Kosmetické přípravky: Kterým složkám je dobré se vyhnout?

Kosmetické produkty používáte denně, proto saháte po oblíbených značkách, ty máte vyzkoušené. Zamýšlíte se nad složením? Jestliže se domníváte, že každé make-upy, šampony, čisticí přípravky, hydratační přípravky jsou bezpečné, nemusí tomu být vždycky tak. Podle Federal Food and Drug Administration a zákona o kosmetických výrobcích je odpovědností výrobce testovat bezpečnost svých výrobků. Kosmetické prostředky a jejich přísady nemohou být k dostání dřív, než jsou schváleny. Ne všechny totiž mohou pro lidské tělo být přínosem.

Hypoalergenní a organické

Když se tato slova objeví na kosmetických produktech, automaticky po nich saháte. Máte pocit, že jsou šetrnější a to nejen k životnímu prostředí, ale také k vaší pokožce a pleti. Jsou lepší, než klasické produkty. Není tomu ve skutečnosti tak, protože neexistují federální normy ani definice pro tato označení. Když vybíráte nejrůznější kosmetické přípravky do své koupelny, vybírejte s ohledem na vaši pleť.

Existuje databáze Skin Deep, ve které najdete před šedesát tisíc produktů, které mohou obsahovat nebezpečné složky. Evropská unie zakázala používání v kosmetických přípravcích víc než tisíc složek, ovšem tato databáze jich obsahuje mnohem víc. Databázi založila Environmental Working Group, což je v podstatě pracovní skupina pro životní prostředí. Jakým látkám je tedy dobré se vyhnout?

Oxybenzon

Kde se objevuje: Opalovací krémy, lesk na rty, hydratační krémy.

Proč se mu vyhnout: Jsou potenciální endokrinní disruptory, což jsou látky, které narušují hormonální komunikaci mezi buňkami organismu.

Ftaláty

Kde se objevují: V mýdlech, lacích na vlasy, lacích na nehty, šamponech a podobně.

Proč se jim vyhnout: Podle Centers for Disease Control and Prevention (CDC, tedy centra pro kontrolu a prevenci nemocí) mohou některé ftaláty ovlivňovat negativně reprodukční systém laboratorních zvířat.

Ropné (petrolejové) destiláty

Kde se objevují: Řasenky

Proč se jim vyhnout: Podle centra pro kontrolu a prevenci nemocí mohou tyto extrahované látky vyvolat dermatitidu.

Formaldehyd

Kde se objevuje: Lepidlo na řasy, barva na vlasy, keratinové přípravky na vlasy, laky na nehty

Proč se mu vyhnout: Formaldehyd byl kdysi míchán do spousty výrobků pro osobní péči, jako například antiseptikum (snižuje se díky němu infekce, sepse a podobně). Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny byl v roce 2004 formaldehyd prohlášen za karcinogen.

Toulen

Kde se objevuje: Lak na nehty

Proč se mu vyhnout: Toulen se používá k tomu, aby probíhalo lakování nehtů lépe. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí ovšem poukazuje na to, že lidé s chronickými inhalačními problémy, kteří jsou vystaveni toulenu mohou pociťovat podráždění horních cest dýchacích, podráždění očí, bolest v krku, závratě nebo bolesti hlavy.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno