Možná se to někdy stalo i vám, najednou vám začalo cukat oční víčko a měli jste tik v oku. A to jen tak, bez příčiny. Někdy to může být ve společnosti přátel, kdy se dobře bavíte, jindy v klidu, kdy jste doma a sledujete televizi. Ostatní si toho všimnout nemusejí, ale vy moc dobře cítíte tyto záškuby. Není to příjemné, ale přemýšleli jste někdy, co může za váš tik v oku? Proč se tak děje?
Kdy cuká oční víčko?
Oční víčko vám může cukat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Většinou nejde o žádný závažný problém, nejčastěji je to způsobeno únavou, nedostatkem spánku či psychickým vyčerpáním. Záškuby a tiky v oku jsou poměrně běžným a častým jevem, není třeba se ho obávat nebo s ním ihned běžet k doktorovi. Tiky v oku mohou mít řadu dalších příčin. Většinu je možné je jednoduše odstranit. Nicméně existují i takové, které není dobré brát na lehkou váhu.
Časté příčiny tiku v oku:
- Nevyspání, nedostatek spánku
- Psychická únava
- Trvalý a dlouhodobý stres
- Nadbytek kofeinu, alkoholu nebo tabáku
- Záněty očního víčka
- Suché oči
- Přecitlivělost na světlo
- Zarudlé oči
K cukání v oku přispívá navíc třeba čtení, sledování televize, práce na počítači, zkrátka činnosti, kde se namáhá zrak. Někdy je cukání v oku předzvěstí silné bolesti hlavy nebo migrény. Výše zmíněné příznaky jde obvykle léčit jednoduše, odstraněním stresových situací, pořádnou dávkou spánku, odpočinkem nebo omezením alkoholu či kofeinu.
Čím se tiky v oku léčí?
Kromě výše zmíněného je nejlepší sáhnout po vitamínech. Nejčastěji jde o B-komplex nebo hořčík. Tyto vitamíny můžete konzumovat formou doplňků stravy. Nejčastěji jsou k dostání v kapslích nebo tabletách. Chcete-li zvolit přírodní metodu, B-čko najdete například v luštěninách, banánech, vepřovém mase, ořeších nebo také v makrele.
Vitamíny skupiny B podporují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Pomáhají zmírňovat podrážděnost, deprese, nervozitu nebo únavu. Banán, špenát, čočka, candát, tuňák, treska, para ořechy nebo kešu jsou zase zdrojem hořčíku. Stále vám tiká oko? A přijde vám, že je to stále častěji a častěji?
Kdy navštívit lékaře?
Cukání v oku někdy může mít závažnější příčinu a v tom případě je nutno navštívit lékaře a tyto problémy řešit. Může se vám do oka dostat drobné cizí těleso, které se právě tikáním a neustálým mrkáním snažíte z oka odstranit. V následujících případech je dobré navštívit lékaře.
Návštěva lékaře se doporučuje:
- Když se násilné sevření očních víček (blefarospasmus) objevuje víc jak sedm dní
- Oko začíná otékat a objevit se může i výtok z oka
- Oko a jeho okolí zčervená
- Oční víčko je pokleslé
Někdy se tik v oku může objevit také u neurologických onemocnění, například u Parkinsonovy choroby, Bellovy obrny nebo u Tourettova syndromu. V těchto případech je dobré cukání v očním víčku nepodceňovat a co nejdřív navštívit lékaře. Předejdete tak možným zdravotním problémům, které se mohou objevit!