O hygieně se toho napovídalo už hodně, existuje spousta mýtů a polopravd, kterým lidé věří a pravidelně je dodržují. Jak je to ve skutečnosti? Určitě si vzpomenete na spoustu věcí, které vám říkali doma, které jste si zapamatovali z televize nebo reklam. Ne všechno, co slýcháváte, je pravda nebo je nutno to dodržovat. Přinášíme vám několik mýtů o hygieně, kterým možná věříte i vy!
Musíte se sprchovat každý den
Odborníci se v tomto ohledu různí, někteří jsou však toho názoru, že každodenní sprchování není nutné. To samozřejmě neplatí ve chvíli, kdy jste špinaví po celodenní práci na zahradě, po cvičení v posilovně nebo ve chvíli, kdy se opravdu velmi potíte. Pokožka se během sprchování vysušuje a může docházet k podráždění pokožky, k akné nebo lupům.
Prkýnka na veřejných toaletách jsou zdraví nebezpečné
Spousta žen předvádí na veřejných toaletách „hotové psí kusy“ jen aby si nesedla na záchodové prkýnko. Je poseto různými bakteriemi, které mohou být nepříjemné. Mikrobiolog Jason Tetro říká, že tyto záchodová prkýnka jsou pokrytá bakteriemi stejně jako vaše záchodové prkýnko doma. Pro vaši pokožku nepředstavuje žádné nebezpečí, pokud nebudete mít žádné otevřené rány, pak to bude nejspíš v pořádku.
Vířivky jsou plné bakterií
Relax ve vířivce je skvělý, ale vy si jej nedopřejete, protože to může mít hrozné následky? Přece jsou plné bakterií, které vám mohou uškodit. Ano, mění se v ní lidé, pravděpodobně tam zanechávají nějaké ty bakterie, ovšem většinou jsou neškodné, míní mikrobiolog Jason Tetro. Záleží hodně na tom, jak často a jak důkladně je vířivka čištěna.
Pro úklid domácnosti jsou nejlepší antibakteriální produkty
Kuchyně a koupelny dostávají nejvíc zabrat, co se bakterií týče. Proto máte často pocit, že antibakteriální produkty budou pro tyto místnosti to pravé ořechové. Ne vždycky je to pravda. V některých antibakteriálních produktech se může objevovat triclosan. To je chemikálie, která není nijak speciálně určena k likvidaci bakterií, ale může být toxickou látkou v životním prostředí. Desinfekční prostředky jsou vhodnější.
Mytí ran v mořské vodě léčí
Starý mýtus říká, že mořská voda pomáhá čistit rány a škrábance. Je to mýtus, může to vypadat, že je to pravda, ale v praxi je to jinak. Pokud jde o mytí rukou, může mořská voda pomoci, ale není až tak skvělá pro otevřené rány. Obsahuje mikroby, které mohou zasáhnout negativně do procesu hojení a někdy paradoxně zhorší situaci. Lepší je použít sterilní fyziologický roztok na otevřené rány.