Stále žijete v domnění, že infarkt postihuje pouze stařenky a dědečky v požehnaném věku a vás ve středních letech se netýká? Vlivem stresového životního stylu a mnoha dalších okolností se infarkt čím dál častěji stává i lidem výrazně mladšího věku, než bychom u infarktu očekávali. Rozeznat přicházející příznaky infarktu přitom není nic těžkého, důležité je situaci nepodcenit.
Co je to infarkt?
Akutní infarkt myokardu je onemocněním srdce, během nějž dojde k ucpání jedné koronárních z tepen krevní sraženinou, nebo dojde k částečnému či úplnému omezení průtoku krve. Tomuto stavu předchází obvykle hned několik příznaků infarktu. Tkáň, která nemůže být vyživována kyslíkem, odumírá – v tu chvíli dochází k srdečnímu infarktu. Nejčastěji se tak stává v levé srdeční komoře, proto mezi příznaky infarktu patří bolest levé paže a hrudi.
Během tohoto stavu dochází ke ztrátě kontrakce srdeční svaloviny, snížení průtoku okysličené krve celým tělem, což může vést až k zastavení srdce. Srdeční infarkt může být smrtelný.
Koho postihuje?
Dávno není pravidlem, že infarkt postihuje starší ročníky, věk postižených infarktem se výrazně snižuje, některým pacientům bývá teprve přes pětadvacet let. Zdravotníci dávají tuto skutečnost za vinu uspěchanému životnímu stylu a nedodržování správné životosprávy, kterou mladí lidé zanedbávají. Stresují se z práce, často mění zaměstnání, žijí v neustálém spěchu, jedí za chůze, při práci s počítačem, nebo nepravidelně a nestarají se o své tělo, které potřebuje pohyb, zdravý jídelníček a klid. Vyšší riziko infarktu je u mužů než u žen, obvykle nad 50 let věku, i když to nemusí být, jak už bylo zmíněno, podmínkou.
Navzdory pokrokům v lékařské péči a neustálému vývoji je úmrtnost infarktu myokardu zhruba 25 %. Nejzásadnějším faktorem při léčbě infarktu je čas, kdy se lékaři k pacientovi dostanou, neboť drtivá většina infarktů se stává mimo zdravotnická zařízení.
Příznaky infarktu
Infarkt má několik klasických příznaků, které se ovšem mohou objevit v různé intenzitě, od mučivé bolesti až po nenápadné obtíže, které zase ihned odezní. Vedle toho ale můžete mít i jiné problémy – příznaky infarktu u žen a příznaky infarktu u mužů se mohou lišit a nemusí přesně spadat do tabulek. Důležité je nic nezanedbat a v případě potíží okamžitě volat záchranku. Ve výjimečných případech může infarkt nastat i zcela bez příznaků a předchozích obtíží.
-
Bolest na hrudi a jiných částech těla
Lidé ji berou za hlavní příznaky infarktu, přestože některé případy ji vůbec necítí. Může směřovat do levé paže (jakmile začne brnět, je to spolehlivý ukazatel) a levé části krku, ale také dolní čelisti, nadbřišku, ramen a zad. Bývá také popisována jako pocit tísně, tlaku nebo svírání, může být ale i pálivá. Pokud ji pocítíte, nejezděte sami do nemocnice, ale rovnou volejte záchranáře. Můžete si vzít Aspirin, který chrání srdce a zabraňuje srážení.
Pokud vás sužuje bolest s charakterem občasného „bodnutí“, která se váže na dýchání, pravděpodobně se nebude jednat o infarkt, který typicky provází plošná bolest, jejíž ohnisko se dá označit celou dlaní, nikoliv jednotlivým prstem. Bolest na hrudi je typičtějším příznakem infarktu u mužů.
-
Pocit nedostatku vzduchu
Tupá bolest za hrudní kostí může zároveň vyvolávat lapání po dechu z důvodu, že má pacient pocit, jako by se nemohl pořádně nadechnout. Ženy popisují dýchavičnost jako častý příznak infarktu, zatímco muži pociťují více bolest na hrudi.
-
Zvracení a pocity nevolnosti
U drtivé většina pacientů se tyto obtíže s nástupem infarktu projevují, ovšem málokdo si je bez předchozích problémů se srdcem spojí právě s příznakem infarktu – lidé je obvykle považují za otravu jídlem, průvodce pálení žáhy, nebo střevní problémy.
-
Nepravidelný srdeční tep
Burácení krve v uších, horkost a zvláštní tepání srdce, to jsou obvykle stavy v posledních chvílích před infarktem, které v kombinaci s ostatními už musíte rozeznat. Tento příznak, stejně jako schvácenost, nevolnosti a dušnost patří mezi příznaky dráždění „bloudivého nervu“.
-
Pocení
Mezi další příznaky infarktu patří silné pocení. Pokud náhle začnete trpět nadměrným pocením než doposud, navíc má vaše kůže najednou bledší odstín a je nezdravě lepkavá, rychle vyhledejte lékařskou pomoc, obzvlášť pokud vás tyto stavy přepadávají v noci. Pro srdce je namáhavější pumpovat přes zúžené cévy, a proto tělo reaguje na námahu pocením.

-
Úzkost
Svírání hrudníku vyvolává u pacienta obavy a strach, proto není divu, že nepříjemné projevy infarktu provází úzkosti a panika, pacienti pociťují naléhavý strach ze smrti. Pokud už je záchranka na cestě, je další prioritou zajistit klid a nehybnost pacienta, aby svým konáním nezhoršoval svůj stav.
Méně časté příznaky infarktu
-
Bezdůvodná únava
Patří mezi první příznaky blížícího se infarktu myokardu a také patří mezi hlavní příznaky infarktu u žen. Nesnesitelná únava trvající týdny i měsíce před infarktem, přestože k ní tělo vlastně nemá důvod, by měla být červenou kontrolkou ve vaší hlavě.
-
Kašel
Kumulování tekutiny v plicích, což je předzvěst katastrofy, provází kašel, nebo pouhý chrapot. Může být spojen s vykašláváním krvavých hlenů, což by rozhodně za žádných okolností neměl nikdo brát na lehkou váhu. Kromě toho, že krev může patřit mezi příznaky infarktu, může signalizovat i jiné extrémně závažné problémy.
-
Otoky nohou
Dalším příznakem infarktu může být oteklost. Pokud srdce selhává, v těle se těsná spousta vody, která se může usazovat na oteklých kotnících, lýtkách či břiše, což jde ruku v ruce s nevysvětlitelným tloustnutím, které se ovšem neděje kvůli nabírání tuku, ale zadržování tekutin.
Co dělat, když dostanete infarkt?
V případě, že náhlá srdeční příhoda potká vás nebo někdo ve vašem okolí vykazuje příznaky infarktu, rychlé jednání je nejzásadnější, jak můžete sobě či druhým pomoci. Okamžitě uvědomte záchranáře na lince 155 a popište příznaky infarktu, které na nemocném pozorujete. Než pomoc dorazí, pacienta uveďte do polosedu a důrazně mu zakažte se hýbat a jakkoliv namáhat, každý pohyb zde rozhoduje o závažnosti jeho stavu. Aktivita vyžaduje kyslík, kterého má v tu chvíli postižený opravdu málo.
Pokud je pacient při vědomí, dostaňte do něj tabletku Aspirinu, který v tuto chvíli zafunguje jako první rychlá pomoc, a udržujte s ním slovní kontakt. Hlídejte jeho dýchání, pulz a psychický stav – jakmile začne člověk upadat do šokového stavu, je jen malý kousek od bezvědomí.
V případě kolapsu zahajte resuscitaci až do příjezdu záchranné služby, nebo se držte pokynů z dispečinku. Jedná-li se o již několikátý infarkt, sdělte to záchranářům již při volání sanitky. Po jejich příjezdu popište sled událostí.

Na ulici se tedy vždy rozhlížejte kolem sebe – nejen kolaps, ale i zadýchaný člověk může nést příznaky infarktu a v některých chvílích už může být odkázaný na pomoc druhých.
A co se děje potom?
Pokud proděláte infarkt, do domácího léčení se budete moci vrátit v rozmezí tří dnů až týdne. Budou vám pravděpodobně nabídnuty i lázně, kterých využívá asi třetina nemocných, zejména pokud na vás příznaky a průběh infarktu zanechaly trvalé zdravotní omezení.
Kromě nutné změny jídelníčku a doporučení začít se věnovat rekreačním sportům dostává pacient samozřejmě léky. Jeho životní styl obvykle potřebuje dostat nový kabát, aby se příznaky infarktu už nemohly opakovat.
Nesmí se zanedbat ani následné sledování srdce a průchodnosti tepen. Po čtyřech až šesti týdnech od incidentu by měl začít docházet na kontrolu ke kardiologovi – další by měly následovat vždy po půl roce. Pokud se k léčbě lidé postaví svědomitě a zodpovědně, mají velmi dobrou dlouhodobou prognózu do budoucna. Ovšem při jakémkoli návratu příznaků infarktu musí pacient neprodleně vyhledat pomoc.
Prevence
Žádný doktor ani opatření vám nemůže zajistit, že se vám infarkt vyhne po celý život, ale jako u všech onemocnění, i zde existují preventivní kroky, které vám mohou napomoci a zabrání rozjetí příznaků infarktu. Všechny se týkají zdravé životosprávy, neboť, jak víme, srdce a jeho fungování je odrazem toho, jak si na sobě během života dáváme záležet.
-
Strava
Naše stravovací návyky mají zodpovědnost za spousty zdravotních komplikací a mohou na našem zdravotním stavu leccos změnit. Lidé, kteří si svůj jídelníček hlídají, nestravují se ve fastfoodech, vaří zdravě a věnují dostatečnou pozornost vyváženému příjmu všech složek potravin, mají mnohem menší šanci na infarkt než ostatní a hlavně zpozorují příznaky infarktu dříve. Zamyslete se tedy na svojí stravou a svým srdcem, zda pro sebe opravdu děláte to nejlepší, co je ve vašich silách.
Pokud už infarkt proděláte, lékaři vás budou směřovat k úpravě jídelníčku automaticky – základem jejich doporučení je denní konzumace ovoce a zeleniny, omezení masa pouze na drůbež a ryby a to pouze několikrát týdně.
-
Pohyb
Zdravý pohyb nemusí být nutně účast na olympijských hrách, bohatě postačí, pokud se občas zvednete z auta. Chůze, nenáročné rekreační sporty, běhání, domácí práce, to všechno tvoří spektrum našich pohybových návyků, které jsou při prevenci infarktu velmi důležité. Lékaři například doporučují pohyb jako plavání nebo jízda na kole. Cítíte-li už teď, že vaše svalstvo je všechno jenom ne zpevněné, začněte se svojí fyzičkou něco dělat dříve, než budete litovat. Alespoň pak příznaky infarktu nezaměníte za nepohyblivost.
-
Váha
Hodnota, která se sportovním úsilím velmi souvisí, je váha. Člověk jakéhokoliv věku by se měl snažit držet si váhu v jakýchsi mantinelech. Je samozřejmostí, že spousta onemocnění nebo užívání léků lidem znemožňuje přibrat nebo naopak shodit, leckdo se zase pere se svými genetickými předpoklady, ovšem silná obezita je řešitelná za každé situace i pomocí lékařských zákroků. Jedním z příznaků infarktu je i bezdůvodné přibírání!
-
Tlak a cholesterol
Doktoři se těmito pojmy stále ohání a straší jimi své pacienty – a dobře ví proč. Kornatění tepen, které předchází viditelným příznakům infarktu, je důsledkem jejich zanešení, obvykle cholesterolem. Začít si hlídat ve středních letech tlak a případně začít užívat odpovídající léky, které vám hodnoty upraví, by mělo být samozřejmostí, protože neustále zvýšený nebo nízký tlak vám v boji proti infarktu rozhodně nepomohou. Výši cholesterolu v krvi můžete sami upravit změnou jídelníčku.
-
Kouření
Pokud nekouříte, pokuste se pokud možno nezačínat, pokud kouříte, pokuste se pokud možno přestat. Mezi lidmi, kteří prodělali infarkt, je kuřáků velké procento. Kouření navíc zvyšuje riziko rakoviny plic a dalších závažných onemocnění. Mezi příznaky infarktu patří dušnost, kterou mohou kuřáci snadno ignorovat.
-
Kofein
Káva a energetické nápoje, které do sebe většina pracujících lije denně po litrech, zdraví zrovna nepřispívají. Nejen, že kofein (a s ním i velké množství cukru) jsou škodlivé, zároveň ale odbourávají únavu, takže může člověk i několik let spát málo, nepravidelně, trpět nespavostí a navzdory tomu klasicky fungovat díky kofeinovému dopingu. Konzumaci těchto nápojů by si každý měl hlídat a omezit ji na co nejmenší možnou míru. Třes, který patří mezi další příznaky infarktu, je v kofeionvém dopingu snadné přehlédnout.
-
Alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu vám přivodí nejeden zdravotní karambol, mezi nimiž může být právě i infarkt. Pokuste se stejně jako kouření alkohol s věkem co nejvíce omezovat, abyste sami sebe ušetřili komplikací, které se na jeho pití vážou.
-
Prohlídky
Bez ohledu na to, že jste infarkt nikdy neprodělali a nemáte se srdcem problémy, každý člověk by měl jednou za čas zamířit na kontrolu nebo konzultaci na kardiologii nebo za internistou, aby se ujistil, že se v jeho těle neděje nic, o čem neví. Příznaky infarktu nemusí být viditelné okem, proto se nechte vyšetřit.
-
Klid v duši
Přestože dodržujete všechny výše uvedené body, ale žijete v každodenním nikdy nekončícím stresu, jste ve stejném ohrožení, jako byste nejedli zdravě. Duševní pohoda a rovnováha je rovněž zásadní položkou na seznamu preventivních kroků. Hlavním příznakem infarktu, který ale není vidět, je roztřesené srdce.
[…] sebemenší podezření na infarkt, na nic nečekejte a volejte pomoc. Jde o nejčastější příčinu úmrtí, proto je nutno […]