Máte problémy se slinivkou? Potom byste měli jíst takto!

Pankreatitida je zánětlivé onemocnění slinivky břišní a je pro ni typická bolest břicha, která je velmi nepříjemná. Jde o orgán, který produkuje inzulín a trávicí enzymy, pomáhá při trávení. Když se objeví problém, může být akutní nebo chronická. A právě některé potraviny, které konzumujete, mohou pankreatitidu zhoršovat. Je tedy důležité vybírat takové potraviny, které příznaky nezhoršují a pomohou vám tak zotavit se z této nemoci rychleji.

Nejlepší jídlo pro pankreatitidu

Někdy lékaři dají nemocným pacientům dietní pokyny, které zakazují konzumaci smažených potravin, vysoce zpracovaných potravin nebo jídel v rychlém občerstvení. Občas může lékař doporučit půst, který by měl tělu pomoci. Léčba je v této oblasti individuální. Co naopak konzumovat můžete je zelenina, fazole, čočka, ovoce, celozrnné potraviny. Potraviny mají přirozeně nízký obsah tuku, což snižuje práci, kterou slinivka břišní musí vyvinout k podpoře trávení.

Dostáváte také do těla vlákninu, to skrz ovoce, zeleninu, fazole a čočku. Vláknina snižuje pravděpodobnost vznik žlučových kamenů nebo zvýšené hladiny tuků v krvi. Kromě vlákniny mají potraviny spoustu antioxidantů. Také se doporučuje konzumovat libové maso, které pomáhá dostávat do těla bílkoviny, ale zároveň není těžké.

Kterým potravinám je dobré se vyhnout?

Alkohol – pití alkoholu během akutního záchvatu pankreatitidy může zhoršit příznaky a celkový stav, také může významnou měrou přispívat k chronické pankreatitidě.

Smažené potraviny – či potraviny s vysokým obsahem tuku jako hamburgery, hranolky a podobně mohou být problémem u lidí, kteří trpí pankreatitidou. Čím víc tuků se do těla dostává, tím hůř se s tím při trávení slinivka vypořádá.

Jakým dalším potravinám se vyhnout?

  • Mléčné výrobky
  • Zpracované maso
  • Klobásy, hot dogy
  • Majonéza
  • Brambůrky
  • Rafinované sacharidy

Tipy pro váš jídelníček

Lidé, kteří se zotavují z pankreatitidy, mnohdy zjistí, že je pro ně mnohem lepší konzumovat menší porce jídla a to třeba šestkrát denně než konzumovat větší porce třikrát denně. Lidé s chronickou pankreatitidou si musí dávat pozor na příjem tuků, může být u nich tolerována mírně tučná strava, ne však nic příliš tučného.

A jak vzniká pankreatitida? Někdy za to může rodinná anamnéza, bohužel častěji si za to lidé mohou sami a to třeba vlivem životního stylu. Obezita může zvýšit riziko pankreatitidy, pití velkého množství alkoholu, kouření a podobně. V rámci prevence je dobré udržovat tělo zdravé.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno