Jak správně vytáhnout klíště? Hlavně ne kroucením.

Klíště je nepříjemný parazit, který se často zakousne do těla člověka a může způsobit poměrně hodně nepříjemností. Ve chvíli, kdy zjistíte, že se vám tento parazit zakousl do těla, je nutno jej vytáhnout. Ovšem to musí být správné a hlavně co možná nejrychlejší. Je důležitá prevence, jako nosit dlouhé kalhoty, koupit si správný repelent, který brání klíšťatům v kousnutí a podobně. Ani tak nebudete mít stoprocentní jistotu, že vás nekousne.

Kdy a kde se objevují?

Na klíště můžete narazit na loukách, v lesích, ve vysoké trávě, ale také v parku, který máte poblíž vašeho domu. Nejvíc se jich ukrývá v keřích nebo vysoké trávě. Vyskytují se aktivně v přírodě přibližně od dubna do listopadu. Nemusíte trávit v lese celý den, stačí vám krátká procházka a můžete si s sebou domů přinést nějakého návštěvníka, který se k vám přisaje.

Jakmile na něj doma narazíte, na nic nečekejte a odstraňte jej z těla pryč. Před samotným odstraněním je nutno okolí pořádně vydesinfikovat. Ideální je, aby desinfekce obsahovala alkohol. Co na klíště nepoužívat? Žádný mastný přípravek ani tea tree olej, protože se může zvýšit riziko boreliózy. Jak vytáhnout klíště?

Pomožte si pinzetou

Klíště se vytahuje klasicky pinzetou, ovšem pozor, ne kovovou. Máte pocit, že postačí pinzeta, kterou vytrháváte obočí? Není to tak, její konec by měl být tupý nebo přinejmenším kulatý. Můžete si koupit obyčejnou plastovou nebo kovovou. Klíště spolu s pinzetou uchopte co možná nejblíže vaší kůži, tedy ideálně za hlavičku. V rámci bezpečnosti je dobré pracovat v hygienických rukavicích a v tričku s dlouhým rukávem.

Jak vytáhnout klíště?

Jemným kýváním doprava a doleva. Mezitím jemně táhněte. Musíte dát pozor, aby klíště neprasklo, nebo jste nevytáhli jen kousek a zbytek zůstal v těle. Existují mýty, že by se klíště mělo kroutit, nemělo. Hrozí totiž rozmáčknutí, utrhnutí nožiček nebo hlavičky a způsobí to akorát nepříjemné problémy. Budete-li klíštětem kývat doprava a doleva, vytáhnete jej během pár minut.

Co po vytažení?

Když je klíště celé venku, pak přichází na řadu důsledná desinfekce. Kdyby přeci jen v těle zůstal kousek klíštěte, desinfekce se postará o to, aby jej vypudila z vašeho těla. Následně je dobré ránu ošetřit mastí, která obsahuje antibiotika.

Co s klíštětem?

Jak vytáhnout klíště už víte, ale spousta lidí stále neví, jak s ním poté naložit. Postačí vám trocha desinfekce, do které jej ponořte, zabalte do papíru a následně spláchněte do záchodu. V žádném případě jej nedrťte mezi prsty, nerozšlapujte nebo neházejte do ohně. Ve všech případech může prasknout a nakazit nejen vás, ale i okolí. Desinfekci použijte také na pinzetu a na místo, kde jste jej z těla odstraňovali (nejčastěji koupelna). Poté si umyjte pořádně ruce a vaše práce je hotová!

Komentář

  1. Vážení,veškeré ty pinzetky,drahé soupravičky z lékárny a diskuze o kroucení,či nikoliv jsou naprosto k ničemu.Já už léta používám na klíště naprosto jednoduchou a geniální metodu – ustřihnu kousek z lepicí části jakékoliv náplasti( kvalitní,nejlépe zahraniční produkce),stačí klidně 2 x 2 cm.Přiložím na klíště a náplast strhnu.Pokud tam nezůstane přilepené hned na první pokus,klidně to zopakuji, jen pokaždé změním směr strhnutí(klíště se musí jakoby převrátit na záda). Úspěch je zaručený ve 100% případů.Pak už stačí jen vydesinfikovat a máte hotovo.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno