Jak odhalit, že vám někdo lže?

Jak poznat, že vám někdo lže

Lež je bohužel součástí života mnoha lidí, někdy jsou jednoduché, jindy komplikované. Jak poznat, že vám někdo lže? Ke lži se už uchýlil snad každý z nás. Někdy je to obyčejná a malá lež, kdy řeknete, že čokoládu snědl někdo jiný, že kamarádce sluší šaty, které jí ve skutečnosti moc nesluší až po ty lži, které jsou promyšlené a komplikované. Nikdo nechce, aby mu druhý člověk lhal, to dá rozum. Jak lež prokouknout?

Jednoduchost lhaní

Říká se, že lhát je velmi jednoduché, ale zároveň je poměrně obtížné lež odhalit. Na druhou stranu se zase říká, že dříve či později vyjde každá lež najevo. Když získáte pocit, že vám někdo lže, chcete jej usvědčit. Skutečně vám lže? Jak vlastně poznat, že vám někdo lže? Přinášíme pár znaků, podle kterých to můžete poznat.

Sledujte řeč těla

Když člověk lže, obvykle se to podepíše na řeči jeho těla. Vyjadřuje se velmi škrobeně, je strnulý a chybí nějaké ty grimasy a gestikulace. Často se lhář vyhýbá očnímu kontaktu, těká očima ze strany na stranu. Také můžete poznat lež podle neustálých doteků, nejčastěji v oblasti obličeje, krku, úst, pohrávání si s vlasy a podobně.

Emoce

Emoce se často neshodují s tím, co člověk říká. Když vám řekne kamarádka, že se jí líbí vaše nová sukně, současně se slovy se usměje. To je přirozené a pochvala bude nejspíš pravdivá. Když však úsměv stagnuje a přichází pár sekund po slovní pochvale, obvykle to člověk nemyslí moc vážně a lže.

Hry se slovy

Lidé často, aby nemuseli říct pravdu, používají nepřímé vyjádření. Přímo tedy danou věc nepopřou a v jejich očích to znamená, že v podstatě nelžou. Kdo cítí vinu, má sklony k tomu mnohem častěji mluvit a popisovat detaily, čímž se snaží zamluvit tiché pauzy a také vás urputně přesvědčit, že on má pravdu.

Tělesné projevy

Někteří lidé mohou při lži vykazovat známky potu, například se jim mohou potit dlaně, podpaží nebo čelo. Mohou zrudnout ve tváři, nervózně popocházet na místě. Celkově se mohou ošívat, když sedí, tak nesedí klidně.

Změna téma

Chcete-li někoho usvědčit ve lži, můžete na něj bleskově uhodit. Pokud lže, zpravidla bude zaskočený a nebude vědět, co říci. Myslíte-li si, že vám někdo lže, můžete změnit náhle téma hovoru. Lháři přijde změna vhod, ihned se uvolní. Kdo má čisté svědomí, pravděpodobně bude tímto krokem zaskočený, bude se chtít vrátit k předchozímu tématu, popřípadě jej bude chtít alespoň uzavřít a následně se začne bavit o něčem jiném.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno