Jak vyčistit troubu snadno a bez chemie?

Čištění trouby není zrovna oblíbenou činností, pokud to necháte zajít daleko, je to pak o to víc horší. Zaschlá mastnota, skvrny a podobně. Nejlepší je samozřejmě prevence, tedy čistit troubu pravidelně. Jak vyčistit troubu? Máte v podstatě dvě možnosti. Buďto se uchýlíte k běžně dostupným přípravkům, které slibují rychlé vyčištění špinavé trouby i jejího povrchu. Když nechcete utrácet za přípravky, můžete vsadit na přírodní metody, babské rady. S nimi troubu vyčistíte také, jednoduše, za minimum nákladů a navíc vyčistíte troubu ekologicky!

Pravidelnost je zásadní

A to nejen v čištění trouby. Čím víc nečistot, tím těžší bude jejich odstranění. Dobrou radou je, že by se trouba měla čistit ještě tehdy, když je teplá. Tento krok vám poměrně dost usnadní práci. v takovém případě vám bude stačit voda se saponátem a trocha snažení. Nicméně, čistit troubu po každém použití, to se vám moc nechce. Když mastnota a skvrny zaschnou, pak budete muset sáhnout k babským radám, které pomohou. Jak tedy vyčistit troubu?

S pomoci jedlé sody!

Jak vyčistit troubu jedlou sodou? Přinášíme jednoduchý postup, který znaly už naše babičky! Budete potřebovat asi jen půl hrnku jedlé sody a teplou vodu. Z těchto dvou ingrediencí připravíte pastu, která nesmí být tekutá. Jakmile máte hotovo, pak dejte předehřát lehce troubu. Pastu aplikujte do trouby (mimo ventilátor) zavřete a nechte působit přes noc.

Ráno vezměte do ruky ocet, přelijte do rozprašovače a vystříkejte octem celou troubu. Soda reaguje s octem, bude se tvořit pěna, která odstraňuje nečistoty a mastnoty. Následně utírejte tak dlouho, dokud nebude trouba celá čistá.

Čistit troubu můžete i pomocí citronu a tak se hezky vyhnete chemii.

Jak vyčistit připálenou troubu?

Občas se stane, že je trouba připálená a poradit si s ní nebude tak jednoduché, jak jste si mysleli. Čištění bude možná o něco složitější, ale ne bez šance! Jak vyčistit připálenou troubu?

S pomoci citronu!

Do vyhřáté trouby dejte pekáč s teplou vodou a citronem. Počkejte, dokud voda nedojde bodu varu. Teplotu ztlumte na 50 stupňů a nechejte přibližně půl hodiny. Troubu vypněte a čistým hadříkem odstraňte mastnotu a připáleniny.

S pomoci soli!

Nasypte do trouby pořádnou dávku soli a nechejte vypálit dohněda. Z trouby pak vysajte všechnu sůl a pečlivě umyjte octovým roztokem a solí.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu?

Na mikrovlnnou troubu se mnohdy při úklidu zapomíná. Ulpívají zde zbytky jídla, mastnota, prach a další nečistoty. Opět zkuste osvědčené ekologické rady. Ty využívaly už naše babičky! Jak vyčistit mikrovlnnou troubu?

S pomoci citronu!

Do misky (vhodná do mikrovlnky) dejte vodu a pár plátků citronu. Dejte do mikrovlnné trouby a zapněte na plný výkon, přibližně na pět minut. Skvrny a nečistoty se postupně odpaří a lehce je setřete papírovými utěrkami.

S pomoci octa!

Smíchejte ½ hrnku octa s ½ hrnkem vody. Dejte do mikrovlnné trouby a nechejte zahřát až k varu. Pár minut nechejte na nejvyšší výkon. Následně opatrně vytáhněte a mikrovlnnou troubu otřete hadříkem.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno