Magnesium, proč je v těhotenství důležité?

Že těhotenství není jen procházka růžovou zahradou, během které se těšíte na miminko, vám potvrdí každá žena v očekávání. S tělem probíhá mnoho procesů, na které je potřeba energie a síla. Můžete odpočívat sebevíc a stejně budete mít problém všechno zvládat. Jak se s tím tedy poprat? Zkuste hořčík!

Jste těhotná a máte pocit, že trpíte jako pes, přestože vaše těhotenství neprovází žádné komplikace? Trpíte věčnou únavou, ačkoliv vlastně nic náročného neděláte, ale pak v noci nemůžete usnout? Jste ráno jako po večírku, přestože jste šla spát brzo? Dělá vám potíže jakákoliv fyzická aktivita, škubou vám svaly, pobolívá hlava, nebo dokonce trpíte vysokým krevním tlakem, který ne a ne srazit? Nevěšte hlavu, těhotenství pro vás nemusí být utrpením! Než se ploužit jako tělo bez duše, raději vyrazte do lékárny, nebo na konzultaci za svým lékařem.

Přestože jste doteď nedostatkem hořčíku nikdy trpět nemusela, těhotenství je pro vás obdobím, kdy se stáváte rizikovou skupinou na nedostatek magnesia v těle. Najednou je všechno jinak, vy se cítíte jinak, jinak magnesium v těhotenství vstřebáváte, a proto také fungujete jinak. Stačí málo a budete zase jako rybička, pokud upravíte užívání množství hořčíku a dáte si pozor na látky, které jeho úspěšné vstřebávání blokují.

Hořčík

Hořčík neboli magnesium patří mezi nejzásadnější prvky pro život lidí a zvířat. Pro život na zemi je tedy nepostradatelný, neboť se podílí na vzniku energie. A bez energie by nebyl život pro organismy možný.

Tento prvek objevil a popsal v roce 1808 vědec H. Davy, který má na svědomí téhož roku i objev sodíku, draslíku a vápníku. Až o sto čtyřicet osm let později byl popsán nedostatek hořčíku v lidském těle.

Kde hořčík najdeme?

Magnesium se vyskytuje jak v rostlinách, tak ve zvířecím a lidském organismu. V rostlinách se magnesium vyskytuje jako součást chlorofylu, což je barvivo, které se podílí na přeměně sluneční energie do cukru z oxidu uhličitého a vody. Rostliny tím řadí nejen jako součást do potravinového řetězce pro vyšší živočichy, ale zároveň je činí zásadním zdrojem hořčíku.

Jenom v lidském metabolizmu se podílí až na 300 enzymatických reakcích a je mezi deseti prvky nejhojněji zastoupenými v zemské kůře.

Proč ho máme málo?

Vlivem moderního životního stylu, který proměnil stravovací návyky v posledních několika desítkách let neskutečným způsobem, ale například i změnami klimatu se stále snižuje množství hořčíku přijímané v potravinách. Navíc současně přijímáme mnoho látek, které ovlivňují správnost a rychlost vstřebávání hořčíku v těle. Mezi ty patří například vláknina, potraviny, které obsahují velké množství vápníku, zinku nebo fosfátů, ale také vysoký příjem tuků a sacharidů, které hořčíku brání se ve střevě správně vstřebat. Dalším faktorem může být nedostatek vitaminů B1, B2 nebo B6, které napomáhají procesu správného vstřebávání hořčíku.

Čemu hořčík v lidském těle prospívá?

Hořčík je druhým nejzastoupenějším minerálem v buňkách (prvenství patří draslíku) a udržuje buňky zdravé. Ty díky němu pomaleji stárnou a neodumírají. Pomáhá například při transportu cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v buňkách. Kvůli tomu, že buňky jsou základním stavebním kamenem lidského těla, dovedete si jistě představit důležitost role, jakou množství hořčíku v těle hraje.

  • Stres

Stres, únava a bolesti hlavy k těhotenství nutně patřit nemusí.

Lidské tělo se při stresu připravuje na pomyslnou bitvu, ať už se jedná o jakýkoliv blížící se problém. V tomto stavu se buňky zbavují hořčíku, který vyloučí, a naopak do sebe vtahují vápník. Proto je důležité i pro lidi se stresovým zaměstnáním nebo v těhotenství magnesium neustále doplňovat, aby tělo netrpělo jeho nedostatkem.

  • Bolesti hlavy

Lidé, kteří trpí migrénami nebo chronickými bolestmi hlavy mají ve svých řadách velké množství jedinců s nízkým obsahem hořčíku v krvi, přestože je dokázáno, že magnesium pomáhá podporovat správný tok krve krevním řečištěm a přitom výrazně ulevit a uvolnit stažené svaly. Tím bolestem hlavy předchází, nebo je alespoň zmírňuje. Bolesti hlavy patří mezi typické projevy obtíží těhotných žen, což může být dalším zásadním důvodem, proč užívat magnesium v těhotenství.

  • Srdeční činnost

Hořčík pomáhá regulovat srdeční činnost, kterou pečlivě udržuje v normě, a svědomitě rozšiřuje krevní cévy. Budete-li mít v organismu dostatečné množství hořčíku, sníží se vám pravděpodobnost onemocnění srdeční arytmií, ale sníží se vám i vysoký krevní tlak. Společně s lecitinem se pak hořčík postará o regulaci hladiny vašeho cholesterolu v krvi.

  • Trávení a střeva

Užívání hořčíku je skvělé jako prevence proti zácpě, nebo její léčba, což jako nastávající maminka jistě oceníte. Magnesium v těhotenství totiž napomáhá pohyblivost střev, zvyšuje jejich průchodnost a pomáhá pohybu natrávené potravy trávicím traktem. Je tedy velmi důležitý pro správné trávení, ale nesmíme na něj zapomínat ani co se týče vylučování žluči. Jeho vliv společně s hořečnatými solemi podporuje tvorbu žluči a tím úspěšně brání tvorbě žlučových kamenů. Mimo jiné se také podílí na metabolismu tuků a cukrů.

  • Cukrovka

Magnesium se podílí na regulaci energie získané z cukrů, čímž se pro diabetiky stává naprosto nepostradatelným. Většina lidí trpících cukrovkou má hladinu hořčíku nižší, než lidé zdraví – a to není náhoda. Hořčík se uplatňuje v metabolickém působení inzulinu a je zásadním faktorem co se týče obrany proti diabetickým obtížím a komplikacím. Navíc může zmírnit průběh onemocnění a pomáhat při jeho nepříjemných projevech.

  • Metabolismus jiných minerálů

Pokud tělu chybí hořčík, může se v důsledku toho narušit správné vstřebávání jiných pro tělo zásadních látek jako je draslík, vápník, sodík, ale i fosfáty. Pokud máte problém s některými dalšími minerály, můžete svou situaci vyřešit, když začnete tělu dodávat vyšší dávky hořčíku, než mělo doposud k dispozici. Správný poměr magnesia v těhotenství oproti jiným látkám je velmi zásadní pro správný vývoj plodu.

  • Zpevnění

Jestli toužíte po zdravých a pevných zubech, vlasech a nehtech, ale také kostech, jejichž pevnost je pro tělo vcelku zásadní, sáhněte opět po vyšších dávkách hořčíku – právě ten totiž tyto kosmetické ale i zásadní faktory ovlivňuje.

  • Sport

Rádi byste se hýbali, ale trpíte na křeče ve svalech, zejména v lýtkách a stehnech? Vinu hledejte v nedostatku hořčíku v těle. Vzhledem k tomu, že se podílí na tvorbě energie a udržuje tím tělo připravené k výdeji, můžete zapomenout na vrcholové sportovní výkony, pokud se vám hořčíku nedostává. Těhotné ženy by měly ale zrovna tuto oblast vynechat až do doby, než budou muset zase nosit na nohou jenom sebe – navíc většina maminek se s dítětem naběhá až až i bez sportování.

Doporučená denní dávka magnesia v těhotenství

Od roku 2004 platí v Čechách doporučení na denní dávku hořčíku, která by měla být 300 miligramů na osobu na den. U tohoto čísla však existuje velké množství proměnných, protože každý člověk potřebuje, vstřebává a využívá jiné množství a stejně tak potřebuje jiné množství doplnit. V těhotenství tedy toto číslo stoupá na 350 – 400 mg.

Potřeba hořčíku v těle je výrazně větší v těhotenství, v období kojení, velmi se zvyšuje s přibývajícím věkem, ale i v době, kdy je člověk vystaven větší fyzické zátěži, nebo trpí onemocněním, při kterém mu je doporučeno užívat hořčíku vyšší množství.

Navíc tu máme problematiku vstřebatelnosti hořčíku. Z denní užité dávky totiž tělo vstřebá jen jednu třetinu. Neplatí totiž, že by se se zvýšením dávky zvýšila i schopnost těla hořčík vstřebávat, stejně tak jako si nemůžete myslet, že se rovná příjem i vstřebání stejné hodnotě.

Kdo hořčík potřebuje nejvíce?

  • Těhotné ženy
  • Kojící ženy
  • Diabetici
  • Lidé s kardiologickými onemocněními
  • Vrcholoví sportovci
  • Lidé s fyzicky náročným zaměstnáním
  • Lidé nad 50 let
  • Lidé trpící nadměrným pocením
  • Lidé konzumující nadměrné množství alkoholu
  • Lidé, kteří užívají léky jako antibiotika nebo diuretika

Těhotenství

Těhotné ženy si během devíti měsíců očekávání musí projít neuvěřitelným množstvím změn a procesů, během kterých jejich tělo potřebuje rychle doplňovat a udržovat hladinu vitamínů a minerálů v krvi. Jsou více náchylné na onemocnění a infekce a každé riziko, které podstoupí, je rizikem dvojnásobným, které může ovlivnit (a ohrozit) nejen jejich zdraví, ale i zdraví a život plodu potažmo miminka.

Fyzická zátěž v průběhu těhotenství je poměrně velká – žena ve třetím trimestru by jistě mohla povídat o bolestech, celodenní únavě, problémech s usínáním, nebo záškuby svalů, které ji pravidelně provázejí. Těžké břicho může mít vliv na celkový výdej energie, žena se může cítit malátnější a z důvodu psychického vypětí i „napruženější“ než obvykle.

Zásadním důvodem, proč užívat magnesium v těhotenství, je i psychika, kterou může mít mnoho žen v tomto období pokroucenou nejen vlivem hormonů, ale i fyzických změn, otékání nohou, bolestí břicha, problémů se spánkem, nespavostí, ztíženým dýcháním, tvrdnutím břicha, tlakem na ledviny a močový měchýř, a dalších problémů, které těhotnou ženu na životě nijak neohrožují, ale jsou velmi nepříjemné a nejedna mladá nastávající maminka už si kvůli nim trhala vlasy z hlavy. Psychika dostává pořádně zabrat, ovšem pro vývoj a zdraví dítěte je velmi důležité, aby byla žena v psychické pohodě a klidu.

Nedostatek hořčíku

Hořčíku má v organismu příliš málo většina lidí, natož pak těch, kteří jsou vystavěni větší zátěži, než ostatní – do této skupiny patří právě i těhotné ženy. Pokud žena v těhotenství trpí nedostatkem hořčíku, projeví se u ní nepříjemné průvodní jevy, které by ji měly přimět začít hořčík užívat pravidelně, případně se poradit se svým lékařem. Proč magnesium v těhotenství užívat?

Magnesium v těhotenství je zásadní pro správný vývoj vaše potomka, kterému hrozí spousta vývojových vad a poruch. S jeho dostatečným příjmem zároveň klesá riziko předčasného porodu, v raném stádiu i potratu, což může být pro ženy opravdu silnou motivací.

Mezi hlavní znaky nedostatku magnesia v těhotenství patří:

  • Rychlá únava
  • Bolesti hlavy
  • Bušení srdce
  • Nespavost
  • Sklon k depresivním stavům, snadné podléhání stresu
  • Svalové křeče, záškuby a třes svalů
  • Poruchy soustředění
  • Ranní únava
  • Třes očních víček
  • Padání vlasů
  • Lámání nehtů

Do kdy brát magnesium v těhotenství?

Těhotné ženy mají během těhotenství hořčíku spíše nedostatek než přemíru, ovšem jen do zhruba 36. týdnu, tedy do třetího trimestru. Hořčík sám o sobě totiž tlumí stahy dělohy, což napomáhá proti tvrdnutí bříška u těhotných, ale po ukončení vývoje dítěte by mohl bránit porodu. Poraďte se tedy se svým lékařem, do kdy magnesium v těhotenství brát.

Odkud ho vzít?

Ne všechny rodičky v těhotenství touží brát magnesium v tabletách, což je samozřejmě nejjednodušší možnost. Je tu tedy pro vás spousta tipů na potraviny a minerální vody, které jsou rovněž plnohodnotným zdrojem. Co tedy zvolit jako vhodné magnesium v těhotenství?

  • Ovoce

Fazole jsou na hořčík bohatá potravina, zařaďte ji do jídelníčku.

Pokud jste na sladké, budete nadšení z toho, že nejbohatší na hořčík jsou plody jako datle nebo sušené sýřené meruňky. Skvěle vám poslouží i syrové banány a maliny. Skoro stejné množství mají i ostružiny a kiwi. Nevyhýbejte se ale ani ostatním druhům ovoce, přestože nejsou na magnesium tak bohaté – ananas, broskve, borůvky, citrony, grepy, hroznové víno, hrušky, jahody, mandarinky, melouny, syrové meruňky, nektarinky, pomeranče a švestky jsou také skvělou volbou. Poslední místo, co se týče obsahu hořčíku, v ovocném žebříku zabírají jablka.

  • Přílohy

Hvězdnou trojicí na obsah hořčíku je v přílohách vařený artyčok, vařená čočka a sójové boby. Co je absolutně nejlepší, je špenát, a to jak syrový, tak vařený.  Vynechávat byste ale neměli ani vařený hrách, brokolici, fazole a rajčatové protlaky.

  • Maso

V masných výrobcích jednoznačně kralují ryby – treska, tuňák, mečoun, losos, po těchto zástupcích byste měli sáhnout, například pokud potřebujete doplnit opravdu co nejvíce magnesia v těhotenství. Zástupcem suchozemských tvorů jsou zde krocan, jehněčí maso a kuřecí stehna.

  • Ořechy

Absolutně největší hořčíkovou bombou, jakou můžete tělu dát, jsou všechny druhy ořechů. Mají hodnoty sahající do nebes, navíc jsou skvělé k zobání u televize, když se snažíte odepřít si cukrovinky, popkorn, nebo čipsy. Ořechy jsou jako magnesium v těhotenství ideální. Pražené solené kešu nebo mandle, ty vás postaví na nohy. Dejte si ale pozor – všeho moc vždycky škodí!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno