Jak se nezbláznit z předvánočního shonu?

Vánoce jsou tady a to pro spoustu žen znamená předvánoční šílenství – začít s úklidem, jít na nákupy a začít balit dárky. Advent je období, které je hodně náročné a stresující pro mnoho žen. Není se čemu divit, v této době se finišuje v práci, dělají se uzávěrky, končí projekty. Doma to také není úplně pohodička, předvánoční úklid vám zabere spoustu času, upéct pár druhů cukroví, vánočně vyzdobit byt, připravit salát, rybu, polévku a další věci, které se na štědrovečerní stůl hodí. K tomu se musíte prodírat obchody a nakupovat vánoční dárky, následně je doma balit. A do konce roku dostáváte pár pozvánek na vánoční večírky, chcete se sejít s kamarádkami a podobně.

Je třeba si pořádně odpočinout

Advent může být hodně náročný, takže Vánoce pak trávíte zhroucení na gauči, u pohádek a směsice cukroví a bramborového salátu. Stres, spousta práce a všeho může negativně působit na vaší energii a vaší mysl. Co takhle si lehce odpočinout? Na pár chvil vypnout, odpočinout si, dočerpat energii. Jak na to?

Uvědomte si své tělo

Pozornost nevěnujte jen tomu, že jste unavení a máte toho hodně, ale také vaše tělo si zaslouží pozornost. Svaly mohou být napjaté, tělo v celkové tenzi. Vyzkoušejte jednoduché cvičení – stopněte si, zavřete oči a zvolna se párkrát nadechněte a zase vydechněte. S výdechem se snažte ze sebe vyplavit stres a napětí. Během chvíle zjistíte, jak se mění vaše tělo a odpadává z něj stres.

Myslete na sebe

Během Vánoc se můžete setkávat s nepříjemnými pocity a to jak po psychické tak fyzické stránce. Hodně jíte, prožíváte shon, scházíte se s širší rodinou a občas i s těmi, se kterými si nemáte co říct. Před nepříjemnou situací zkuste na chvíli relaxovat, nadechněte se, vydechněte a zkuste se uvolnit. Dopřávejte si drobné radosti, když zvládnete takovou situaci, odměňte se příjemnou koupelí a podobně.

Jezte s mírou

Občas se přes vánoční svátky stane, že se cítíte přejedení, nafouklí a celkově vám není nejlépe, raději jen ležíte na pohovce. Chcete zkusit všechno, co je na stole připraveno. Jezte však s mírou a opatrně. Jezte raději pravidelně, pětkrát denně po menších porcích. Nemusíte nutně sníst všechno, co vidíte na stole.

Jděte na procházku

Svátky mohou být nejen stresující, ale také svátky „obžerství“. Zkuste udělat něco pro sebe a pro své zdraví, jděte se projít. Venku sice není zrovna teploučko, ale jít se projít se psem, s dětmi na koulovačku nebo jednoduše se jen tak procházet vánočně vyzdobeným městem. Uděláte dobře pro své psychické zdraví, ale také pro to fyzické.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno