Když se řekne CRP test, většina lidí ví, co si pod tím představit. Pomáhá lékařům určit, zda jsou nutná antibiotika. Jsou pro vás a vaše tělo nutná antibiotika? Nebo to tělo zvládne bez nich, jen s klasickými sirupy proti kašli, pastilkami na bolest v krku nebo domácími přírodními prostředky. V některých ordinacích vám udělají tento test automaticky, lékař tak snadno zjistí, jak na tom vaše tělo je (bez nutnosti odběru krve a čekání na výsledky), pokud zmíníte příznaky, které by mohly nasvědčovat angíně či nutnosti léků, jinde to není až tak důležité, alespoň podle lékařů. Co si vlastně pod tímto testem má laik představit? Pojďme se na tento jednoduchý krevní test podívat blíže.
Co je to CRP?
CRP je protein, tedy bílkovina, která je tvořena v lidských játrech. Je v určité hladině, která stoupá, když se v lidském těle objevují určitá zánětlivá onemocnění. Právě tato hladina je klíčová pro to, zda jsou k léčbě nutná antibiotika, nebo nikoliv. Odhalí tedy, zda jde o bakteriální nebo virovou infekci. CRP test vám udělá ve své ordinaci každý praktický lékař, ale můžete si pořídit i domácí test, který si provedete bez nutnosti lékařů. Podle toho můžete určit, zda je nutná návštěva lékaře, nebo si poradíte s domácími prostředky?
Domácí CRP test vám ušetří cestu k lékaři, ale navíc vám také řekne, jak moc vážně na tom jste. Když si tento test doma provedete, zjistíte, že hladina CRP je zvýšená, navštivte svého praktického lékaře, který vám tento test provede ještě ve své ordinaci a předepíše tak vhodná antibiotika, která vám zaberou, a vy se budete díky nim cítit lépe. Ne vždycky jsou však antibiotika k léčbě nutností, pokud je hladina CRP v normě, není nutno tělo zatěžovat těmito léky.
Jak je tento CRP test prováděn?
Díky tomuto testu se stanovuje výška hladiny C-reaktivního proteinu v krvi. Protože jde o krevní test je jasné, že bude nutný odběr krve. Odebírá se ze žíly, ovšem dnešní moderní medicína postupuje, vyvíjejí se přístroje, které umí spoustu věcí. Existují přístroje, které napomáhají zjistit, jak vysoká hladina CRP v těle je už jen z jedné kapky krve. Dnes mají lékaři takzvané „tužky“, skrz které vám napíchnou prst, vytlačí kapku krve na papírek a další příslušný přístroj změří hladinu CRP. Vyšetření je pro pacienty méně invazivní, nemusí se podrobovat klasickému odběru krve ze žíly.
Příprava na celý CRP test
Co se přípravy týče, není nutno se nijak zvlášť připravovat. Není nutno, podobně jako u klasických odběrů krve přijít ráno na lačno. Každému pacientovi je odebíraná krev přímo v ordinaci praktického lékaře, popřípadě v nemocnici, není nutno jezdit na specializované pracoviště. Výsledky jsou známy během několika minut přímo v ordinaci vašeho praktického lékaře. Provádí-li se CRP testem z prstu, pak pacienti maximálně pociťují lehké píchnutí do prstu, což může lehce bolet.
Kdy je možno CRP test provést?
Bakteriální infekci, pokud se v těle objevuje, je možno prokázat obvykle ihned, výrazně se hladina zvyšuje během 6 – 12 hodin. Zvýšená hladina CRP odkazuje povětšinou na přítomnost bakteriálních infekcí v lidském těle. Klasické virové onemocnění nemívá vliv na hladinu CRP, takže ta bývá ve většině případů v nepozměněné hodnotě. Zvýšená hladina CRP proteinu se objevuje také u žen ve druhé půlce těhotenství, popřípadě také u pacientek, které užívají hormonální antikoncepci.
Vlivem nadužívání antibiotik může být postupem času tělo imunní vůči působení antibiotik v lidském těle. Dochází k rezistenci na antibiotika, proto je lepší vždy zjistit, zda jsou pro tělo skutečně potřeba, zda se v těle objevuje bakteriální infekce nebo ne. Chcete-li mít jistotu, pak si můžete pořídit domácí CRP test, který se dá pořídit v každé lékárně. Poskytne vám pouze orientační výsledky.
Proč se provádí tento test?
Jak už bylo výše zmíněno, CRP test zjišťuje, zda se v těle neobjevuje zánět. Lékař může provádět test na C-reaktivní protein z několika dalších důvodů. Jaké to jsou?
- Ověření – lékaři si tímto testem také ověřují, zda léčba, kterou aktuálně nasadili, skutečně zabírá a onemocnění tak ustupuje.
- Opětovné onemocnění – zjišťuje se také tímto testem, zda nedošlo k opětovnému propuknutí zánětlivých či autoimunitních onemocnění
- Bakteriální infekce – nejčastěji se tímto testem zjišťuje přítomnost bakteriální infekce v těle.
Hodnoty CRP testu
Obecně platí, že když v lidském těle není nikde zánět, pak nebude hladina CRP v krvi měřitelná. Běžně se však hodnoty, které jsou do 5,0 mg/litr brány jako normální a nenasazují se antibiotika při léčbě. Je-li hladina CRP v krvi od 5 do 30 mg/litr, pak se jedná o virovou infekci a antibiotika se ani v tomto případě nepředepisují, pomohou klasické léky, které si pořídíte v lékárně.
Když se hladina vyhoupne nad 30 mg/litr pak se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální infekci, která vás trápí a nasazují se antibiotika. Samozřejmě lékaři přihlížejí také k sérii dalších příznaků jako například kašel, bolest na hrudi, bolest průdušek, zvracení, průjem a mnoho dalších. Podle toho se pak lékaři lépe orientují, jaká antibiotika předepsat.
Jsou nějaká rizika u CRP testu?
Pacienti se logicky obávají možných rizik, která mohou být spojena s různými testy, vyšetřeními a podobně. Jak je to u CRP testu? Pokud se odebírá ze žíly (jako klasický odběr krve) pak se v některých případech mohou objevovat modřiny. Někteří pacienti klasický odběr krve nesnáší dobře, může se jim motat v hlavě, mohou mít závratě nebo v některých případech také ztrácí vědomí. Tato rizika se však objevují opravdu velmi vzácně. Při vyšetření z prstu se může objevovat lehká modřina, opět jde o velmi vzácné riziko. Obecně vyšetření CRP není nijak rizikové a není nutno se jej jakkoliv obávat.