Mladá modelka varuje: Solárium může mít vliv na vznik rakoviny

modelka varuje před soláriem a rakovinou

Kombinace výsledků studií poukazuje na nebezpečný fakt, že pobyt v soláriích zvyšuje riziko melanomu o 16 až 20%. Když je venku nevlídné počasí, vy si zaskočíte do solária, vaše pokožka získá zlatavý nádech a vy se budete cítit lépe. Vždyť o co jde? Podobně na tom byla i Ella Ravenscroft, modelka, která věřila, že pravidelná dávka solária je neškodná, dokud se na jejím těle neobjevila znaménka.

Znamínko jako první signál

Mladá modelka musela nechat znaménka chirurgicky odstranit, což způsobilo jizvy na těle. Solária vyzařují ultrafialové paprsky, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Podle NHS mohou solária vyzařovat dokonce tak silné ultrafialové paprsky než slunce, když pálí ze všeho nejvíc. Mladá modelka se o svůj příběh podělila na sociální síti a zároveň varovala před používáním solárií. Jak je to se slunečním zářením a solárii?

Opalování je bezpečnější než pobyt v soláriu

Solária nejsou bezpečnou alternativou pro opalování, hlavní příčinou rakoviny kůže je nadměrné vystavení pokožky UV zářením. Podobně jako slunce i solária vysílají UVA a UVB paprsky a oba mohou poškozovat DNA a vést až k rakovině kůže. Jedna ze studií ukázala, že průměrné riziko rakoviny kůže ze solárií může být víc než dvojnásobné.

Dokud se nespálíte, pokožka není poškozená

Svědění nebo spálenina vlivem slunce je znamení, že máte pokožku vážně poškozenou. UV může proniknout hluboko do vrstev pokožky a narušit DNA. Některé škody však mohou vzniknout daleko dřív, než kůže zčervená. Buňky poškozené tímto UV paprskem jsou vystaveny většímu riziku mutace.

Poškození kůže ze solárií je problém pro všechny

UV paprsky poškozují pokožku, nicméně to nemusí být viditelné ihned, poškození se tvoří postupně. Z dlouhodobého hlediska jde však o vážný problém. Solárium poškozuje nejen váš vzhled, ale také zdraví.

Víc času v soláriu neznamená větší míru opálení

Někdo v soláriu tráví spoustu času, protože si myslí, že bude barva lepší. Nebude. Čím víc času budete trávit v soláriu nebo na slunci, tím víc se bude pokožka poškozovat.

Solárium neposkytuje dostatečnou ochranu před sluncem

Mnozí mají za to, že když budou chodit do solária, vytvoří si ochrannou vrstvu a slunce je už nemůže spálit. Chyba, může. Před slunečními paprsky chrání tak maximálně opalovací krém, který má minimálně SPF 15.

Solárium je třeba k tvorbě vitamínu D

Není tomu ve skutečnosti tak. Vitamín D je důležitý pro zdravé kosti a lidské tělo jej vyrábí, když je pokožka vystavena působení UV záření a také jej najdete v některých potravinách. Obecně platí, že stačí jen krátký čas na slunci, abyste získali dostatek vitamínu. Nepotřebujete solárium, abyste potřebný vitamín získali.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno