Letní láska teenagerů: jak si s nimi promluvit o sexu?

Letní láska není jen a pouze pro dospělé jedince, kteří znají pravidla bezpečného sexu, nevyhýbá se ani teenagerům. A určitě si vzpomínáte na to, co s vámi dělalo léto, tábory nebo brigády vedle stejně starých kluků, kteří na vás mohli oči nechat. Podobně je na tom také vaše dcera. I ona se poprvé zamiluje, někdo jí zlomí srdce, prožije si svou letní lásku. A někdy ta letní láska může vyvrcholit milováním.

První milování

Letní láska může vyvrcholit milováním a v případě teenagerů to často bývá první milování. Jak se o tomto, pro některé možná choulostivém tématu, bavit se svým potomkem a připravit jej na to? Ideální je samozřejmě o sexu hovořit průběžně, v rozmezí několika let, shodují se odborníci. Nemůžete na dceru vybalit, že je nutno dodržovat zásady bezpečného sexu, nebo jí dokonce zakazovat sex. To obvykle nefunguje, teenageři mají svou hlavu.

V období puberty jsou vztahy s dětmi poměrně napjaté, a i když vám tyto rozhovory přijdou trapné a pro děti to bude podobně, je dobré to občas vytáhnout. Určitě ne tak, že si dceru zavoláte, sednete si a začnete hovor o sexu. Budete přikládat demonstrativní ukázky, jak natáhnout kondom na banán nebo si na pomoc stáhnete fotografie z internetu. Tím se situace stává opravdu trapnou a dcera vám za ní jistě nepoděkuje.

Nezávazný hovor

Musí to vyplynout ze situace, ideálně, když se spolu budete jen tak nezávazně bavit, číst si v časopise a narazíte na zajímavý článek. Můžete se o něj s dcerou podělit a tím pádem se rozproudí debata na téma první sex a milování. Rovněž nevsázejte na to, že první milování bude pro vaši dceru nádherná vzpomínka, na kterou bude myslet celý život. Někdy to příjemné není, první sex bolí, končí trapasem, partner není úplně citlivý, může je někdo přistihnout a spousta dalších věcí. I na to je třeba dceru připravit.

Antikoncepce a bezpečný sex

To je věc, které je třeba se věnovat, aby z vás váš teenager neudělal předčasně babičku. Předepsání antikoncepce předchází návštěva gynekologa, a pokud je první, jděte společně s dcerou. Hovořit je nutno také o bezpečném sexu. Pro mámu asi není úplně příjemné říkat své dceři, že když muže, se kterým se rozhodla mít sex, neznám (v duchu je to pořád vaše malá copatá holčička), měla by myslet na kondom. Ne vždycky jej u sebe má muž, ženy musí být v tomto ohledu také připravené. Nechráněný sex nemusí přivodit jen nechtěné těhotenství, ale například řadu pohlavně přenosných nemocí.

Otevřeni dotazům

Pokud se s vámi vaše dcera bude chtít bavit o sexu a bude mít otázky, neodpálkujte jí s tím, že je na to všechno ještě malá. Popravdě jí odpovězte, pokud nevíte, přiznejte to. Je to rozhodně lepší, než když si budete vymýšlet nebo dceru odpálkujete. Určitě to ocení! Každý na to má svůj grif, co funguje u jednoho, nemusí fungovat i u druhého. Řiďte se hlavně svým instinktem!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno