Jak již titulek napovídá, kontryhel je něco jako „pomocník“ pro ženy, jež trpí gynekologickými potížemi, a dokonce může pomoci i otěhotnět. Každá žena to zná – dlouhá menstruace doprovázena mohutnými křečemi, kterých se ne a ne zbavit. Vsaďte raději na přírodní alternativy než na chemické přípravky, které slibují „zázračnou úlevu“. Vsaďte na kontryhel!
Jak kontryhel vypadá a kdy ho sbírat?
Kontryhel poznáte jednoduše – a to díky jeho drobným, žlutozeleným květům, jež svým tvarem nápadně připomínají klubíčko. Jeho lodyha dosahuje délky až 30 centimetrů, a je v horní části rozvětvena. Běžně se u nás vyskytuje od května do září.
Sbírat je třeba při nízkých teplotách a hlavně rychle, jelikož je tato bylinka velice náchylná na zapaření. Je třeba skladovat v tmavých sklenicích, nejlépe na tmavém místě, aby byly zachovány její léčivé látky. Ty jsou obsaženy v nati a listech kontryhele. Po usušení nemá bylinka prakticky žádnou vůni a její chuť je mírně nahořklá.
Účinky kontryhelu
Kontryhel je nejčastěji užíván především kvůli jeho minerálním látkám, Vitaminu C, organickým kyselinám, hořčině, silici a tříslovinám. Nejčastěji se objevuje jako přídavek do čajů na ženské potíže či na úpravu hormonů. Kontryhel totiž obsahuje také fytohormony, jež tuto hladin ovlivňují. A dokonce ani při pravidelném užívání kontryhelu se nemohou dostavit žádné vedlejší účinky.
Kontryhelový čaj
Mimo již zmíněné účinky na poli ženských bolestí či v období klimakteria, se kontryhelový čaj pije při potížích se zažíváním, s dýchacími cestami či při cukrovce. Zároveň je kontryhelový čaj vhodný v období, kdy váš psychický stav není zrovna v rovnováze, potlačuje úzkost, snižuje nervozitu a pomáhá při nespavosti.
Odvar z kontryhele je svíravý, dokáže zmírnit horečku, odvodnit a posílit srdce. Nemusíte jej pouze pít, je vhodný i pro vyplachování ran na kůži a omývání vředů.
Příprava kontryhelového čaje:
Na přípravu tohoto čaje vám bohatě postačí kontryhelová nať. Na čtvrt litru vody připravte tři čajové lžičky sušené kontryhelové natě a společně povařte. Následně nechte odstát, zhruba po dobu deseti minut. Přeceďte a dle chuti „dolaďte“ citronem, medem či zázvorem. Pokud chcete vytvořit bylinnou směs, je vhodné kontryhel namíchat s heřmánkem, mateřídouškou, třezalkou, řebříčkem či šalvějí.
Jak pěstovat kontryhel?
Kontryhel je vhodné vysazovat po více rostlinkách pohromadě. Každopádně nejde o žádnou invazivní bylinku, která by utlačovala sousední rostlinky. Pokud máte to štěstí a bylinka vám zakoření, není ji vhodné přesazovat – může se tak poškodit či překopnout její kořen, a ten velice špatně regeneruje. Pokud je přeci jen přesazení nevyhnutelné, provádějte jej na podzim či brzy zjara.
Kontryhel je vhodné vysazovat v okolí zahradních jezírek či okolo potůčků, jelikož má rád vlhkou půdu a polostín. Nicméně i zahrádka je vhodným místem, pokud tuto bylinku pravidelně zaléváme. V případě, že na ni ale celý den svítí sluníčko, listy mohou velice brzo usychat a celá bylinka tak odumírat.
Kontryhelové kapky
Vyrobte si své vlastní, léčivé kontryhelové kapky, které by měly být vždy po ruce při široké škále zdravotních problémů. Stačí si připravit:
- hrst kontryhelové natě
- vysokoprocentní alkohol
Postup přípravy:
Nať kontryhelu pečlivě omyjte a nasekejte na co nejmenší kousíčky, které vsypete do uzavíratelné nádoby. Vlijte takové množství alkoholu, které bylinku zcela ponoří, nechte odležet po dobu tří týdnů – ale nezapomeňte každý den sklenici důkladně protřepat. Po této době sceďte do lahvičky – nicméně následné užívání tinktury raději konzultujte s lékařem či gynekologem.
Kontryhel v těhotenství
I když vám kontryhel jako zázrakem pomohl otěhotnět, sílu této bylinky v těhotenství byste ale neměla podceňovat. To samozřejmě neznamená, že byste měla na ni měla v těhotenství zanevřít, nicméně, jak se říká – „všeho s mírou“.
Při těhotenství může pomoci s různými záněty, jako například s kvasinkami. Vždy byste se ale o tomto užívání měla poradit se svým gynekologem, který nejlépe posoudí váš zdravotní stav a možné dopady na něj.
Štíhlá linie s kontryhelem
A opět se dostáváme k „ženské otázce“. V dnešní době, kdy obezita postihuje celou třetinu obyvatelstva, je nezbytné si svou váhu hlídat, dodržovat zdravý životní styl a předejít tak mnoha zdravotním problémům. Paradoxem je, že i když více tento „neduh“ postihuje muže, mnohem více jej řeší ženy – ty chtějí mít přirozeně krásnou, štíhlou a pevnou postavu – a s tím právě může kontryhel také pomoci. Podporuje totiž hubnutí a zvyšuje přirozené spalování tuků.
Kontryhelový čaj pomáhá při odvodňování a detoxikaci – což jsou samozřejmě průvodní jevy hubnutí. Není totiž možné efektivně hubnout, pokud je vaše tělo zaneseno škodlivými odpadními látkami. Kontryhel právě tyto škodliviny z těla ven odvede a také vyčistí krev.
Kdy kontryhel ne?
I když nejsou známy žádné nežádoucí účinky této bylinky, přesto není vhodná pro každého. Měli byste se jí vyhnout v případě, že trpíte zvýšenou srážlivostí krve, anémií či máte naplánován chirurgický zákrok.