Jak snáší vaše tělo cestování letadlem?

Cesta letadlem je stále jedním z nejbezpečnějších a nejrychlejších způsobů přepravy, někdo jej miluje, někdo nesnáší. Už jen samotné pomyšlení na letadlo a cestu na dovolenou v těch, kteří cestu letadlem nesnáší, vyvolává deprese, pocity úzkosti a strachu. I když je to rychlá přeprava, pro lidské tělo může jít o únavnou a vyčerpávající záležitost.

Únavná cesta letadlem

Během cesty v letadle se lidské tělo musí vypořádat se změnami tlaku, turbulencemi a někdy i přechod do jiných časových pásem, což může s tělem, které je zvyklé na nějaký režim a zavedeně funguje, pořádně zamávat. Pro tělo jsou velmi těžké lety, které trvají pět a více hodin. Některým lidem je dokonce doporučováno či zakazováno létání, v závislosti na jejich zdravotních problémech.

Cestování v letadle není úplně nejlepší pro lidi, kteří trpí nemocemi srdce nebo plic, vždycky je vhodné konzultovat cestu s praktickým lékařem. Trpíte-li rýmou, zánětem nosohltanu a vedlejších nosních dutin, pak to může být nepříjemné. Zlomenina také není do letadla úplně ideální, protože pod sádrou může, vlivem stoupání a přetlaku v kabině, končetina otékat. Známá věc také je, že ženy v pokročilejším stádiu těhotenství by neměly létat.

Zdravotní problémy při letu

Dokonce i lidé, kteří jsou zdraví a nemají žádné fyzické či duševní problémy, mohou zažít mnoho nepříjemností během letu. Tlak v kabině klesá s tím, jak narůstá nadmořská výška. Pro tělo je velmi náročný start a následné přistávání, které spousta lidí neprožívá nejlépe. V takovém případě se objevuje zalehnutí v uších a mnohdy dokonce i uši bolí.

Tento problém snadno vyřeší žvýkačka, bonbon. Žvýkání nebo také zívání by mělo nepříjemný tlak, praskání v uších nebo zalehnutí v uších minimalizovat. Jedinci s oslabeným imunitním systémem mohou pociťovat větší problémy, může dojít k zácpě, nadýmání nebo křečím v břiše. Trpí-li lidé revmatoidní artritidou, pak se symptomy po delší cestě letadlem mohou zhoršit a přidat se navíc otoky kloubů.

Nachlazení po cestě letadlem

Někdy se může objevit chřipka nebo nachlazení po příletu z dovolené. Můžete zde velmi snadno nastydnout, v letadle je půlka vzduchu recirkulována, tedy pro imunitní systém je to zátěž, neustále odolávat všem bacilům, které se v letadle objevují. Během jednoho tříhodinového letu tělo ztrácí až litr a půl vody. Vlhkost z pokožky se tak může odsávat velmi rychle, pocítíte sucho v ústech, může se projevit dehydratace, což vede k únavě, ztrátě pozornosti nebo bolesti svalů.

V letadle je také nižší hladina kyslíku, což opět může vyvolávat pocity únavy, závratě, nevolnosti, bolesti hlavy a podobně. Doporučuje se během letu či bezprostředně po něm pít dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu bez bublin. Správná hydratace může pomoci lépe se přenést přes pásmovou nemoc.

Jet leg a zmatené tělo

Dálkové lety a změny časových pásem způsobují vašemu tělu hotové „zemětřesení“. Vnitřní hodiny budou zmatené, porušíte svůj denní cyklus, na který jste zvyklí. Změna časového pásma je pro tělo stresující a trvá nějakou dobu, aby se nové změně a režimu přizpůsobilo. Samozřejmě je to člověk od člověka, někdo tyto problémy pociťuje silně, jiný o nich ani neví.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno