Kámasútru zná každý: Otázkou zůstává, zda ji opravdu používáme

Máte s partnerem dlouhodobý pohodový vztah, ale chvílemi cítíte, že by to chtělo nějaké to oživení? Něco víc? Škrtnout sirkou a znovu zapálit plamínek? Právě v této chvíli je na čase podívat se na vás sexuální život, na jeho principy a na to, jak se k milování oba stavíte. Nezapomínáte na sebe občas u toho navzájem? Neděláte to jen z povinnosti nebo ze zvyku? Pojďte si počíst, co vám o vašich trablech poví ta nejznámější učebnice sexu na světě – stará dobrá indická Kámasútra.

Lidé zlenivěli, zpohodlněli, přestali objevovat – tak obvykle nad evropskou civilizací všichni sprásknou ruce při zjištění, že většinu mladých sex s partnerem po nějaké době omrzí. Mnohem více je zajímá vlastní chytrý telefon, který už není prostředek, jak zavolat svému partnerovi a mít sex po telefonu plný fantazie a představivosti, ale spíše jakási závislost na internetu. Dávají této skutečnosti za vinu nevěry, rozvody a podobně. Není to přitom tak docela pravda – lidé nejsou až tak leniví, jenom se naučili, že je jednodušší od věci odstoupit, než se oddat společnému snažení, vylepšování a nějaké delší cestě. Je samozřejmé, že každý vztah, natož ten sexuální, potřebuje čas od času novou vzpruhu a nový podnět, aby se mohl i nadále vyvíjet. Jak toho ovšem docílit, aniž byste klesli ke klasickým kýčům, jako jsou erotické hry, lehké BDSM hrátky a podobně? Zkuste se jen dovzdělat v technikách!

Co je to Kámasútra? Trocha historie

Tajemná kniha o lidské sexualitě, rozkoši a prožívání sexu, o které všichni slyšeli, ale málokdo ji skutečně četl. Odkud se Kámasútra nebo Učebnice lásky vzala?

Káma je indické jméno boha milostné touhy a sútra se dá přeložit jako poučení nebo učebnice. Už z těchto indicií můžeme leccos vyčíst – Kámasútra je starověký indický text, který podle tradice napsal mnich a filozof Vátsjájana. Žil v období Guptovské říše, což je zhruba ve čtvrtém až šestém století našeho letopočtu, což už je na poučný text vcelku dávno, a přesto z Kámasútry dodnes čerpají lidé všude po světě, protože rady, tipy a návody v Kámasútře obsažené, jsou natolik nadčasové, že platí dodnes.

Kámasútra je starověký indický text, který podle tradice napsal mnich a filozof Vátsjájana

Dílo, které autor tvořil pro bohaté měšťanstvo, je poskládáno z ještě starších erotických příruček. Kámasútra totiž k sexualitě nepřistupuje jako k něčemu pokleslému a lacinému, naopak. V Indii se k erotice staví jako k naprosto regulérní uznávané vědecké disciplíně, která je stejně náročná, jako kterýkoliv jiný obor, a je potřeba se mu patřičně pečlivě věnovat, chce-li člověk dosáhnout vytoužených očekávaných výsledků. Rozkoš, touha a všechny pocity provázející sex jsou pro Indy velmi zásadní a neberou je na lehkou váhu. Proto není divu, že jejich výzkumy patří mezi nejpovolanější na celém světě – zabývají se jím opravdu dlouho.

Jak si zpestřit sex podle Kámasútry?

Pokud hledáte oživení, nemusíte hned načítat stohy návodů a začít svůj sexuální život vést od základů úplně jinak. Nezáleží totiž ani tolik na technikách, jako na základních poučkách a principech, které možná v hloubi duše víme, ale samozřejmě ne vždy praktikujeme.

 • Sex není jenom o orgasmu

Přestože vyvrcholení je důležité a to jak u ženy, tak u muže, nemůžeme brát svůj milostný život jako honbu za trofejí v podobě orgasmu. Kámasútra nabádá milence, aby se po vyvrcholení se svým protějškem mazlila i nadále, neboť pouto, které je mezi nimi, těmito prožitky zesiluje. Navíc varuje, že pokud se ze sexu vytratí požitek čistě z jeho provozování, ztrácí sex jiskru i možnost dál se posouvat. Nejde přeci o závody v atletice, ale o cestu, jak se k cíli dostanete, a jak se během ní budete cítit.

 • Všechny smysly

Co oživuje sex většiny dvojic nejvíce, je vybočení z klasického stereotypu soulože. Kámasútra radí do akce zapojit kromě zraku a občasného hmatu při dotecích partnera i zbytek možností vnímání, které máme. Anebo naopak některé smysly vynechat – určitě už jste slyšela o tom, jak je sex se zavázanýma očima mnohem silnější, protože vás nerozptylují okolní vjemy? Úplně stejně je to se sluchem a jinými smysly. Fantazii se meze nekladou.

Hnáte se za orgasmem? Podle Kámasútry záleží hlavně na pocitech!
 • S malým kašpárkem žádné divadlo?

Přestože Kámasútra si na velikosti pohlaví dost zakládá, dokonce v úvodu knihy člení muže i ženy do kategorií podle velikostí jejich pohlavních orgánů, rozhodně vás nenabádá, abyste práskla dveřmi, jen co zjistíte, že váš milenec by se svojí chloubou nemohl na natáčení pornofilmu. Naopak, Kámasútra obsahuje nespočet rad na polohy, ve kterých se vyřádí i muž s menším penisem, navíc nabízí velké množství vychytávek, jak bude sex intenzivnější.

 • Nezanedbávat slast druhého

Přestože jeden z vás může být u sexu hlasitější, divočejší, energičtější či dominantnější, to poslední, k čemu byste se měli uchýlit, je dávat přednost své rozkoši před rozkoší toho druhého. Tento nešvar mívají na svědomí obzvlášť pánové, kteří si po nějaké době vztahu čas od času začnou myslet, že sex se točí okolo jejich orgasmu a jejich uspokojení, přestože ženy mohou pociťovat stejně obrovskou škálu pocitů a užívat si sex leckdy mnohem více než muži. Podle Kámasútry je povinností muže tuto skutečnost dokázat a povinností ženy tuto rozkoš předvést. Je proto opravdu velkou ostudou partnerku zanedbávat.

 • Jedna oblíbená poloha? Ale kdeže!

Misionář, to není nic jiného než rutina. Sice pohodlná, rychle odbytá, navíc vcelku s malým úsilím, ale že by to byla nějaká hitparáda? Podle Kámasútry by měli milenci polohy střídat častěji, náruživěji a s chutí. Ostatně o netradičních polohách, které mají zlepšit a prohloubit zážitek obou milenců, je velká část této knihy, k čemuž se později ještě vrátíme.

 • Napřed znalosti, pak až praxe

K tomuto pravidlu Kámasútra nabádá především ženy, u kterých podle ní není až tolik obvyklé, že by se o sexualitu předem zajímaly a nějak zvlášť ji studovaly, což je ovšem škoda. Žena znalá se totiž stává pro muže přitažlivou, svým způsobem i nebezpečnou a navíc má skvělou pozici na vplutí do sexuálního života, protože nemůže být balamucena chabými výkony a přetvářkou. Přeneseno do dnešní doby, i teď se vyplatí se zajímat, čím svůj sexuální život zpestřit, jak ho vylepšit a kterou cestou se dát. Komunikace s partnerem je zde samozřejmě důležitá, ale neměla by být kompletní náhražkou vlastního výzkumu. Pokud máte své skryté touhy, naplánujte, jak je zrealizovat, neočekávejte maximum od druhého a sama se zapojte! Není totiž lepší sexuální zbraně, než být znalostmi o krok dál, než ten proti vám.

 • Soudržnost a komunikace

Pokud spolu dva lidé sdílí postel, pravděpodobně toho mají společného víc než jen lůžkoviny. Občas však v sexu na toho druhého zapomínají. Ať už se zajímají jen o sebe, nebo se nezajímají o nic, ne vždycky všichni milenci drží pospolu, táhnou za jeden provaz, vzájemně se podporují, berou na sebe ohledy a pokouší se tomu druhému dát maximum ze svých možností, stejně tak jako to on dává jim. Od milenců se v Kámasútře očekává spolupráce a oddanost, protože dokonalý sexuální vztah se nezrodí za jednu noc, je potřeba ho budovat, udržovat a rozvíjet. Tuto ochotu a potřebu Kámasútra předpokládá od každého páru, který chce své prožitky dotáhnout na nejhlubší příčku.

Občas však v sexu zapomínáme na toho druhého.

Experimentování

Pokud se do studia Kámasútry opravdu „zažerete“ nemůžete jinak, než se dostat k pověstným neobvyklým až pořádně šíleným polohám, které Kámasútra doporučuje zkusit, aby milenci dosáhli větších prožitků. Jaké polohy se vyplatí podle Kámasútry vyzkoušet a v čem jsou jiné od těch klasických?

Tipy na polohy

V Kámasútře se dočtete o opravdových bizarních nápadech, které asi skutečně touží realizovat jen málokdo. Existují zde tipy na polohy krkolomné tak, že hraničí s hazardem se zdravím, stejně jako spousta poloh, které už z Indie pronikly i do Evropy a staly se běžnou součástí sexuality.

Abychom zde ale nevypisovali popisy poloh sloužících spíše pro pobavení, přinášíme vám tři oživení klasického milování, které jste už určitě zažili (ti nezkušenější jistě zažijí) a jejich drobné modifikace a úpravy, díky kterým získáte dojem, že děláte něco úplně nového. První vychází z klasického postelového sexu, kde je žena nahoře, ovšem s jiným rozložením těla, druhá přináší okořenění u zdi a třetí otáčí ženu nahoře zády k partnerovi, k čemuž se spousta párů v nadšení z normálního sexu ani nedostane. Vyzkoušejte něco z tipů Indů a poznejte nové světy!

 • Stulení hadi

Abychom nezačínali hned největšími bláznivinami, jmenujme jako první polohu z Kámasútry nějakou ze světa zvířat, kterých ostatně Kámasútra využívá dost a dost. Poloha Stulení hadi spočívá v tom, že si partnerka celou plochou svého těla lehne na partnera, který leží na zádech. Po proniknutí postačí, aby partner maličko roztáhl nohy, čímž umožní partnerce zapřít se o své prsty na nohou.

V čem je výhoda takové polohy? Kvůli koordinaci se partneři musí vzájemně držet za ruce, těla se dotýkají po celé délce a ženin dekolt se muži otírá o hruď, což všechno prudce zvyšuje míru intimity v dané situaci. Velkou výhodou je, že krouživými pohyby zepředu se stimuluje její klitoris, což je oproti vnitřnímu dráždění jen třešinka na dortu.

Chcete-li se tedy cítit partnerovi blíž než kdy dříve, hadí poloha je to pravé ořechové pro vás!

 • Závratná houpačka

Stoupněte si proti sobě, obejměte ho rukama okolo krku, on vás zvedne do výšky jeho boků a z dlaní vytvoří houpačku, do které se zavěsíte – a můžete konat. Vy mu mezitím obmotáte stehna okolo pasu, abyste se ve vašem sevření nerozpojili. Že to zní fyzicky náročně? Ano, i tak by se to dalo říci, proto je varianta pro méně odolné obohacena o vychytávku, opřete se zády o zeď, čímž partnerovi výrazně snížíte váhu, kterou musí nést.

Proč zkoušet zrovna tohle? Protože v jaké jiné pozici než této máte zaručený sex plný orgasmů, pro které vy sama nemusíte dělat nic moc namáhavého, než se jenom houpat? Čím více se rozparádíte a pohyby protáhnete, tím citlivější bude stimulace. Zároveň pokud budete chtít, můžete se přestat hýbat skoro úplně a nechat udávání tempa na vašem partnerovi.

 • Smělá jezdkyně

Jestli na rozdíl od předchozího případu toužíte převzít do rukou otěže a kontrolovat tempo vy sama, poloha Smělá jezdkyně se vám bude náramně zamlouvat. Nejen, že převezmete celou režii, ale ještě sama volíte úhel a hloubku průniku. Takže jak na to?

Partnera položte na záda – v této pozici už zůstane a nebude se dál nijak zapojovat. Sama na něj nasedněte zády k němu tak, abyste se držela jeho kolenou a on vás přidržoval za kotníky. V této poloze se stačí jenom trochu naklonit dopředu nebo dozadu a už cítíte úplně jiné pocity než před chvílí! Navíc jestli půjde o rychlý divoký nebo pomalý a smyslný sex, je jenom na vás – partner nezmůže nic jiného, než vleže čekat.

Co jste o Kámasútře nevěděli?

 • Mnich a filozof Mallanága Vátsjájana se údajně nikdy neúčastnil žádných sexuálních aktivit, nejznámější učebnici sexu tedy napsal jako panic
 • V sedmi kapitolách Kámasútry je popsáno přes osmdesát dva sexuálních pozic.
 • Celá Kámasútra je napsána strohým pedantským učitelským jazykem, neboť měla sice sloužit k pobavení bohatých vrstev, ale zároveň to měla být pořád učebnice.
 • Kromě sexu Kámasútra opěvuje důležitost hygieny a společenského chování, péči o domácnost a správného průběhu námluv.
 • Mimo praktických návodů se zde dočtete i o receptech na nápoje lásky a afrodiziaka.
 • Kámasútra rozlišuje sexuální život v manželství, kde je hlavní a v podstatě jedinou společnou cestou manželů zplození potomstva, zatímco sexuální život milenců je plný vzájemného poznávání a rozkoše.

3 Komentáře

 1. Žena dnešní moderní doby je pořádná dračice. Ony nás hodnotí podle výkonu. Ony nás provokují a sex si vynucují. Když neuspějí, hrubě nás znemožňují, vyhrožují, vydírají a když opět neuspějí, ničeho se neštítí a o čest nás připravují. Slovo strach neznají, na klín mi sedají a do ucha šeptají, že pokoje mi nedají. Češka broučkem, Slovenka chrobáčik na mě volají. Košili z kalhot mi tahají. Na zvadlouše mi makají, hadici z něj dělají. Jsi boží mi říkají. Hladově po něm sjíždějí. Za varlata tahají. Na křik můj zoufalý nedbají. Smějí se a řehtají. Jak ho máš hustý se vyptávají. Buď hodnej mi říkají. Že jsem ve zkušebce mi připomínají. Loajality k firmě se dovolávají. Obě se svlíkají, po sobě mrkají. Kdo bude na pusince a kdo na penisu si stříhají. Budeš naší hračkou a budeš nám sloužit mi říkají. Obě si na mě sedají. Broskvičkami po mně klouzají. Vykundit a osamčit se nechávají. Na firemního hřebce mě pasují.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno