Napadla vás někdy otázka, zda typ jídla, jež každodenně konzumujeme nějak ovlivňuje intenzitu pachu vašeho potu? Věřte, že i tato studie proběhla a my vás rádi seznámíme s jejími výsledky.
Steve Jobs jako inspirace
Dříve, než se Steve Jobs stal spoluzakladatelem a hlavou celého Applu, pracoval za 5 dolarů na hodinu u společnosti Atari. Věřte, že jeho kolegové si jej dodnes dobře pamatují – a to nejenom proto, jaká známá osoba se z něho stala!
Čím byl Steve Jobs už tenkrát tak „jedinečný“?
Hned zezačátku si hlavní inženýr všiml, v Jobsovi „opravdu něco je“, nicméně jeho kolegové si všimli něčeho úplně jiného – a to ne příliš lichotivého pachu vždy, když Jobs okolo nich prošel. Ten měl za to, že jeho striktně vegetariánská strava právě tomuto pachu zabraňuje, a proto se nekoupal tak často, jako ostatní. Z tohoto důvodu byl dokonce „převelen“ pouze za noční směny, kdy byl v areálu sám, a tak nikoho tímto pachem „neobtěžoval“.
Počátek výzkumu
I když se tenkrát tato Jobsova teorie, že pot vegerariánů smrdí méně než pot těch, co jí maso se ukázala docela mylná, vědci dnes připouští, že na tom může být i něco pravdy. Ukázalo se, že vegetariáni nepáchnou více než ostatní, ale naopak, že jejich pot opravdu páchne o trochu méně. Studie z roku 2006, jež byla publikována v časopise Journal of Chemical Sense zjistila, že konzumace masa ovlivňuje to, jak nás ostatní cítí.
Jak výzkum probíhal?
Studie byla založena na konzumaci červeného masa a jeho vlivu na atraktivitu tělesného pachu u 17-ti mužských účastníků. Ti po dobu celých dvou týdnů konzumovali buď masovou či vegetariánskou stravu. Posledních 24 hodin tohoto výzkumu nosili všichni na těle malé „podložky“, jež vstřebávaly tělesný pach. Tyto vzorky byly následně hodnoceny 30-ti ženskými účastnicemi, jež hodnotily jejich přitažlivost, intenzitu, maskulinitu a spoustu dalších faktorů.
Překvapivé výsledky výzkumu
Za měsíc se tento projekt opakoval, nicméně účastníci, kteří po dobu předešlé studie konzumovali maso, měli teď vegetariánskou stravu a naopak. A tak studie prokázala, že pot vegetariánů byl opravdu „lákavější“ než pot těch, kteří konzumovali maso. Vzorky vegetariánů byly totiž hodnoceny atraktivnějšími, příjemnějšími a méně intenzivními. Z toho tedy jasně vyplývá, že konzumace vegetariánské stravy opravdu ovlivňuje pach potu.
Nenechte se unést!
Nicméně, nesmíte zapomínat, že existují i takové vegetariánské potraviny mající tak silný zápach, jež se uvolňuje přes póry během trávícího procesu a samozřejmě i následně poté. Mezi ně patří hlavně cibule, česnek, šalotka, pórek, kmín, kari a spoustu dalších.
Existují dva typy potu:
- Ekrynní
- Apokrynní
- Ekrynní pot
Tento typ potu vylučují potní žlázy, jež se nacházejí po celém těle a jejich zápach zpravidla nebývá tak silný a intenzivní.
- Apokrynní pot
Apokrynní pot na druhou stranu vylučují potní žlázy, jež se ukrývají v podpaží, kolem svalů, na rukou, a hlavně na nohou. Je plný tuku a bílkovin, jež jsou pohlceny bateriemi žijící na naší kůži. Výsledným vedlejším produktem je právě bakteriální odpad, který dodává potu jeho typický zápach.
Takže – i když jste vegetarián, milovník masa či někde mezi tím – pravidelná každodenní sprcha a aplikace deodorantu by měla být samozřejmostí – jak už Steve Jobs dokázal – rozhodně byste neměli spoléhat na to, že zrovna váš pot je příjemnější, než pot ostatních.