Jak získat skutečného přítele? Musíte spolu strávit 80 až 100 hodin

Každý má svůj okruh svých přátel, který si hýčká. Jak dlouho vám může trvat, než se ze známého stane skutečný přítel? Snad každý má větší či menší množství přátel. Někdo má jen jednoho blízkého přítele, se kterým si ve všem rozumí, jiní mají pár blízkých přátel a spoustu známých okolo sebe. Ať tak jako tak, člověk vedle sebe potřebuje někoho blízkého, komu se může se vším svěřit.

Jak se tvoří skutečné přátelství?

Každé přátelství má nějaký svůj průběh, vyvíjí se či stagnuje. Obvykle jsou z vás na začátku jen známí. Poznáte se v práci, ve fitness centru, přes své přátelé, blízké, ve škole nebo přes rodinu. Na začátku jste v kolonce známí. Bavíte se spíš jen tak povrchně, pečlivě volíte témata, o kterých mluvíte. Nezabředáváte obvykle do žádných detailů či se nesvěřujete hned tak někomu na potkání.

Známých máte plno, víte, co tak zhruba dělají, kde pracují, jak se mají, ale to je tak všechno. Žádné hlubší vazby zde neprobíhají. Zatím. Chcete-li vědět, kdy se z vás stanou skuteční přátelé, pak spolu musíte strávit nějaký ten čas. Podle nového výzkumu z University of Kansas spolu musíte strávit 80 až 100 hodin. Studie se účastnilo na pět stovek jedinců, kteří se snažili sblížit s někým, koho právě poznali. A výsledky? Ty jsou vskutku zajímavé!

Přátelství má vliv na lidské zdraví

V tomto tvrzení mají prsty zase další výzkumy, které se zabývaly tím, jaký vliv má přátelství na lidský život a všechny jeho aspekty. Například se ukázalo, že zdravé a pevné přátelství má vliv na lidské zdraví a celkovou pohodu. Cítíte se lépe, celkově jste víc v pohodě. Zkrátka máte někoho, na koho se můžete spolehnout, někoho, s kým se podělíte o svůj úspěch, ale také někoho, komu se můžete vyplakat v případě potřeby na rameni.

Naproti tomu osamělost zvyšuje riziko nemocí, smrti, výskytu Alzheimerovy choroby. Dnes světem vládnou sociální sítě a média. Klasické přátelské posezení „face to face“ se pomalu vytrácí. Lidé jsou víc izolování od reality, nemají denní reálný kontakt s lidmi okolo a uzavírají se tak víc a víc do sebe a své vlastní bubliny. Ani si to neuvědomí, ale mohou být během chvíle zcela sami.

Ze známého přítelem

Z vašeho známého se stane skutečný přítel za 80 až 100 hodin. Tedy stačí, když spolu strávíte čtyři dny někde na dovolené a vrátíte se jako přátelé. Alespoň podle průzkumů. Ovšem pozor, nestačí spolu strávit tento čas a automaticky jste přátelé. Jde také o to, co podnikáte, o čem se bavíte, jak nakládáte se společným vztahem a mnoho dalších podnětů. Znáte to, s někým si sednete ihned, k jiným si cestičku musíte najít. Někdy se vaše cesty nestřetnou vůbec.

Ze známých se stanou, dle studie, běžní přátelé, se kterými prohodíte občas pár slov, ale blíž k tělu si je nepřipouštíte zhruba po 30 společně strávených hodinách. Dalších 50 hodin trvá, než jsou lidé ochotní upustit od formálnosti a označit druhého člověka za přítele. Chcete-li, aby se z vás stali blízcí přátelé, je třeba investovat daleko více času, asi 140 hodin. Chcete-li o někom říci, že je to váš nejbližší a nejlepší přítel, pak to většinou bývá poté, co spolu strávíte 300 a více hodin.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno