Jaké druhy ovoce jsou nejzdravější?

Zapomeňte na nějaké doplňky stravy, superpotraviny a podobně, sáhněte po ovoci ve kterém je velká spousta vitamínů! Tyto výživné plody jsou základním kamenem pro zdravou stravu, spolu se zeleninou tvoří nedílnou součást zdravé výživy. Jaké ovoce je pro tělo a pro zdraví tím nejzdravějším a nejlepším?

Broskve a nektarinky – balíček draslíku

Všichni známe banány a to, kolik obsahují draslíku. Nicméně dvě broskve nebo nektarinky obsahují větší množství draslíku, než jeden banán. Pomáhá posilovat zdraví nervů a svalů, což z nich dělá jedny z nejzdravějších plodů. Slupka je bohatá na antioxidanty a vlákninu. Můžete je dát do koláče, dezertů, konzumovat je můžete pečené nebo syrové.

Ananas – protizánětlivá síla

Toto tropické ovoce je skvělým zdrojem bromelainu, což je protizánětlivý enzym, který snižuje riziko srdečních záchvatů či mrtvic. Také se ukazuje, že pomáhá zvyšovat plodnost.

Hrozny – zdraví pro srdce

Hroznové víno umí odrážet srdeční choroby a snižovat vysoký cholesterol a to zejména díky quercetinu a resveratrolu, což jsou antioxidanty. Také obsahuje hodně draslíku a železa, což pomáhá na svalové křeče a anémii.

Kiwi – nabité vitamíny

Pod chlupatou slupkou najdete sladké ovoce, které je plné vitamínů C a E. Oba tyto vitamíny jsou silné antioxidanty, které tělo chrání před rakovinou a podporují také zdraví očí. Kiwi má také nízkou hladinu kalorií a má vysoký obsah vlákniny, což je skvělé při hubnutí.

Mango – posilovač imunity

Mango je stále populárnější ovoce, má výjimečně vysokou hladinu beta-karotenu, které tělo mění na vitamín A, což podporuje růst kostí a posiluje imunitní systém. Obsahují víc jak padesát procent denního příjmu vitamínu C, což je víc, než pomeranče.

Jablko – zdraví mozku a srdce

Jedno středně velké jablko má nízký obsah kalorií, ale zato je bohaté na quercetin, což je silný antioxidant, který chrání degeneraci mozkových buněk. U dospělých jedinců, kteří pravidelně konzumují jablka, se snižuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, snižuje se hladina cholesterolu, brání rakovině tlustého střeva, podporuje zdraví zubů i snížení hmotnosti.

Granátová jablka – spousta antioxidantů

Granátová šťáva obsahuje spoustu antioxidantů, dokonce víc, než v zeleném čaji nebo červeném víně. Jde také o skvělý zdroj draslíku, který pomáhá udržovat energii v těle a má dohled nad vysokým krevním tlakem. Je však dobré si promluvit nejdříve s lékařem, protože granátová šťáva může snižovat účinky některých léků.

Banány – zdravá svačinka

Banány jsou skvělou svačinou na cesty, je v podstatě nabitý draslíkem a vlákninou, což přirozeně podpoří vaší energii po celý den. Neobsahuje tuky, soli a jde tedy o zdravější svačinku, než jsou brambůrky, preclíky a podobně.

Borůvky – nabité antioxidanty

Dlouho byly borůvky považovány za jednu ze superpotravin. Jsou nabité antioxidanty, vitamínem C a anthokyaninem, který posiluje dobrou náladu. Pomáhá mírnit slepotu u starších lidí, jsou mnohem výživnější, než jste si mysleli.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno