Když je láska silnější než sex: Jak je to s platonickou láskou?

Zažili jsme to všichni, ať již ve školce nebo na základce. Aneb láska bez sexuálních prvků. Platonická láska. A nepřichází jen v dětských letech, ale stále častěji postihuje i dospělé. Možná i vy máte svou platonickou lásku a vlastně o tom ani nevíte?

Co všechno je platonické?

I když by se to tak mohlo zdát, název „platonická“ zdaleka nesouvisí s Platónem, ale vznikl v 15. století jako ekvivalent označení Sókratovy lásky ke svým žákům. A zahrnuje v podstatě tak trochu všechno – v podstatě se za platonickou lásku dá označit i láska matky k dítěti, láska ke zvířatům a veškeré „dětské lásky.“ Sám Platón lásku definoval jako „sílu duše, snažící se o filozofické poznání.“

Je lepší se platonické lásce bránit nebo podlehnout?

Jednostranný cit zdaleka není pouze záležitostí dospívání a planých citů k plakátovým celebritám. V pozdějším věku dokonce může přijít s mnohem větší intenzitou. Důležité je vše dobře promyslet a zvážit! Máte-li vy nebo objekt vaší platonické lásky závazky, je situace poněkud komplikovanější, ale i tak se dá mnohé dělat. Rozhodně byste o svých citech měli mluvit a neutápět se v nich. Nevyjádřené, neopětované, hluboké a sílící city platonické lásky, mohou být ve výsledku zkázonosným nástrojem a měli byste vše vyřešit dříve, než vás nadobro pohltí.

Když to nikam nevede

Pokud se situace zdá být bezvýchodná a řešení není v dohlednu, nezoufejte. Každá životní situace, okamžik, zkušenost, nás mají něčemu naučit a mají pro nás do budoucna jistý význam. I v případě, že vaše platonická láska nemá šanci dojít naplnění, můžete ze situace vytěžit maximum. Užívat si společnost svého idolu a pozitivní energii, kterou ve vás jeho přítomnost vzbuzuje. Kouzelným efektem hormonů štěstí, endorfinů, které vám v takovém případě kolují v krvi, je magnetická síla, kterou do vašeho života o to více přitahují příjemné věci.

Aneb, buďte šťastní vedle nedosažitelného partnera a on se najednou na obzoru objeví ten dosažitelný jako blesk z čistého nebe.

Platonická láska zkresluje

V horším případě se dostanete do situace, kdy zhodnotíte své šance, rozhodnete se platonickou lásku vyjádřit a vsadit všanc své srdce a najednou se něco pokazí a není to takové, jaké jste si vysnili. Jde o častý a nepříjemný vedlejší efekt platonické lásky – máme tendenci si svého hrdinu idealizovat a rádi svůj mozek zaměstnáváme tisícem představ jaké by to mohlo být, kdy, kde a jak se s idolem potkáme, co budeme říkat…

A realita je pak o dost krutější, když se naše představy nenaplní. Z dokonalého poloboha je najednou docela obyčejný člověk, jehož dokonalost zdaleka nedosahuje našich představ a přichází hluboké zklamání. Jde o první dobré znamení, že budete schopna nechat city platonické lásky za sebou a jít dál.

Často máme tendenci si svého hrdinu idealizovat

Jak platonickou lásku vidí psychologové?

Platonická láska paradoxně zaměstnává psychology z celého světa více, než byste čekali. Téměř 40 % všech klientů a pacientů, docházejících na sezení se svým psychologem, sem přivedla nějaká forma platonické lásky a potřebují ji vyřešit. Ať již o tom vědí nebo si to teprve uvědomí. Při každém terapeutickém sezení je nejprve důležité pojmenovat své problémy a jejich příčinu a právě tady vyplyne platonická láska nejčastěji najevo.

A pozor! Až 23 % vztahových problémů, které řeší zadaní klienti se svým psychologem se nakonec ukáží jako důsledek platonické lásky – jeden ze vztahu je do druhého zamilovaný spíše platonicky, kdežto ten druhý ne, a vztah najednou ztrácí funkčnost.

Platonická láska depresivní a nebezpečná

Forma citu, kdy člověk vnímá k tomu druhému hluboký obdiv, neustále na něj myslí a trpí pocity prázdnoty v jeho nepřítomnosti může být značně nebezpečný. Aneb platonická láska není pro každého. Mnoho jedinců takovouto bouři citů a nálad dlouhodobě neunese a začnou se hroutit. V lepším případě vyhledají s prosbou o pomoc právě psychologa, v horším případě se uchylují k alkoholu. Nenaplněné city řeší alkoholem plných 43% lidí, ale jen mizivé procento se pak rozhodne řešit problémy s alkoholem odbornou pomocí. V neléčeném a neřešeném případě u slabšího jedince může platonická láska vést až k maniodepresivním psychologickým poruchám, schizofrenii nebo sebevraždě ( až 11% všech světových sebevražd je dokonáno právě z důvodu nenaplněné lásky). Aneb Romeo a Julie moderní doby.

Výhody platonické lásky

Přes veškerá negativa a úskalí platonického vztahu existuje také mnoho světlých stránek, které tento cit přináší. Platonická láska spalující a živá znamená, že vás nečeká odmítnutí. O svém idolu pouze sníte. Také díky tomu nehrozí pohlavně přenosné choroby.  A pokud jde o idol odvedle, pravděpodobně se začnete o sebe více starat a pečovat – co kdybyste jej potkala při venčení psa? Kupodivu mnohdy dokáže také platonická láska zachránit již stávající a skřípající vztah! Pozitivní nálada a myšlenky na objekt platonické lásky mohou být přínosem nejen při sexu, ale také při omlouvání chyb a nedostatků stávajícího partnera v nefungujícím vztahu. Platonická láska může pomoci rozpadající se vztah znovu oživit, nastartovat a vrátit do dřívějších kolejí.

Platonická láska na pomoc manželství?

Pokud jste šťastně vdaná a nepozorujete žádné zvláštní nedostatky ve vztahu, ale přitom si uvědomujete ke komukoliv ze svého okolí platonickou lásku, může to mít několik příčin a důvodů:

  • Uvědomujete si něco, co vám ve vztahu chybí?
  • Vyjadřujete si často lásku nebo byste chtěla změnu?
  • V sexuálním životě upadáte do stereotypu a toužíte po změně?
  • Máte dost času na sebe samu nebo jen stíháte kolotoč děti-práce-domácnost a potřebujete někam uniknout myšlenkami a zrelaxovat se?
  • Máte pocit, že vám život protekl mezi prsty a že jste mohla dokázat víc?

Pokud jste si odpověděla alespoň na jednu z výše uvedených otázek kladně, mohl by váš platonický život ve dvou paralelních světech vyřešit posun v některé z těchto oblastí. Změníte-li cokoliv z toho, v čem zaznamenáváte nedostatek z výše uvedených otázek, může najednou platonická láska vyšumět a už vás dále nezaměstnávat. A zároveň vyhoupnout manželství zpět do zamilovaných výšin.

Platonická láska ve fungujícím vztahu

Překvapivě existuje nemalé procento vztahů, které dnes fungují i bez sexuální stránky – tzv. platonických vztahů. Oba dva se milují, prožívají souznění duší, skvěle si rozumí, žijí spolu, ale nepotřebují spolu z nějakého důvodu mít sex. Nejčastěji je to z důvodu tělesného handicapu, psychického bloku (asexuality, frigidity či jiné sexuální fobie) nebo nějaké fyzické abnormality. Jde o nejhlubší formu přátelství mezi mužem a ženou a ano – přátelství mezi mužem a ženou bez erotického podtextu zcela jistě může fungovat!

Platonická láska jako rozvraceč vztahu

Paradoxně bohužel mnohá platonická láska dokáže již stávající vztah také účinně zničit. Nesmíte zapomínat, že každé snění má své hranice. Pokud se do paralelního, vysněného světa ponoříte příliš, přestanete vkládat energii do stávajícího vztahu. Nic nedáváte, nic nedostáváte, vztah uvadá a partner o tom často vlastně ani neví. Od svého vysněného idolu pak stočíte pohled k tomu reálnému, který vás momentálně hrozně štve a dojdete k závěru, že takhle to dále nejde. Se ztrátou skutečného partnera ale nakonec vždy přijdete i o toho platonického, protože jde stejně jen o iluzi. Nikdy nevíte o co přicházíte, dokud o to skutečně nepřijdete.

Vědecká studie platonické lásky

Ano, i těmito problémy se vědci seriózně zabývají. Seriózně tak zjistili, že platonická láska nekonečně neexistuje a vztah mezi mužem a ženou vždy potřebuje dostát naplnění, vyústění, vyvrcholení. Pojem platonická láska se tak dá aplikovat pouze na mezifázi vztahu, než k onomu sexuálnímu naplnění dojde. Jak dlouho to však může trvat je různorodé a mnohdy to může působit jako nekonečno a paradoxní potvrzení existence platonické lásky až navěky. Je to zkrátka komplikované…

Platonická láska dětská, první a ty ostatní

Ani dětskou platonickou lásku bychom neměli podceňovat. I děti prožívají hluboké city ke svým protějškům a stejně intenzivní zklamání, když to nevyjde. Jenže malé děti nemají zkušenosti a dovednosti jak se svými city pracovat, jak nepodléhat smutkům a trpí tak vlastně ještě o něco více. I dětská platonická láska je skutečná. Rozhodně bychom se svými dětmi o platonických láskách měli mluvit, pokud jsou k tomu ochotní. Stejně tak většina prvních vážnějších lásek přicházejících s obdobím puberty se ve výsledku ukáže být platonickými. Co byste rozhodně neměli dělat?

  • Nevysmívejte se platonickým láskám svých dětí. Můžete je do budoucího života vážně psychicky poznamenat.
  • Nezakazujte jim je. Musejí tím projít, přijít na vlastní zkušenosti a poznatky, dospět k vlastním zjištěním. Jinak se nepohnou z místa.
  • Nepřehánějte. Pořád jsou to děti a platonická láska jim do dospělosti pravděpodobně nepřetrvá, tak si z toho nedělejte velkou hlavu. Vaše Natálka toho neurvalého a nevychovaného Pepíka odvedle nebude obdivovat navěky.
  • Ale ani je nezlehčujte. Pokud za vámi váš potomek přijde a chce si postěžovat, svěřit se, žádá radu, rozhodně odložte rozečtené noviny a věnujte se mu. Pro něj je to středobod světa a zcela na vás spoléhá. Nezklamte jeho důvěru.

Ať tak či tak, platonická láska je skutečná, přítomná a existující. Je osvobozující, polehčující i svazující a krutá. Je prostě taková, jakou jí dovolíme být.

 

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno