Magie zelených oči: Proč jsou lidé se zelenýma očima tolik unikátní?

Zelené zbarvení očí je unikátní a velmi vzácné. Odhaduje se, že zhruba 2% světové populace se mohou tímto pronikavým pohledem pyšnit. Říká se, že ženy, které mají zelené oči, obvykle mají také zrzavé vlasy. A co muži, kteří mají zelené oči? Jsou tak atraktivní a svůdní. Proč jsou lidí s tímto zbarvením očí tak zvláštní a unikátní?

Výjimečné zbarvení očí

Na planetě v současnosti žije přibližně sedm miliard lidí. To tedy znamená, že zhruba jen 140 milionů jedinců má zeleně zbarvené oči. Pyšníte-li se i vy tímto zbarvením, pak to můžete považovat za velké štěstí. Řadíte se k těm, kteří jsou unikátní. Zelené oči se přisuzují víc ženám, než mužům a mohou být až v několika odstínech, od světle zelené, přes smaragdovou až po modrozelené zbarvení.

Ve velmi vzácných případech může být zbarvení až jantarové. Chcete o zelených očích vědět víc? A proč jsou vlastně tak unikátní? Pojďme se nyní společně podívat na to, jak vzniká zelené zbarvení očí, jak moc jsou atraktivní lidé se zelenýma očima a vůbec původ zelených očí.

Vznik zelených očí

Z historie je patrné, že během obchodních cest lidé jezdili do různých míst a zemí. Párování mezi různými rasami lidí mohla být příčinou zelených očí. Lidé se dostali do kontaktu s lidmi, kteří měli zelené oči. To může být vysvětlení, proč zelené oči můžete nalézt ve skupinách lidí po celé Asii, Africe nebo Evropě. Dnes se již tato barva očí rozšířila do celého světa. Dá se barva nějakým způsobem změnit?

Na tuto otázku chce znát odpověď spousta lidí. A jaká tedy je? Ve většině případů ano, lze změnit. Barva se může měnit v určitých případech, například při způsobu rozptýlení světla, během nejrůznějších nálad, především při jejich změnách nebo také ze zdravotního hlediska. Lidé, kteří mají zelené, modré nebo hnědé oči to velmi dobře znají. Čas od času se barva očí jednoduše změní. Samozřejmě to nejsou nijak markantní a výrazné změny, nicméně to může být patrné.

Změna barvy očí vlivem zdravotních obtíží

Pokud vás trápí nějaký zdravotní problém, může to být patrné právě na očích celkově. Barva duhovky se může trvale změnit a to ve chvíli, kdy vás trápí glaukom, a vy užíváte některé léky, které jsou efektivní k léčbě tohoto problému, ale mají vliv na zbarvení očí. Máte-li světlé zbarvení oči a chcete si jej udržet, pak při léčbě glaukomu buďte opatrní. Všechny možné vedlejší účinky a změnu zbarvení je dobré konzultovat se svým očním lékařem.

Někdy mohou mít vliv na barvu také některé typy onemocnění. Jde dokonce o jeden z příznaků nebo také o jeden z vedlejších účinků. Může jít o Hornerův syndrom a Fuchsovu heterochromickou iridocyklitidu. Proto změna očí může signalizovat nějaké onemocnění. Pokud tuto změnu barvy očí zaznamenáte, je dobré vyhledat svého očního lékaře.

Zelené oči a možná zdravotní rizika

Zelené oči s sebou mohou nést určitá zdravotní rizika. Lidé se zelenýma očima bývají náchylní na škodlivé záření slunce. Mohou se u nich dokonce až vyvinout určité typy očních rakovin. Je proto velmi důležité dbát na ochranu očí při slunečním záření. Ideálně si nasaďte sluneční brýle. Ty vaše očí ochrání.

Zbarví-li se vaše barva očí náhle, bez nějakých zjevných příčin, nebo pokud si všimnete, že vaše zornice jsou po delší dobu rozšířeny, ihned kontaktujte svého očního lékaře a o tomto problému mu řekněte. Oči obvykle prozradí, že něco v těle není tak, jak by mělo. Oči jsou důležitým orgánem, skrz něj vnímáte svět. Proto neponechejte nic v náhodě.

Jak moc jsou lidé se zelenýma očima atraktivní?

Říkáte si, jak moc jsou atraktivní lidé, kteří mají hnědé oči? Nebo jak moc jsou atraktivní ti, kteří mají oči zelené? Nedávno se objevil průzkum, kde bylo osloveno na devadesát tisíc různých lidí. Ti měli určit, jaká barva očí je podle jejich názoru ta nejatraktivnější z nejatraktivnějších. A jak to dopadlo?

Lidé považují za vůbec nejatraktivnější barvu očí právě zelenou. Zhruba polovina lidí označila právě tuto barvu za nejvíc atraktivní. Následuje barva světle modrá. Jako třetí se v žebříčku objevili lidé s oříškovou barvou očí. Dalšími v pořadí jsou lidé s tmavě modrou barvou očí, poté lidé, kteří mají hnědé oči. Na posledních příčkách se objevili lidé s šedou barvou očí, ametystovou nebo jantarovou barvou.

Jak vlastně vznikají zelené oči?

Jak se vlastně tvoří barva očí? A odkud pochází zelená barva očí? Je určená dvěma faktory a to pigmentací duhovky a způsobem, jak se světlo rozptyluje okolo samotné duhovky. Co se týče pigmentace duhovky, může se spustit barevný gamut (dosažitelná oblast barev v určitém barevném prostoru). Velký vliv na pigmentaci má také melanin, což je označení pro hnědý až černý pigment.

Zelený odstín očí je výsledkem jevu, který je známý jako Rayleighův rozptyl. Jde o termín, který se využívá k popisu způsobu rozptýlení světla na vlnové délce spektra. Většina lidí si myslí, že modrá a zelená barva se nachází v duhovce, ale pozor, není tomu tak. Barva očí je výsledkem toho, jak světlo proniká přes bázi melaninu. To je opět determinováno geneticky.

Původ této barvy očí

Vědci si kdysi mysleli, že barva očí byla určena jedním dominantním genem. Předpokládalo se tedy, že existovala hierarchie barev v očích, kdy hnědá barva byla na začátku žebříčku a modrá někde na jeho konci. V praxi to znamenalo, že pokud má otec oči hnědé barvy a matka oči barvy modré, pak se s největší pravděpodobností rodily děti s hnědýma očima. Rodiče, kteří měli oba dva zelené oči, zase měli děti se zelenýma očima.

V této oblasti se provádělo několik nových výzkumů, které se objevili v American Journal of Human Genetics. A co nové výzkumy ukázaly? Spoustu nových informací. Objevilo se zjištění, že způsob, jakým se smýšlelo o vzniku barvy očí, nebylo asi úplně správné. Ukazuje se, že až 16 genů může ovlivnit barvu duhovky. Co to teda znamená v praxi? Že dítě se může narodit teoreticky s jakoukoliv barvou očí, bez ohledu na to, jaké oči mají jejich rodiče. Důležité je však vědět, že i dědičnost do určité míry ovlivňuje celý tento proces.

Kdo má zelené oči ve světě celebrit?

Dámy, říkáte si, že muži se zelenýma očima jsou velmi atraktivní? My se k vám přidáváme. Tito slavní pánové to jen potvrzují.

 • Channing Tatum
 • Jude Law
 • David Beckham
 • Jack Nicholson
 • Harrison Ford
 • Tom Cruise
 • Robbie Williams

A aby toho nebylo málo, je také spousta hereček a zpěvaček, které disponují krásným zeleným a pronikavým pohledem. Jaké to jsou?

 • Hayden Panettiere
 • Scarlett Johansson
 • Lindsay Lohan
 • Charlize Theron
 • Rihanna
 • Emma Stone
 • Kristen Stewart

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno