Krevety, žampiony nebo hořčice: Letní potraviny, které jsou zdravější než si myslíte

Během letních měsíců konzumujete různé potraviny, o kterých si myslíte, že nejsou zdravé. Realita je však příznivější. Spousta potravin, které lidé v létě konzumují, mají pozitivní přínosy pro zdraví. Nemusíte se tak vzdávat svých oblíbených pochoutek, které si jindy dopřáváte právě v létě. Tyto potraviny jsou však mnohem zdravější, než si spousta lidí myslela! Obsahují vitamíny, minerály a látky, které jsou tělu prospěšné. Jaké potraviny to mohou být?

Vodní meloun

Ideální letní osvěžení, obsahuje spoustu vody a umí zchladit v horkých dnech. Obsahuje vitamíny A a C, draslík, antioxidační lykopen, který bojuje proti rakovině. Jde o jeden z nejbohatších přírodních zdrojů aminokyseliny L-citrulinu. To pomáhá regulovat arteriální funkci a může se snížit krevní tlak.

Kukuřice

Jde o dobrý zdroj luteinu, to je silný antioxidant. Při vaření se v kukuřici uvolňují antioxidanty, které jsou tělu velmi prospěšné, mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny.

Krevety

Krevety obsahují cholesterol, ovšem do těla se dostává jen zanedbatelný vliv. Krevety mají také vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuku. Jsou skvělým zdrojem pro omega-3 mastné kyseliny a vitamín B12. Chrání tak srdce.

Celer

Pyšní se překvapivou řadou živin, které jsou pro tělo skvělé. Obsahují například také protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají mírnit zažívací trakt. Dále obsahují antioxidanty, které pomáhají bojovat proti mnoha chorobám. Dále v celeru najdete vitamín K, vitamín C nebo folát.

Žampiony

Houby jsou zdrojem vitamínu D, dále v něm byly zjištěny sloučeniny, které mají potenciál posilovat imunitní systém. Pokud grilujete, je určitě dobré přidat na gril také žampiony, které jsou vynikající a zdraví prospěšné.

Kysané zelí

Během léta se snažíte trávit v kuchyni co nejméně času, když jste na dovolené a nestíháte, dáte si ve stánku rychlý hot dog. A právě v něm najdete zelí, což je fermentovaná potravina. Jde o skvělý zdroj probiotik, které pomáhají udržovat zdravou rovnováhu bakterií ve střevě.

Hořčice

Možná vás to maličko překvapí, ale hořčice není jen doplněk ke grilovaným masům nebo hot dogu. Obsahuje například selen, což je minerál s antioxidanty. Ty pomáhají předcházet mnoha kardiovaskulárním chorobám, posilují imunitní systém a chrání před některými druhy rakoviny. Hořčice je dále zdrojem hořčíku, který může snižovat zánět v těle a snížit také krevní tlak.

Káva

V létě se obvykle soustředíte na ledovou kávu, což je velmi oblíbený letní nápoj. Káva obsahuje polyfenolové antioxidanty, které mohou pomoci vyrovnat hladinu cukru v krvi. The Harvard School of Public Health zjistila, že ženy, které pily jeden šálek kávy denně měly o 13% nižší riziko vzniku diabetu 2. typu. Konzumace kávy se také spojuje s nižším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby, rakoviny tlustého střeva, onemocnění jater nebo Parkinsonovy choroby.

Cuketa

Jeden šálek syrových plátků cukety má asi jen 20 kalorií. Disponuje folátem, vitamínem C a draslíkem. Jde o potravinu bohatou na vlákninu, má vysoký obsah sody. Přidat jí můžete do sladkých i slaných koláčů.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno