Kocovina po třicítce: Proč se s věkem její příznaky zhoršují?

kocovina, když jsem starší 30

Občas to s tím alkoholem přežene každý z nás. V noci se vyspíte, ráno zvládnete kocovinu a chvíli si dáte pozor. Kocovina! Zatímco ve dvaceti, jste po noci plné divokých večírků vstali z postele jakoby nic, ve třiceti už se probouzíte s bolehlavem, žaludkem jako na vodě. A rozdíl? Měli jste jen pár skleniček a do postele jste šli o půlnoci. Proč je tomu tak? Nemá to náhodou být tak, že čím delší dobu pijete, tím máte lepší trénink a víc vydržíte? Nějaká přímá úměra?

Svět je krutý

Bohužel, je to tak. Také vzpomínáte na dobu, kdy jste toho moc nenaspali, někdy dokonce nešli do postele vůbec a ráno nebylo až tak strašné? Šlo to i v práci vydržet. Odpoledne jste si možná na chvíli lehli, ale celkově na vás bujará noc nezanechala větších následků. Jenže po třicítce, jak by se něco stalo. V těle se něco přeplo a celonoční večírek vyspáváte celý druhý den. Objevuje se bolest hlavy, žaludek jako na vodě, únava celého těla a úplná nechuť k jakémukoliv pohybu. Proč tomu tak je?

I když je mnoho důkazů, že se kocovina se skutečně zhoršuje s věkem, existuje jen málo konkrétních vědeckých důkazů, proč tomu tak je.

Mění se složení těla

Faktem je, že tělo se během let mění. Možným vysvětlením tak je, že ztrácíte svalovou hmotu a objevují se tuky. Svalová tkáň je tvořena ze 75% vodou, ta tuková asi jen z 10%. A jelikož je alkohol vstřebáván rychleji skrz vodu, tělo tvořené svaly se s ním umí lépe vypořádat, než tělo tvořené tukem. Nižší obsah vody v těle také znamená, že existuje vyšší riziko dehydratace při pití alkoholu a následné kocovině.

Méně jaterních enzymů

Jaterní enzymy zase metabolizují alkohol. Pokud se tedy alkohol v těle objeví, pomáhají jej rychleji odstranit z těla a tím tělo čistit. Ředitel National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism George Kooba uvádí, že čím je člověk starší, tím má méně jaterních enzymů. I kvůli tomu může tělu ve třiceti trvat déle vypořádat se s alkoholem, než tomu bylo třeba ve dvaceti.

Obnova těla je pomalejší

Když je vám třicet a napadne vás třeba nějaká nemoc nebo infekce, pak si s ní tělo poradí, ale ne tak snadno, jako tomu bylo kdysi. Obnova těla je pomalejší a tím pádem je kocovina delší, nestačí jen pár hodin spánku, ale už třeba půl dne v posteli.

Změny v pití alkoholu

Četnost konzumace alkoholu se mění také s přibývajícími roky. Mladší lidé často pijí alkohol jednorázově a ve větším množství. Obvykle jsou to pátky a soboty, kdy nemusejí do školy nebo do práce a je tedy čas večírků. Starší jedinci dávají přednost menší konzumaci alkoholu, ale třeba několikrát během týdne.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno