Ne kravskému mléku? Víme, jaké alternativy vám zachutnají!

Mléko by mělo být základem mnoha jídelníčků. Můžete jej popíjet u snídaně, namáčet do něj vločky, přidávat jej do různých pokrmů nebo využít při pečení. Mnozí si bez mléka neumí představit svůj každodenní život. Nejčastěji se využívá právě kravské mléko, následuje pak kozí. Jenže, co když se stane nějaký problém? Co když mléko najednou nemůžete konzumovat nebo vám z čista jasna přestalo chutnat?

Rostlinného nebo živočišného původu?

Říkáte si, že jednoduše nebudete pít mléko? Když vám nechutná, nechcete ho pít z etických důvodů nebo jej kvůli intoleranci nemůžete konzumovat, tak ho ze svého jídelníčku vyhodíte. Jenže proč? Tento příliš radikální krok není nutný. Můžete sáhnout po několika rostlinných variantách, které vypadají jako klasické mléko, ale nejsou živočišného původu. Mléčné alternativy si můžete bez obav vychutnat ke snídani nebo v šálku vaší ranní kávy.

Jaké jsou nejlepší alternativy mléka?

Sójový nápoj

V tuto chvíli je sójový nápoj nejrozšířenější alternativou tradičního kravského mléka. Je běžně k dostání v mnoha obchodech a je vhodné pro všechny, pro ty, kteří hodlají přejít na veganskou stravu, ale i pro ty, kteří mají intoleranci na mléčný protein nebo na laktózu. Vyrábí se ze sójových bobů a jde o dobrý zdroj rostlinných bílkovin. Najdete v něm také vitamín D, B12 a B2. Nevýhodou může být pro některé nepříjemná chuť sójového nápoje.

Mandlový nápoj

Využíval se často při vaření v dávných dobách. Běžně na něj můžete narazit v obchodech se zdravou výživou nebo v supermarketech, které jsou vybaveny tímto zdravým oddělením. Je však méně rozšířen než sójový nápoj. Mandlový nápoj můžete jednoduše připravit také doma. Obsahuje spoustu minerálů jako draslík, hořčík nebo vápník.

Rýžový nápoj

Rýže sama o sobě je nutričně hodnotná potravina a lehce stravitelná. Podobné vlastnosti má také rýžový nápoj. Jde o nápoj, který neobsahuje žádný cholesterol, navíc je přirozeně sladký, což je plusem pro děti, kterým chutná. Obsahuje vitamín D, B12 a také vápník. U něj je nejméně pravděpodobné, že způsobí nějakou tu alergickou reakci.

Konopný nápoj

Další alternativou mléka je konopný nápoj, který patří k nejlahodnějším. Opět neobsahuje žádný cholesterol, laktózu ani žádný jiný z alergenů. Je obohacen o vápník, je skvělým zdrojem omega-3, a vitamín D. Není však úplně vhodnou přísadou do kávy.

Kokosový nápoj

Jde o nápoj, který se vyrábí z nejkvalitnějších kokosů. Je vydatným zdrojem energie. Má velmi lahodnou chuť, takže si jej oblíbí opravdu široké spektrum lidí, od dospělých až po děti. Tato kokosová alternativa mléka je obohacena o vitamín B12, vitamín D, o vápník. Co však může působit jako nevýhoda je vyšší množství tuku než ostatní varianty.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno