Jak se zbavit ošklivých bradavic? Pomocí babských rad, ale i u lékaře

Jak na bradavice pomocí babských rad

Výrůstky na kůži trpí až jedna desetina populace, jde o velmi přenosné onemocnění, které je nutno začít ihned léčit. Když se řekne bradavice, lidé si často představí velký hnědý útvar, který je vystouplý a někdy z něj trčí i chlupy. Samozřejmě takové existují, ale nejčastěji jsou způsobeny virovou infekcí. Některé mohou zmizet bez léčby, samy od sebe a některé umí trápit dlouhou dobu.

Proč se objevují

Jsou způsobeny HPV papilomavirem a často se objevují na lidském těle ve chvíli, kdy je imunitní systém oslaben. Také se často objevují v okolí poraněné kůže, při ekzémech nebo ve chvíli, kdy je kůže rozmočená vodou nebo potem. Inkubační doba je velmi dlouhá, může to být několik týdnů i měsíců. Přenášet se mohou z člověka na člověka, ale také si je můžete roznášet sami, z jednoho místa na druhé.

Bradavice běžně můžete chytit na mnoha veřejných místech jako například koupaliště, veřejné sprchy, posilovny a jiná místa, kde se střídá mnoho lidí a chodíte bosky. Obvykle se bradavice objevují na rukou, kolenech, loktech nebo na ploskách nohou. Někdy také mohou při chůzi bolet.

Jak je léčit?

Lékaři se shodují, že různé domácí metody jako pálení bradavic česnekem, vyškrábaní, vymačkávání, řezání a podobně, nejsou úplně ideální, protože mohou stav bradavic ještě zhoršit a léčba pak bude o to složitější. Objeví-li se bradavice někde na těle, pak je dobré jít k lékaři, který vám s tímto problémem pomůže. Zhodnotí, jaký druh bradavice se u vás objevil a navrhne optimální léčbu.

V pohodlí domova

Někdy můžete sáhnout také po krémech nebo gelech, které jsou volně prodejné v lékárně a ty mohou také pomoci.

Česnek

Ano, česnek je lékem na mnoho neduh (jako např. vaginální mykóza). Můžete jej použít i jako domácí léčbu bradavic. Očištěte jeden stroužek česneku, odkrojte silnější plátek a poté jej asi na 5 minut přiložte na bradavici, která by měla po čase sama odpadnout. Pokud to nezabere, zkuste ještě opakovat další den.

Ricínový olej

Je možná méně známý, ale na bradavice by měl zabrat. Vemte si malou misku, nakápněte do ní pár kapek ricínového oleje a pak do něj namočte prst či jinou část, kde se bradavice nachází. Vmasírujte olej do bradavice. Tento proces musíte opakovat alespoň dvakrát denně dokud bradavice nezmizí.

Ananas

S ananasem babské rady většinou nečarují, ale zde se nám bude hodit. Budete potřebovat čerstvý ananas, respektive jeho šťávu. Tou totiž musíte potírat bradavici každý den po dobu 5 dní. Doba působení by měla být 4-5 hodin. Proto si dejte dostatečný odstup před sprchou.

U lékaře

V jistých případech navrhne lékař kombinaci domácí léčby a léčby v ordinaci. Jde o takzvanou kryoterapii lidově zmrazení bradavic. K tomu se používá tekutý dusík a jde o nejčastěji používanou metodou.

Některé bradavice je možno odstranit laserem nebo se seškrábnou ostrou lžičkou. Jde však o méně častý zákrok, který se provádí v lokální anestezii. Při seškrábání vzniká jizva (je nutno ránu zašít), která může bolet. Tento postup navíc zaznamenal také častou recidivu bradavic, tudíž nejde o běžný léčebný postup.

2 Komentáře

  1. Dettol gel na ruce, 100%, vyzkoušeno.. potírat 2x denně, na noc vrstvička a zalepit. Bradavice mizí už během několika dnů.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno