Krvácející dásně – co může být příčina?

Nepříjemné krvácení dásní může mít různé příčiny, může to být špatně zvolený kartáček nebo nedostatek vitamínů v těle. Asi každý už někdy při čištění zubů zažil krvácení dásní. Objevuje-li se krev při čištění zubů nebo vyplachování úst, pak se nemusíte nutně začít bát nejhoršího. V drtivé většině případů je to zkrátka jen špatně zvolený kartáček na zuby. Když se tento problém opakuje každé čištění, pak je dobré mít se na pozoru.

Špatná ústní hygiena

Nepravidelné čištění zubů se může podepsat nejen na zubním kazu či dalších nemocech, ale také se může vrstvit plak, což má následně vliv na dásně. Pečovat o dásně je nutno pravidelně, on se totiž zánět může rozvinout za velmi krátkou dobu, dokonce během jednoho dne!

Nedostatek vitamínů

Přesněji vitamínu C nebo vitamínu K.Chcete-li, aby vaše zuby byly zdravé a dásně nekrvácely, zaměřte se na jídelníček. Do něj zařaďte ovoce, zeleninu. Nedostatkem vitamínu K mohou trpět lidé, kteří se dlouhodobě léčili s antibiotiky.

Těhotenství

Velmi často dásně krvácí i ženám během těhotenství. Způsobeno je to hormony, které se během těhotenství v těle ženy utvářejí. Záněty dásní, krvácení dásní, to vše se může objevit u žen v půlce druhého trimestru. Objeví-li se krvácení dásní během těhotenství, pak je nutno na to upozornit lékaře. Může to být spojeno s dalšími těhotenskými komplikacemi.

Nedostatek železa

Krvácení dásní může být způsobeno také nedostatkem železa v těle. Hlídejte si příjem železa, je dobré také vědět, že káva nebo čaj z těla železo odstraňují a je tedy nutno jej doplnit.

Máte cukrovku

Krvácející dásně se mohou často objevovat i u lidí s cukrovkou. Ti obecně mají problém s léčbou jakékoliv nemoci, která se pojí s dutinou ústní. Obvykle hojení trvá déle, než u zdravých jedinců.

Problémy s játry

Někdy mohou krvácející dásně upozorňovat na problémy s játry. Je-li tomu tak, nekrvácí jen dásně, ale obecně i ostatní sliznice.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno