Viděli jste někdy psa, který měl zelené oči? Většinou znáte psy jen s hnědýma očima, popřípadě s modrýma. Ale zelené? Psi se zelenýma očima skutečně existují. Většinou to jsou však vzácní tvorové, takže nejsou úplně běžně k vidění. Existuje pár plemen, která se mohou pyšnit modrou barvou očí. Zelená je pak vyloženě rarita.
Všechna štěňata mají modré oči
Ano, je to tak. Všechna štěňata mají ihned po narození modré oči. Nejde o barvu konečnou, během jejich růstu se mění. Barva se může měnit i dva měsíce, postupně se začíná vytrácen a dominuje barva, kterou budou psi mít. Některým psům zůstává modrá barva, protože je v jejich duhovce trvale nízké množství pigmentu. Jde obvykle o kolie, šeltie, husky nebo australské ovčáky.
Nejčastější je šedomodrá barva očí u štěňat. Může být i ledově modrá, světle zelenomodrá nebo třeba modrobílá. Jde ve skutečnosti o anomálii. Postupem času se duhovka mění, ovšem pigment má velmi pomalý vývoj. Někdy se může objevit další zvláštnost, kdy se jedno oko změní v hnědé a další zůstane modré. Jak je to se zelenýma očima u psů?
Barvu očí řídí geny
Barva očí psů je podobně jako u lidí řízená geneticky. Obecně platí, že většina psů má oči hnědé, respektive se u nich objevují různé odstíny hnědé barvy. Nemá na to vliv barva srsti psa. Všichni psi totiž nesou gen, který produkuje v duhovce hnědý pigment zvaný eumelanin. Existuje také řada genetických faktorů, které ovlivňují barvu očí u psů. Jedním z nich je gen Merle, který mění barvu srsti a barvu očí spolu s eumelaninem.
Psi se zelenýma očima? Jsou vzácní!
Jedním příkladem za všechny je americký pitbull teriér. Všechna další plemena psů se zelenýma očima jsou většinou kříženci. V některých případech se zelené oči po narození psa změní na jantarovou nebo jinou barvu. Dalším plemenem může být Pomsky – tedy kříženec mezi dvěma čistokrevnými plemeny. A to mezi Pomeranianem a Sibiřským husky.