Jak bojovat s podkožním akné?

podkožní akné dokáže opravdu potrápit! Zbavte se ho jednou pro vždy!

Řeklo by se – akné mají pouze puberťáci, kterým se bouří hormony. Není tomu ale tak! Akné trápí všechny věkové generace, a to mnoha různých důvodů. Nicméně ta nejhorší forma, podkožní akné, dokáže potrápit mnohem víc. Je tedy nutno tyto „nepřátele“ úspěšně porazit – na vyjednávání v tomto případě není žádný prostor!

Kdy se podkožní akné objevuje?

Nejčastějším problémem jsou hluboce zanesené póry na pokožce, a to nejenom na obličeji. Podkožní akné se může objevit prakticky kdekoliv. Dalším důvodem může být také přebytek podkožního tuku či používání nekvalitní kosmetiky a případná alergická reakce na ni.

Jak podkožní akné vypadá?

Nepředstavujte si klasický „beďar“, podkožní akné totiž není prakticky ani vidět – jedná se totiž pouze o červenou či bílou tečku na povrchu pokožky, které je ale na dotek velice bolestivá. V horších případech se stává, že podkožní akné bolí permanentně bez ohledu na dotek. Důvodem je velké množství hnisu nakumulováno pod pokožkou.

Co podkožní akné způsobuje?

Nejenom naše špatné návyky, ale i vnější škodlivé vlivy hrají velkou roli v rašení podkožního akné. Co je tím nejčastějším spouštěčem?

Špatná péče o pleť

Může se stát, že po použití nového peelingu či krému se vám pokožka nezlepší, ale dokonce zanítí a podkožní akné je na světě. Dalším případem je i nadměrné opalování – nejenom v létě, ale i v soláriu.

Nesprávná strava

V případě, že konzumujete příliš kořeněného jídla, mastných a tučných potravin, zaděláváte si na častou tvorbu podkožního akné. Stejně tak byste měli dát pozor na častou konzumaci rychlého občerstvení a sladkostí.

Hormonální výkyvy

U žen je spouštěčem hormonální nerovnováha, tudíž není divu, že se u nich podkožní akné vytváří v době okolo menstruace, při ovulaci či v těhotenství. Po obnovení této hormonální nerovnováhy se pokožka opět normalizuje, nicméně zbavení se podkožního akné trvá mnohem déle, což není opravdu nic příjemného.

Jak se podkožního akné zbavit?

Nemrhejte svým časem, a hlavně penězi při návštěvách kosmetických salonů – raději zavítejte ke svému dermatologovi. Předepíše vám přesně takovou mast, která je vhodná na typ podkožního akné, který vás zrovna trápí. Většinou jde o sloučeniny zinku a kyseliny salicylové.

Vymáčknutí podkožního akné?

Pokud se do boje s podkožním akné chcete pustit sami, připravte se na to, že to rozhodně nebude příjemný proces. Nachystejte si jehlu, kterou vysterilizujete pomocí vysokoprocentního alkoholu. Touto jehlou poté jemně píchněte do malého pupínku, který se na vaší pokožce objevil.

Pokud se ale hnis „nehrne“ ven, nesmíte na něj tlačit a případně proceduru opakovat na další den.

Podkožní pupínky versus podkožní akné

Podkožní pupínky jsou takovou malou dermatologickou záhadou – nejedná se o akné – a to z toho důvodu, že prostě nejdou vymáčknout. Říká se jim také mílie, jež v sobě obsahují nahromaděnou zrohovatělou kůži i tuk. Tvoří se nejenom pod kůží, ale také nejčastěji v okolí očí, na spáncích a na líčkách.

Není zcela jasně prokázáno, proč se vytváří, nicméně poslední vědecké výzkumy prokázaly, že se jedná z velké části o genetické dispozice, jež jsou podpořeny dehydratací organismu. Těchto pupínků se zbavíte nejrychleji tak, že změníte svůj jídelníček a celkovou životosprávu.

Co radí naše babičky aneb babské rady v akci?

Jak je známo, naše babičky mají na všechno osvědčené rady – podkožní akné nevyjímaje.

  • Zkuste si například na noc postižené místo potřít černou mastí a samozřejmě přelepit náplastí, abyste si nezašpinila povlečení.
  • Omezte konzumaci mléčných výrobků.
  • Potřete hlavičku podkožního boláku tea tree olejíčkem – sice to pálí „jak čert“ – ale účinek je dle nich zaručen.
  • Potírejte postižená místa salicylovým lihem v kombinaci s vilínovou vodou.
  • Před tím, než si nanesete na obličej či jiné postižené místo krém, omyjte jej odvarem z petržele.
  • Pokud máte odvahu – zkuste si potřít hlavičky podkožního akné syrovou bramborou.

Jak poznáte zanícené podkožní akné?

V případě, že se vám podkožního akné stále nedaří zbavit, může se stát, že se tento podkožní „nepřítel“ nepříjemně zanítí. Zánět vzniká hluboko uvnitř mazových žláz, následně vytvoří bouličky pod povrchem kůže. Nejčastěji se tyto záněty objevují v obličeji, na zádech, hrudníku či na ramenou – v místech, kde se soustřeďuje nejvíce mazu.

Budete se divit, ale i takové nepříjemnosti, jako je podkožní akné, jsou úzce spojeny s vaší psychikou a správnou životosprávou. Takže si denně dopřejte trochu toho pohybu, méně čokolády a tuků a uvidíte, že se vám podkožní akné začne vyhýbat obloukem!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno