Tato vytrvalá bylina pochází původně ze severních tropických oblastí Jižní Ameriky. Postupem času a vlivem lidí se začala šířit do celého světa. Jde o dužnatou bylinu, která má velké květy. Zaměříme-li se na bylinu obecně, lze jí zpracovat celou, tedy využijete z ní šťávu, semena můžete usušit a konzumovat či jinak zpracovat se dají také květy a listy. Má skvělé léčitelské vlastnosti, které mohou pomoci na mnoho zdravotních problémů. Možnosti využití je spousta, nejčastěji se podává ve formě tinktury, kapek nebo čaje.
Účinky lichořeřišnice
Kde všude tato, na první pohled nenápadná bylinka může pomoci? Tato rostlina má antibakteriální účinky, proto má také silné léčivé účinky. Navíc je poměrně ohleduplná k lidskému tělu, takže nehrozí žádný velký problém. Neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu, takže jde v podstatě o přírodní antibiotika, která jsou k lidskému tělu šetrná. Využijete ji při migrénách nebo bolestech svalů – připravíte si příjemnou a uklidňující koupel.
Na rány a vřídky
Lichořeřišnice se využívala kdysi také jako léčba vyrážek, vřídků a různých ran. Také se doporučuje používat pro lepší a rychlejší hojení ran. Může také zmenšovat kruhy pod očima, pomáhá při infekcích močové soustavy, léčí také onemocnění horních cest dýchacích. Šťáva z lichořeřišnice zase umí posílit celkovou imunitu vašeho těla. Tinktura naproti tomu vyráží do boje s akné a opary.
Proti stafylokokovým bakteriím
Lichořeřišnice je známá také pro svůj neutuchající boj proti stafylokokovým bakteriím. Lékaři s touto bylinou zaznamenávají velké úspěchy. Údajně je také velmi dobrým pomocníkem při boji se zlatým stafylokokem, který mnohdy může odolávat silným antibiotikům. Působí dobře při léčbě zánětů močových cest. Je dobrá také proti vypadávání vlasů, pomáhá zbavit se lupů a mnoho dalšího.
Jaké jsou nežádoucí účinky?
Budete-li lichořeřišnici užívat podle návodů, pak nejsou známy případy nežádoucích účinků. Při vysokém dávkování může někdy docházet k nevolnostem, k problémům s nechutenstvím nebo se také mohou objevit bolesti břicha. Během těhotenství a při kojení by nemělo docházet k nežádoucím účinkům. Vždy je však lepší konzultovat konzumaci lichořeřišnice s lékařem.
Jak jí pěstovat?
Při pěstování se této bylině daří spíše na slunných místech nebo v polostínu. Semena se vysévají na začátku května, ideálně ve dvaceticentimetrových vzdálenostech, po dvou až třech kusech. Nejsou úplně nakloněny přesazování, protože jsou křehké a poměrně snadno se poškodí. Mšicím umí odolat, ale rády si na ní smlsnou housenky. Roste poměrně rychle, můžete jí zasadit jak do záhonků na zahradě, tak i do květináčů.
Jak si připravit čaj z lichořeřišnice?
Co budete potřebovat:
- 1 vrchovatou čajovou lžičku sušených květů (2 čajové lžičky čerstvých listů)
- Šálek horké vody
Jak postupovat:
Do šálku dejte sušené květy nebo čerstvé listy, zalijte šálkem horké vody a nechejte přibližně deset minut louhovat. Přeceďte a popíjejte. Ideální je pít tento čaj třikrát denně.
Tinktura z lichořeřišnice
Co budete potřebovat:
- 150g semen a nati lichořeřišnice
- 60 – 85% alkohol
Jak postupovat:
Semena a nať pořádně rozdrťte a zalijte alkoholem, aby bylo vše ponořeno. Nechejte na teplém místě louhovat dva týdny. Následně přeceďte a tinktura je hotova. Užívejte sedm kapek ve sklenici vody třikrát denně před jídlem.