S plísněmi na nohou bojujte pomocí babských rad, ale nezapomínejte na prevenci!

Nepříjemnou plísní na nohou trpí většina populace. Jde o velmi nepříjemné infekční onemocnění, které se objevuje v důsledku výskytu hub. Často se mu říká také mykóza, a když se u vás objeví je nutno jí co nejdříve začít řešit. Snad každý se už někdy s mykózou setkal a tak tedy dobře ví, jak je to nepříjemné onemocnění. Nohy vás neustále svědí, vy se snažíte neškrábat, ale někdy to prostě nejde. Plíseň na nohou je zkrátka velmi nepříjemná. Objeví-li se u vás, je nutno jí ihned léčit.

Jak jí můžete chytit?

Plíseň na nohou se může objevit prakticky kdykoliv, nicméně teď nastávají pro tuto nemoc „žně“. Nejvíc se jí daří právě v letních měsících, kdy je teplé počasí. V této době často nosíme nevhodnou obuv a v ní se nohy potí. Když se navíc nohy potí celý den bez možnosti osvěžení či dýchání riziko mykózy stoupá. Navíc se během letních měsíců pohybujete na veřejných koupalištích, hotelích a spoustě dalších míst, kde chodíte bez bot. Celoročně se můžete pohybovat v saunách, fitnescentrech, bazénech a podobně. Zde také často chodíte bez bot a plíseň na nohou je na světě, ani nemrknete. Když se objeví mykózy, připravte se na delší boj, protože zbavit se jich chce trošku odhodlání. Není to však nemožné. Toto onemocnění postihuje všechny jedince, bez rozdílu věku. Mohou jím trpět děti, dospělí i senioři. Kromě toho se nevyhýbá ženám a ani mužům.

Projevy plísně na nohou

Plíseň se může objevovat u nehtů, kdy nehet zhnědne, začne se lámat nebo drolit.

Nejčastěji se plíseň na nohou objevuje mezi prsty. Může se však také objevovat na ztvrdlé a rozpraskané pokožce, zejména pak na patách. Na začátku vás nohy začnou svědit, kůže může pomaličku rozpraskávat, následně začínají nohy pálit a také šupinatět. U každého člověka se plísně na nohou projevují jinak, někdo má velmi rychlý nástup, jiný dlouho neví, že se u něj vůbec nějaká mykóza objevila. Někdy se také plíseň na nohou projevuje mokváním a nakonec může opravdu velmi bolet. Ve většině případů je mykóza opravdu velmi nepříjemné onemocnění. Objevovat se může také plíseň nehtů, kdy nehet zhnědne, začne se lámat nebo drolit. Ať už se potýkáte s jakýmkoliv typem plísně je nutno na nic nečekat a tento problém začít ihned řešit. Až dvě třetiny lidí s plísní na nohou tento problém neřeší a ten se jen zhoršuje. Plíseň se bohužel nikdy sama nevyléčí, musíte tomu pomoci. K dostání jsou na trhu spousty přípravků a výrobků. Velmi dobrým pomocníkem mohou být také babské rady.

Základem je prevence

Nejlepší, co můžete udělat je zabývat se prevencí. Opatrností není nikdy nazbyt, a jestliže máte snížený imunitní systém či jste v minulosti trpěli na plísně na nohou, pak je prevence víc než důležitá! Rizika se dají minimalizovat, proto vsaďte na prevenci. Ta je velmi důležitá, proto jí nezanedbávejte. I když si možná říkáte, že vy na plísně netrpíte, takže není potřeba nějakým způsobem dbát na prevenci, může se snadno stát, že plíseň na nohou chytíte, ani pořádně nevíte jak. Co v rámci prevence dodržovat?

Vybírejte správné ponožky

Kvalitní bavlněné ponožky jsou ideální! Nohy se v botách často potí, proto si zakládejte na kvalitních ponožkách. Pokud jste během celého dne nuceni mít na nohou boty, mějte vždycky v tašce několik párů náhradních ponožek a během dne jej převlékněte.

Kvalitní a správná obuv

Důležité je vybírat ty správné boty. Kvalitní, protože také nekvalitní boty mohou mít vliv na mykózy – dostatečně neodvětrávají pot. Navíc je nutno vsázet na boty, které se hodí k aktuálnímu počasí. V létě se proto nepoťte v uzavřené obuvi, raději sáhněte po sandálech. Je dobré investovat do kožených bot, pokud trpíte na mykózy nohou.

Nechoďte naboso

Obvykle ve veřejných prostorách bazénu, posilovny, sauny a dalších různých sportovišť lidé chodí naboso. A to je špatně! Vezměte si s sebou vždycky pantofle nebo žabky, které vás ochrání od možných mykóz a plísní. Nikdy nevíte, kdo na podlahu před vámi šlapal.

Boty jsou jen vaše – nepůjčujte si navzájem boty. S partnerem, kamarádkami, maminkou a podobně. Rovněž používejte každý své nůžtičky na nehty nebo pilníky. Pokud to není možné, alespoň je velmi důkladně desinfikujte.

Speciální ručník

Každý člen vaší rodiny by měl mít svůj ručník na nohy, kterým si nebude utírat zbytek těla. Trpíte-li na plísně na nohou, pak mějte striktně svůj vlastní ručník. Předejdete tak možným problémům.

Střídání obuvi

I když máte jedny oblíbené boty, střídejte je! Není dobré nosit neustále jedny a ty samé boty. Vždy je střídejte.

Boty větrejte

Každý večer nechejte své boty vyvětrat a řádně vysušit. Můžete použít také speciální antibakteriální spreje, které hubí zárodky plísní. Plátěné a plastové boty čas od času pořádně vyperte a o kožené boty zase pečujte tak, jak vám doporučil obuvník.

Pravidelná pedikúra

Minimálně jednou za tři měsíce jděte na pedikúru, což slouží jako dobrá prevence při problémech s plísní na nohou. O nohy také pečujte doma, řádně je každý večer umyjte, můžete používat antibakteriální mýdla.

Proti pocení

Na trhu se objevuje spousta speciálních antiperspirantů, které jsou ideální proti pocení. Máte-li možnost tak během dne nohy omyjte.

Pedikúra slouží jako dobrá prevence i při problémech s plísní na nohou

Když už se plíseň na nohou objeví

Když už plísní trpíte, pak je nutno začít jí co nejdříve léčit. Můžete sáhnout po spoustě krémů a mastiček, které najdete v každé lékárně. Vyzkoušet však můžete také babské rady. Ty mohou být velmi účinné, pokud plíseň na nohou zajistíte včas. Když se objeví ve vyšším stádiu, pravděpodobně se návštěvě lékaře už nevyhnete. Jaké babské rady mohou pomoci?

Octová voda

Smíchejte vodu s octem v poměru jedna ku jedné a do této směsi namočte na pár minut nohy. Následně osušte.

Česnek

Plíseň na nehtech může vyléčit také česnek. Rozřízněte stroužek česneku a potírejte jím nehet. Plíseň by tak měla zmizet během chvíle.

Jablečný ocet

Jedním z ověřených domácích receptů je také jablečný ocet, který je přírodním antimykotikem. V poměru jedna ku jedné vytvořte lázeň pro vaše nohy. Smíchejte teplou vodu s jablečným octem a nohy ponořte do této lázně. Tuto metodu opakujte každý den minimálně celý jeden týden.

Jedlá soda

Smíchejte jednou sodu s vodou, měla by vám vzniknout hustší směs. Tu poté aplikujte na postiženou oblast. Nechejte pět až deset minut působit a opláchněte čistou vodou.

Rozmarýnová koupel

Hrst čerstvých rozmarýnových listů zalijte litrem vařící vody a nechejte louhovat zhruba deset minut. Přeceďte a nalijte do vany. Jestliže chcete lázeň jen pro nohy, pak si připravte menší dávku směsi a nohy do ní namočte a následně řádně vysušte.

Oregano a olivový olej

Oregano a panenský olivový olej jsou skvělými pomocníky při léčbě. Plíseň na nohou tak nebude mít šanci! Ve 100 ml olivového oleje nechejte vyluhovat 2 polévkové lžíce oregana. Nechejte přes noc působit. Směs přeceďte a dvakrát denně nanášejte na postižená místa zhruba 14 dní.

Ústní voda, citron a jablečný ocet

Smíchejte jednu polévkovou lžíci ústní vody se stejným množstvím jablečného octa a citronové šťávy. Do vzniklé směsi namočte vatový tamponek a opatrně přiložte na postižená místa. Přelepte náplastí a nechejte působit 40 minut. Tuto metodu opakujte minimálně dva týdny.

2 Komentáře

  1. zásady: nenosit furt uzavřený boty a do sandálů vždy ponožky, 100% bavlněný i ve vedrech +35°C, jedině tak nemaj mykózy šanci!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno