Může být sportovní výkon lepší po použití ústní vody?

Použití ústní vody se sacharidy může přispívat k lepším sportovním výkonům mnoha sportovců. Jde tedy o možný nový doping? Studie zjistily, že právě ústní voda a její následné vypláchnutí může mít vliv na úspěchy, kterých sportovci v rámci svých výkonů dosahují. Jak je to možné? Dodávají jim do těla energii?

Sladká ústní voda

Mohlo by se stát, že sladká ústní voda by se dostala do lidského těla a zvýšila by výkon sportovce. A to i ve chvíli, kdy ústní vodu vyplivnete do umyvadla, nepolykáte jí. Této oblasti výzkumu se v posledních letech vědci věnují a výsledky, se kterými přicházejí, jsou opravdu zajímavé. Vypláchnutí úst sacharidy, tedy sladkou ústní vodou, může příznivě ovlivnit jednotlivé výkony sportovců.

Některé ze studií prohlašují, že sportovci po použití této ústní vody zvedali větší váhu, měli lepší výkony v běhu či skočili dál než tomu bylo předtím. Zkrátka se jejich výkon zlepšil. A možný důvod? Může jít o signál do mozku, že tělo dostalo větší přísun energie.

Zvýšení výkonu

Studie, která byla zveřejněná v loňském roce v časopise European Journal of Sport Science, zjistila, že vypláchnutí úst sacharidy zvyšuje řadu výkonů. Vědci z Coventry University prováděli studii na celkem dvanácti mužích. Ti byli zdraví a jejich věk se pohyboval od rané až střední dospělosti. Tito muži si ústa vyplachovali ústní vodou se sacharidy. A co se zjistilo? Výrazně se zlepšil fyzický výkon, výška výskoků, počet sedů a lehů, dřepy, vše se zvýšilo. Čas sprintu byl také mnohem lepší. Účinek byl téměř okamžitý. Všichni byli šokováni, jak rychle se účinek projevil.

Má ústní voda tento účinek nebo ne?

Účinky vyplachování úst je sporný, některé studie nenašly žádný účinek. Ve studii, kterou prováděli vědci z Řecka a Jižní Afriky běželo 15 žen dva závody po 60 minutách. Na jeden závod si propláchly ústa sladkou ústní vodou, na druhý zase placebem. A výkony? Ty byly takřka stejné v obou případech. Někteří vědci doplňují, že má sladká ústní voda vliv na rychlé a aerobní činnosti než na ty vytrvalostní.

Celkový mechanismus je stále nejasný. Nervy v ústech jsou spjaty s mnoha klíčovými oblastmi v mozku. A podle vědců právě tyto nervy do mozku posílají informace, které mají vliv na motivaci, toleranci k bolesti a kontrolu hnacích motorů. Tedy, i když lidské tělo nedosáhne skutečného zvýšení energie,mozek se aktivuje a povzbudí, zvýší se síla a vytrvalost. Může jít o jakousi iluzi povzbuzení, což má vliv na reálný výkon.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno