Kyselina listová pomáhá centrální nervové soustavě: Jak se projevuje její nedostatek?

Dospělí by měli konzumovat 400 mikrogramů kyseliny listové denně. Bohužel, ne všichni to tak mají a může to ovlivnit jejich zdraví. Kyselina listová se také nazývá folát nebo vitamín B9 a je pro lidské zdraví důležitá. Pomáhá v těle vyrábět a opravovat DNA, produkovat červené krvinky. Když vám chybí, tělo vás začne „upozorňovat“, že je něco špatně. Budete-li tyto příznaky ignorovat, může v tom nejhorším případě dojít až k anémii. Jaké jsou nejběžnější příznaky, když tělo nemá dostatek kyseliny listové?

Kognitivní problémy

Kyselina listová pomáhá centrální nervové soustavě. Jestliže jí v těle nebude dostatek, může se objevit deprese. Dále se budete cítit podrážděně, budete mít problémy se soustředěním, můžete začít zapomínat. Jestliže se do těla nedostane folát, pak se tyto příznaky mohou vyvíjet až v závažné poruchy jako demence nebo Alzheimerova choroba.

Bolesti těla

Je-li anémie způsobená nedostatkem folátu, pak váš mozek získává méně kyslíku. Mozkové tepny na to reagují, začnou otékat a vy cítíte bolest hlavy. Mozek však není jediným orgánem, kde můžete cítit bolest. Ta se může objevovat také v jiných částech těla, zejména v oblasti nohou a hrudníku.

Pobledlá pokožka

Hemoglobin se nachází v červených krvinkách a je zodpovědný za přepravu kyslíku z plic do všech tělních tkání. Jestliže vaše tělo postrádá folát, pak není dostatek červených krvinek, aby se vnitřním orgánům poskytlo potřebné množství kyslíku. Právě to může mít za následek únavu, svalovou slabost, necitlivost v rukou nebo pobledlou pokožku.

Dýchavičnost

Všímáte si, že jste občas na konci s dechem? A to i u věcí, které jste předtím zvládali bez problémů? Hladina kyslíku je nízká, protože vaše tělo neobsahuje červené krvinky. Spolu s dýchavičností můžete zaznamenat zvýšenou srdeční frekvenci, závratě nebo dokonce mdloby.

Trávicí problémy

Nevolnost, bolesti žaludku, zvracení, průjem po jídle. To mohou být první příznaky, že vaše tělo postrádá kyselinu listovou. V těch nejtěžších případech může člověk trpět anorexií.

Oteklá ústa a jazyk

Ve chvíli, kdy je nedostatek kyseliny listové poměrně těžký, mohou se objevovat otoky úst a jazyka. Jazyk může být červený, můžete také pociťovat bolest při polykání.

Snížené chutě

Některé studie poukazují na to, že nedostatek kyseliny listové může kromě bolesti v ústech a krku způsobovat také snížené chutě. Vaše chuťové receptory neposílají zprávy do mozku prostřednictvím nervového systému.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno