Jaké bude mít vaše dítě oči? Hnědé, zelené nebo modré?

Čekáte-li právě miminko, pak jistě přemýšlíte nad tím, jaké bude. Komu z rodičů se bude podobat a jaké bude mít asi oči? Zdědí barvu očí spíše po vás nebo po vašem příteli či manželovi? Nebo se vaše barvy očí smíchají a dítě si do svého života přinese barvu úplně jinou než jeho rodiče? Existuje něco, co vám zaručí, že vaše dítě bude mít takovou či jinou barvu očí?

Které geny zvítězí?

Ze všeho nejdřív je důležité říct, že ač existují různé předpoklady, zvýšené pravděpodobnosti nikdo vám stoprocentně nezaručí, že vaše dítě bude mít barvu očí po matce nebo po otci. Barva očí je fyzický znak určený párováním genů od obou rodičů. Dítě dědí asi 50% genetického materiálu očí z každého z rodičů. Tyto geny se dále vyvíjejí, mutují a poskytují alternativní formy, které se jmenují alely. A každá taková alela se mírně liší od ostatních.

Existují tři páry alel, které jsou zodpovědné za barvu očí. Ty tvoří zelenou, modrou nebo hnědou barvu. Hnědá barva je dominantní před zelenou a modrou barvou, zelená je dominantní před modrou a modrá alela je recesivní. Barva očí u novorozenců závisí na barvě očí rodičů, ale také na tom, zda jsou alely dominantní nebo recesivní. Dítě může dostat od rodičů dvě dominantní alely, jednu dominantní a jednu recesivní nebo dvě recesivní alely.

Jaké oči bude vaše dítě mít?

  • Hnědé oči – dítě je bude mít tehdy, pokud od jednoho z rodičů obdrží recesivní alelu (modrou) a dominantní alelu (hnědou) od druhého rodiče
  • Modré oči – dítě je bude mít tehdy, kdy obdrží recesivní alely (modré) od obou rodičů.
  • Zelené oči – dítě je bude mít ve chvíli, kdy obdrží zelené alely od obou rodičů, popřípadě jednu zelenou alelu a jednu modrou alelu.

Většina novorozenců se narodí s modrýma očima. Neznamená to však nutně, že dítě bude mít automaticky po celý život modré oči. V těle novorozenců se teprve pigmentový melanin, který barví oči, tvoří.

Dominantní a recesivní barva očí

Existují dvě dominantní barvy očí a to hnědá a zelená. Zde je 95 – 75% pravděpodobnost, že dítě bude mít hnědé nebo zelené oči, pokud oba rodiče mají stejnou barvu očí. Recesivní barva očí je modrá a je velmi nepravděpodobné, že se narodí dítě, které má modré oči rodičům, kteří mají oba hnědé oči.

Jaká je pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít určitou barvu očí?

Modré oči – je asi 99% pravděpodobnost, že dítě bude mít modré oči, pokud oba rodiče modré oči mají.

Hnědé oči – existuje 75% pravděpodobnost, že dítě bude hnědooké, když mají oba rodiče hnědé oči.

Zelené oči – existuje až 99% pravděpodobnost, že dítě bude mít zelenou barvu očí, pokud oba rodiče mají zelené oči.

7 Komentáře

  1. Já s manželem máme oba modré oči.
    Když se nám v roce 2010 narodila dcera, měla přirozeně modré oči.Nevim jak je to možné ale po 12 měsících jí oči začali zlátnout a dnes má oči hnědé.Říkala sem si že to bude nejspíš tím že já jsem z dvojčat a bratr má hnědé oči.

  2. Mám modrozelené oči, matka má oči zelené, otec hnědé- Brácha má oči čokoládově hnědé. Manžel má oči modré, jeho rodiče oba hnědé 🙂 Jeho brácha má hnědé…

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno