Jste nachlazení nebo máte chřipku? Víme, jak to poznat!

příznaky nachlazení a chřipky

Na Českou republiku se každou zimu hrne chřipková epidemie, každý druhý je nemocný a ordinace praktických lékařů praskají ve švech. Máte opravdu chřipku? Nebo jste jen nachlazení? Jak to rozeznat a jak se také léčit? Každá nemoc je nepříjemná a pro mnohé to znamená pár dní v posteli s čajem a prášky. Ležet, spát, potit se. Jak však poznat, která nemoc vás postihla?

Příznaky chřipky bývají intenzivnější

Chřipka a nachlazení se často zaměňují a je to také díky tomu, že příznaky bývají stejné. Bolest v krku, zvýšená teplota nebo horečka, bolesti hlavy, kašel, rýma, ucpaný nos, kýchání. Co však odděluje chřipku od nachlazení je intenzita těchto symptomů. Hlavním příznakem chřipky jsou také bolesti svalů a vůbec celého těla.

Chřipka se objevuje rychle

Respektive příznaky chřipky nastupují s velkou silou. Necítíte se ve své kůži, když jste v práci? Pak se během chvíle budete cítit ještě hůř, symptomy naberou na síle a intenzitě. Může se objevit jen kašel a během chvíle se může zhoršit natolik, že se přidá vysoká horečka, bolest těla, únava a podobně.

Příznakem chřipky může být také extrémní vyčerpání, které může trvat i několik týdnů, zatímco u běžného nachlazení jsou tyto symptomy mnohem mírnější a často s nimi chodíte do práce, u chřipky je to jinak. Nachlazení vám jen zkomplikuje na pár dní život, s chřipkou už obvykle uleháte do postele, protože ta vás může ochromit na několik dní.

Jak postupovat proti chřipce?

Existují léčebné postupy, které mohou pomoci odstranit příznaky chřipky a výrazně tak snížit délku nemoci. Jde o antivirotika. Musíte však jednat rychle a zbytečně nečekat. Obvykle je dobré začít chřipku léčit během prvních 48 hodin od nástupu příznaků. Co je dobré udělat?

Odpočívejte

Od nynějška je vašim nejlepším přítelem postel. Je opravdu důležité nechat tělo, aby si pořádně odpočinulo, a je jedno, zda je venku hezky, vy máte spoustu práce a podobně. Odpočinek dává vašemu tělo šanci, aby se vyrovnalo s infekcí.

Dostatek tekutin a jídlo

To platí jak pro chřipku, tak i pro nachlazení. Vlivem pocení a nedostatku jídla je tělo často dehydratované, proto je víc než důležité doplňovat pravidelně tekutiny. Teplé nápoje mohou pomoci hydratovat tělo a mírnit bolesti v krku a kašel. Skvělé jsou také kuřecí a zdravé polévky. Ty dodají tělu potřebné živiny a urychlí proces uzdravování.

Domácí prostředky

Používejte léky, které máte ve své domácí lékárničce, pomohou vám snížit příznaky. Kapky na kašel, kapky do nosu, léky na horečky a podobně, vše může pomoci.

Horká nebo studená koupel

Trpíte-li zimnicí nebo horečkou vyzkoušejte horkou nebo studenou koupel či sprchu. Při koupeli můžete využít také nějaké esenciální oleje nebo soli, ideálně eukalyptus nebo mentol.

Trpíte-li chřipkou, pak můžete být náchylnější k mnoha dalším nemocem, jako například bronchitidě, pneumonii nebo sinusitidě. Cítíte-li bolest na hrudi, závratě, problémy s dýcháním, je vždycky lepší vyhledat lékaře a nechat se pořádně vyšetřit. Důležité je sledovat také, jak se vyvíjí teplota, případně horečka. Pokud se zvýší a přidá se zrychlení srdečního tepu, neotálejte s návštěvou lékaře.

4 Komentáře

  1. Nevím, kdo ten článek psal, ale absolutně nemá šajnu o tom, co je chřipka. Chřipka jsou čtyřicítky horečky a totální kolaps, člověka bolí úplně vše a není si kolikrát ani schopen dojít na záchod. Chřípku ještě nikdy nikdo nepřechodil. Jít s chřipkou k doktorovi? Hahaha, chřipka vás skolí jako škodnou a nejste schopen opustit postel, natož tak byt a někam jít. Navíc na chřipku se i umírá, není to žádná bagatelizovaná nemoc. Chřipku bych nepřál ani svému největšímu nepříteli se Zemanem včetně…
    To, co teď běhá mezi lidmi, jsou viry, kterým se říká chřipkové proto, protože jsou chřipce podobné. Na oba typy nemocí fungují homeopatika (nasadit hneed při prvních příznacích, pak už je pozdě) a hlavně česnek v syrovém stavu. Nikdo neví pořádně proč, ale pomáhá také slepičí vývar (kuřecí moc ne), ale musí to být ze slepice, ne kupovaná kostka bujónu. A jinak zelený čaj s medem, ovšem ne horký, med se teplem ničí.

  2. Myslím, že autor článku měl na mysli to, co Jirka explicitně popsal. Slepičí vývar je nutný „vařit“ pozvolna na mírném ohni tak, aby nedocázelo k varu a neničili se důležité bílkoviny, které tělu pomáhají zvládnout nemoc. Je dokázáno, že bílkoviny jsou mnohdy ještě důležitější než například vitamín C. Slepice, kterou si člověk koupí, by měla být co nejlepší, takže z bio chovu. Homeopatika jsou úžasná věc, ale jak Jirka píše, je potřeba je nasadit okamžitě. Další varianta je enzymoterapie, kde se nabízí lék wobenzym. Česnek je známé přírodní antibiotikum, ale je potřeba vyjmout středy, které můžou působit negativně na naše zažívací ústrojí. Obecně lze říci, že česnek jako lék je nejlepší čerstvý.

  3. Souhlasím jednoznačně s Wobenzymem, který taképoužíváme na imunitu úplně všichni v rodině a s velkým úspěchem.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno