Jak s dětmi mluvit o ochraně při sexu? Hlavně narovinu!

Pro mnohé rodiče je hovor o sexu a ochraně při něm velmi nepříjemné téma, které se před svými potomky bojí otevřít. Hovory o tom, jak se lidé rozmnožují, jak se vlastně děti rodí, to není nic moc příjemného pro mnohé rodiče. Nevědí obecně, jak začít, jak hovor přizpůsobit dětem tak, aby vše pochopily, aby nevznikly problémy. Další věcí, kterou rodiče probírají velmi často, je také doba, kdy začít. V kolika letech o tom s dětmi promluvit?

Jak do toho šlápnout?

Odborníci se shodují, že o sexu obecně je dobré s dětmi začít mluvit co možná nejdřív. Ideální je to okolo tří let věku dítěte. To ostatně může samo přijít s dotazem – jak se rodí děti? Dotaz může padnout kdekoliv, doma, při sledování televize nebo také v obchodě, kde je plno lidí. Zachovejte si tvář v každém ohledu a na dotazy dětem odpovězte. Samozřejmě podívání o tom, jak děti přicházejí na svět uzpůsobte jejich věku. Když s tím děti samy nezačnou, je to na vás.

Když nevíte přesně, jak na to, zdrojem mohou být knihy o sexuální výchově. Tam se můžete dozvědět spoustu věcí, co dělat, co naopak nedělat a jak hovor na toto téma zavést. Když už jsou děti větší je třeba je poučit také o bezpečnosti a ochraně, kterou je nutno při sexu dodržovat. Nějaké ty základy dostanou ve škole, z filmů, internetu nebo od kamarádů. Nicméně je důležité, aby se o ochraně při sexu mluvilo i doma.

Kdy začít?

Odborníci se opět shodují, že když hovoříte o sexu obecně s dětmi, pak do toho přimíchejte i ochranu. Samozřejmě nebudete tříletého dítěti vysvětlovat druhy antikoncepce a to, jak se nasazuje kondom, ale v pozdějším věku už je to žádoucí. Budete-li toto praktikovat, pak budou děti předem vědět, že dítě se nemusí narodit po každém pohlavním styku. Postupem času budete zabíhat do větších detailů.

Mluvit narovinu

S dětmi je nutno mluvit o sexu a ochraně narovinu. Bez zbytečných vytáček, odbývání typu – na tohle máš ještě čas, dneska ne, to tě nemusí zajímat a podobně. Chopte se šance, ideálně doma, v prostředí, které dítě nebo dospívající teenager zná a je mu příjemné. Můžete navázat na nějaký hovor, na článek v časopise nebo rozhovor v televizi.

Když děti či dospívající přijdou s nějakou otázkou nebo prosbou o radu, pak je rovněž neodmítejte. Byť se vám v hlavě odvíjí film, jak jste si své dítě přinesli domů z porodnice v zavinovačce a ono s vámi nyní řeší, jakou antikoncepci zvolit, neuhýbejte a poraďte mu. To, že se s vámi přišlo poradit je to největší vyznamenání pro rodiče. Děti vám důvěřují, proto jejich důvěru nesmíte zklamat.

Komentář

  1. Praví otec svému 12tiletému snovi: Měli bychom si pohovořit o sexu.
    Odpovídá syn: Tak dobře, tati a co potřebuješ vysvětlit ?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno