Kuří oko: Jak vyzrát na bolestivého návštěvníka?

Na první pohled se může jednat o malý, zanedbatelný problém, který si mnoho lidí plete s bradavicí. Ale kdokoliv si vyzkoušel svízel zvaný kuří oko, ví, že dokáže pořádně potrápit a často je i dost obtížné se ho zbavit. My vám tedy ukážeme osvědčené babské rady a recepty, jak na kuří oko vyzrát, a také jak mu co nejlépe předejít. Vždyť nohy nás všude nosí, tak musíme dbát na to, aby byly v co nejlepším stavu a hlavně zdravé.

Spousta z nás to zná: koupíte si krásné nové boty, které jsou sice trochu těsnější, ale řekneme si, že je časem rozchodíme. Nedokážeme zkrátka odolat té nádheře a mnohdy si právě tímto rozhodnutím zaděláváme na budoucí kuří oko, které zpravidla přichází, když je nejméně žádané a očekávané.

Co je vlastně kuří oko?

Kuří oko je ve své podstatě hrbol, zrohovatělá kůže, která vzniká jako následek nevhodně zvoleného obutí. Pokud na vaši nohu v určitých místech působí tlak a různé tření, kůže se odře, odumře a zrohovatí. Zde je možné si kuří oko snadno pomýlit s mozolem, ale oko je specifické tím, že se nachází na vystupujících kostech na noze, zejména potom na kloubech prstů.

Proč kuří oko vzniká

Jak už bylo řečeno, nejvíc rizikovým faktorem pro vznik kuřího oka jsou špatné boty, které tlačí, především pak když tlačí na prst proti kosti. Větší výskyt kuřích ok je u žen, z očividného důvodu: boty na podpatku s úzkou špičkou jsou pro oka přímo pozvánkou, neboť znatelně stlačují malíček a palec, dva nejrizikovější prsty.

Jako u všeho také existují rizikové skupiny lidí, které jsou ke vzniku kuřího oka zkrátka více náchylné. Zde k jsou takovou skupinou staří lidé, jejichž pleť ztrácí pružnost a tukové tkáně, lidé trávící hodně času ve stoje a lidé s plochýma nohama.

Projevy: Jak ho poznat?

Rozpoznat kuří oko není nijak obtížné: jedná se o útvar žluté či žluto-šedé barvy, obvykle velký tři až dvanáct milimetrů. Většinou také značně bolí, což způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost.

Jestliže si budete kuří oko škrábat, samozřejmě si tím nijak nepomůžete, spíš na opak. Začne se drolit, zbělá a na omak zdrsní.

Útvar žluté či žluto-šedé barvy, obvykle velký tři až dvanáct milimetrů

Léčba: Jak s ním zatočit

V první řadě by bylo nejlepší doporučit odborné ošetření. V tomto případě vám spíš než lékař pomůže zkušený a zručný pedikér. Ví, co dělá, a o nohy se vám postará profesionálně. Nevýhodou toho je především cena, na druhou stranu, jestliže vyberete dobře, se svým problémem se budete moci na dobro rozloučit. Počítejte ale s tím, že si užijete nějakou tu bolest: kuří oko se obvykle seřízne ostrou žiletkou, nožíkem nebo skalpelem. Následně se oblast přelepí náplastí, která je pro kuří oka primárně určená. Dobrý pedikér také doporučí mast.

Z kategorie odborných zákroků je možné se zmínit i o laserovém odstranění, především je-li kožní útvar nějakým způsobem nezvyklý, ale tato metoda je velice bolestivá. Je možné provádět s lokální anestezií, ale i tak je lepší tento postup brát až jako krajní možnost.

Samozřejmě je zde vždy možnost poradit si s kuřím okem sám, nebo se o to alespoň šikovně pokusit. Pro rychlou první pomoc můžete skočit do nedaleké lékárny pro speciální gelové náplasti, které uleví alespoň na chvíli. Co je ale nejdůležitější, ať už pro samotnou léčbu nebo následnou starost, je nahrazení nepohodlných, stísněných bot lepšími, pohodlnějšími. Jedině tak předejdete tomu, aby se vám kuří oka tvořila zas a znovu. Jestliže vás pak postižená oblast i po odstranění kuřího oka stále bolí, pomůžou vám gelové nebo ortopedické vložky do bot.

Pomozte si sami – Babské rady a recepty

Jsme-li šikovnější a nebojíme se, můžeme si s kuřím okem poradit sami. Většina maminek a babiček má na kuří oko nějaký svůj domácí recept, proto vám vypíšeme některé z nich. Babské rady se v mnoha případech a u mnoha různých nemocí ukázaly jako ty vůbec nejúčinnější zbraně, navíc bez zbytečných chemikálií nebo zásahů do těla.

  1. Teplá voda – Ponoříme do ní nohu a máčíme jí v ní tak dlouho, dokud kůže na kuřím oku sama docela nezbělá. Pak sami vezmeme něco ostrého (nožík nebo žiletku) a odumřelou kůži lehce odstraníme. Místo následně zalepíme větší náplastí. Tu odkryjeme za čtyři dny po našem „zákroku“ a znovu opakujeme postup do doby, než kuří oko zmizí. Výhodou je nenáročnost celé procedury a relativně i bezbolestnost. Nikdy ale nezapomínejte na desinfekci! Líh nebo jod po každém seříznutí zabraní potenciálním bakteriím, aby situaci ještě mnohonásobně zhoršily.
  2. Náplast – Samotná náplast se nám může stát účinným pomocníkem. Nejprve ovšem koupíme v lékárně kyselinu salicylovou a náplast jí napustíme, aby pořádně nasákla. Následně ji přilepíme na nohu. Na té může zůstat bez problému celý den, jen je třeba kontrolovat, zda se nějak nepohnula a pořád sedí na místě, kde ji potřebujeme (napuštěná část, polštářek). Kdyby náplast působila na jiné místo než kuří oko, může se stát, že dané místo zčerná. Tento postup není vhodný pro každého, někomu zabírá krásně a bez problémů, někomu vůbec.
  3. Cibule – Vezmeme plátek cibule a na několik hodit ji namočíme do octa. Večer ji potom přilepíme na oblast kuřího oka a přes noc necháme působit. Ráno je nutné nohu umýt v horké koupeli, přeci jen, ani ocet ani cibule zrovna dvakrát nevoní. Jestliže budete postup pravidelně opakovat, jádro kuřího oka se oddělí od ztvrdlé kůže.
  4. Masáž – Jako první metodu můžete zvolit jemnou masáž kuřího oka. Toto hnětení může k vyléčení útvaru přispět, ale hodí se spíše jako podpůrná metoda.
  5. Jasmínový květ – Nakoupíme jasmínový květ, který rozemeleme na kaši, natřeme s ní kuří oko a leukoplastí zalepíme. Tato metoda je dlouhodobější, leukoplast je obvykle mění po pěti dnech a k úplnému vyléčení je nutné postup opakovat, zhruba tři až pětkrát.
  6. Mazání šťávou vlaštovičníku
  7. Propolisové kapky
  8. Kyselina mravenčí – Tuto kyselinu můžete běžně pořídit v lékárně, jedná se o velice často používanou metodu. Postup se nijak zvlášť neliší od předchozích, je nutný její kontakt s kuřím okem.
  9. Česnek – Podobně jako s cibulí, i česnek můžeme pro léčení kuřího oka velice dobře využít. Stačí vzít jeho stroužek a společně s citronovou šťávou z čerstvého citronu s ním potřít postižené místo. Opět je nutné opakovat, dokud se kuří oko nezačne viditelně zlepšovat či se zcela nevyléčí.

Zabraňte vzniku kuřího oka

Znovu zopakujeme to nejpodstatnější: pohodlné boty. Obuv, která vám sedí, nikde vás netlačí a příjemně se vám v ní chodí je dobrá nejen jako prevence proti vzniku kuřího oka, ale pro vaši nohu i chůzi celkově. Dopřejte svým nohám to nejlepší obutí, jaké můžete. Ne nadarmo se říká, že na posteli a botách se nesmí šetřit: trávíme v nich totiž nejvíce času. Obzvláště v letních měsících pak raději volte střevíce s otevřenou špičkou, jelikož se v horku nohy více potí, natékají, a tak vzniku kuřího oka ještě napomáhají.

Mezi další kroky, které vzniku kuřích ok brání, je pravidelné obrušování nohy pemzou. Kuří oko na plosce nohy je taktéž velmi častým jevem. Stejně jako ošetřování pemzou je nohy důležité i hydratovat, tak jako tvář – nohy můžeme zvláčnit jednoduše tak, že je namažeme silnou vrstvou krému a dáme do silných ponožek přes noc. Ne každému je to pohodlné, ale snadno tak docílíte krásně jemné kůže, na které kuří oko nebude mít žádnou šanci. A nakonec přírodní rada, která se ale mnohdy prokázala jako účinná: připravte si doma směs olivového oleje a krystalového cukru. Touto směsí si chodidla potřete, jemně je masírujte. Tak zůstanou chodidla jemná, bez jakékoliv zrohovatělé kůže.

Kuří oko je velice nepříjemná potíž, ale jak vidíte, rozhodně se s ní dá něco dělat a často k tomu postačí doma snadno dostupné ingredience. Pamatujte ale, že ne vždy se dá problém vyřešit doma, a pokud byste měla podezření na nějakou komplikaci, je v případě kuřího oka dobré poradit se s pedikérkou či s lékařem. Jako vždy je ovšem nejlepší myslet na prevenci, a tak se této obtíži obloukem vyhnout. Možná si rovnou udělejte radost a zaskočte si koupit krásné nové pohodlné boty! Vždyť nejlepší bude skloubit pohodlí a krásu v jedno.


Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi kuřím okem a bradavicí?

Kuří oka jsou malé a tvrdé kruhy na kůži. Můžete pozorovat, že jsou velice citlivé a vznikají na nohou často nadměrným otlačením uvnitř boty. 

Bradavice můžeme charakterizovat jako malá a tuhé výrůstky či kolečka na pokožce. Objevují se na rukou, ale mnohem častější jsou na nohách. Způsobují je viry a ne otlačeniny. 

Jak vypadá kuří oko?

Kuří oko vypadá na fotce takto. Bravic je několik druhů a mohou vypadat takto.

Komentář

  1. Kuří oko už mám přes deset let na plosce nohy. Vždy dám salicilovou náplast a oko vydloubnu, ale po čase je zpět. Mažu, boty mám pohodlné, ale to kuře se mě pořád drží?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno