Které ženy jsou atraktivnější? Hubené to už dle studie nejsou!

hubené ženy nejsou v módě

Podle americké studie se mění ideály ženské krásy, hubené ženy už nejsou tolik atraktivní, jako tomu bylo v minulosti. Jaké ženy jsou tedy považovány za atraktivnější? Před pár lety na všechny koukaly z obálek časopisů dokonale štíhlé ženy, kterým se celulitida a strie vyhýbaly úplným obloukem, možná ani nevěděly, že něco takového existuje. Dokonalá postava, dokonalé líčení, dokonalé oblečení. Co bylo před pár lety, dnes už neplatí.

Přílišná štíhlost už není atraktivní

Ideály krásy se mění a podle výzkumu z University of Missouri – Kansas City dnes lidé dávají přednost tělu, které má ty správné zaoblené křivky, svaly, nechrastí kostmi, zkrátka takové postavě, která vypadá zdravě. Tento posun v postoji rapidně roste a to nejen mezi ženami, ale přiklánět se k tomuto názoru začínají také muži. Pomoci mohou také různé účty na sociálních sítích, které ukazují, že ženské postavy nebývají takové, které známe z časopisů.

V nich spousta žen „normálních tvarů“ inspiruje ostatní, že postava, která je vyhublá a bez známek cvičení opravdu není ta atraktivní, ta kterou je třeba obdivovat a snažit se jí dosáhnout. Tyto inspirativní příspěvky sleduje stále víc a víc žen, mnohé díky nim získávají potřebnou sebedůvěru a sebevědomí.

Studie atraktivity

Vedoucí studie Frances Bozsik vysvětluje, že štíhlá a zároveň zpevněná postava je nyní postava, které chtějí ženy dosáhnout. Studie se zúčastnili vysokoškoláci, kteří porovnávali fotografie účastníků soutěže Miss USA. Zjistili, že v posledních letech jsou vítězky svalnatější. Ve druhé studii byly studentům předloženy fotografie 14 žen.

Každá žena získala dvě fotografie, první představovala její reálnou podobu a především reálné tělo. Ta druhá byla upravena pomocí počítače, kde byly nějaké křivky nebo dokonce svaly, to pomohl počítač upravit a odstranit. Když studenti viděli fotografie jednotlivě, žádný velký rozdíl v hodnocení nebyl. Když však fotografie viděli současně vedle sebe, za tu atraktivnější považovali studenti snímek, na kterém má žena křivky a svaly.

Bozsik říká, že existuje posun v ideálnu ženské krásy, už to není o vychrtlosti a extrémní štíhlosti, ale o vzhledu, který je zdravý. Také mezi ženami v řadách celebrit se tento „svalový kult“ rozmohl. Celebrity tak víc a víc dávají na obdiv své vysportované a svalnaté tělo a snaží se motivovat i další lidi.

Možné negativní účinky

Jisté úskalí a nebezpečí v těchto inspirativních příspěvcích na sociálních sítích Bozsik vidí v tom, že se lidé, zejména pak ženy mohou s obrázky snadno ztotožňovat a obdivovat je. Toto jim umožní vytvořit si vlastní kult ideální postavy. V mnoha ženách to může vyvolat nespokojenost s vlastním tělem a touhu po tom „dokonalém a atraktivním“. Z na první pohled obyčejné touhy o lepší vzhled se tak může vyvinout nedostatečné sebevědomí, které souvisí s nadmírou sportu a hlavně s problémy se stravováním.

Sociální sítě a tyto inspirativní příspěvky působí pozitivně na lidi, snaží se, aby se přijali takoví, jací ve skutečnosti jsou, se všemi svými nedostatky. S celulitidou, striemi, pár kilogramy navíc. Ne každý musí mít mezeru mezi stehny a ideální míry 90 – 60 – 90. Každý člověk je krásný přesně takový, jaký je.

2 Komentáře

  1. „Každý člověk je krásný přesně takový, jaký je.“
    Ne, to tedy není. V rámci možností by o sebe každý měl nějak dbát. Pokud je člověk extrémně hubený nebo naopak „plus size“ nese to s sebou i zdravotní komplikace. Osobní zkušenost.
    Je velice jednoduché rezignovat na nějaký ten špek a dát si na večeří pizzu. Jít si zacvičit, zaběhat nebo třeba jen chodit, to už chce špetku odhodlání, které se nevyplatí jen na hezčí postavě ale i na sebevědomí z daného pohybu, vlastních schopností, překonání sebe sama,…

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno