Plísně nehtů nehtů (neboli mykóza) patří mezi velmi rozšířené onemocnění, které zejména na nehtech u nohou dokáže pěkně bolestivě ztrpčit život. Přesto drtivá většina lidí s tímto problémem nikdy nedojde na kožní. Může za to strach ze stržení nehtu případně hanba v domnění, že toto onemocnění vzniká z nedostatku hygieny. Jak s plísněmi na nehtech zatočit?
Jak se to stane?
Nehty odrůstají velmi pomalu, jsou teplé a vlhké a představují skvělé prostředí pro množení plísní, které se tu mohou pohodlně živit a bujet. Protože nakazit se plísněmi je velmi snadné, ale zbavit se jich je dlouhé a pomalé, spousta lidí s léčbou po jednom neúspěšném pokusu sekne a pak s plísní žije spoustu let. Což může být nebezpečné – kdyby člověku bujely takové věci na plicích, je u doktora ještě ten den. Plíseň nehtů na nohou může postupně přejít od pouhého svědění a deformace nehtů, která je sice nepříjemná, nicméně nijak zvlášť omezující, až k bolesti při běhu, kdy nehty dopadají v botě na zem, později i při klasické chůzi. Velmi rozšířená plíseň nehtů člověku zabraňuje obout si bez obtíží boty, zavázat si tkaničky – a co aby vám někdo šlápl na nohu!
Co je ohroženo?
Častěji než na rukách plísně napadají nehty na nohou. Není to však jen kvůli nošení uzavřených bot a pocení nohou, rizikem jsou především veřejné prostory, kde člověk chodí naboso – lázně, rekreační objekty, hotely a plavecké bazény.
Zde na vás kromě vlhkého klimatu zaútočí plísně i z textilu, který sdílíte s ostatními hosty – rohožky, ručníky, koberce na pokojích, ale i župany, které vám personál zapůjčí. Na tom všem mohly tisíckrát ulpět plísně předchozích návštěvníků nebo zaměstnanců centra.

Nepodceňujte příznaky plísně nehtů!
Symptomy, které provází plíseň nehtů, pocítí alespoň jednou za život většina lidí, ale málokdo dorazí až k dermatologovi. Plísně začínají obvykle svěděním mezi prsty nebo pálením, se kterým se pojí odlupování kůže. Objevit se může i pocit horka na prstech. Jakmile se plíseň usadí, na nehtech se začíná tvořit bílý až žlutý potah. Ten už je velmi alarmující pro rozeznání, že se jedná o plíseň nehtů.
Pokud se vám ani v tomto stádiu nebude chtít s onemocněním nic dělat, nehty postupně začnou měnit svůj vzhled – přestanou působit silně a zdravě, vytratí se lesk, jejich struktura bude na první pohled mrtvolná, někdy může budit až dřevitý dojem. Nehty se nekontrolovatelně „ztloušťují“ a nabývají zvláštního buclatého dojmu. O estetice a přirozenosti v tomto případě nemůže být vůbec řeč.
Kdo je nejvíc v ohrožení?
Plísně mohou zaútočit na kohokoliv, kdo se naskytne, ale přesto existují rizikové skupiny, které si infekce vybírá nejraději ze všech.
Plíseň nehtů na nohou snadno postihne:
- Diabetici
- Pacienti s žilní nedostatečností (se špatným prokrvením dolních končetin)
- Sportovci, kteří se zraní častěji než jiní lidé
- Lidé nad 60 let
- Lidé se sníženou imunitou
Prevence
I když existuje velmi účinná léčba na plíseň nehtů, může se ovšem táhnout týdny, měsíce i roky, pokud se s ní začne příliš pozdě. Nejlépe tedy jít na to ze strany prevence, dokud ještě infikováni nejste.
Ach ty kachličky!
Pokud navštěvujete bazény, vyvarujte se chození naboso po společných prostorech, plíseň nehtů na nohou e vám pak vyhne obloukem. Nesdílejte ručníky ani jiné textilie. Po opuštění lázní si nohy dezinfikujte. Účinnou prevencí může být pomazání nohou antimykotickým krémem přibližně jednou týdně – toto opatření se doporučuje i vyléčeným pacientům, aby se zabránilo recidivě.
Žádná sdílená manikúra
Pečujte pravidelně o své nehty, klidně si dopřávejte péči pedikéra či manikérky, ovšem jakmile začnete mít podezření na plíseň nehtů, kdy jej neprodleně upozorněte. Používejte jednorázové pilníky na nehty a pečlivě desinfikujte ostatní nástroje jako nůžtičky, které přijdou s vašimi nehty do styku. Správná domácí péče a dodržování hygienických pravidel je zásadní nejen pro boj s infekcí, ale i k zabránění nákazy.

Prodyšnost a pořád v ponožkách
Pokud jde o plíseň nehtů na nohou, dalším zásadním aspektem je nošení bot. Vyvarujte se nošení cizích bot, nejprve je raději vydezinfikujte. Na návštěvě nenoste jejich pantofle ani jiné přezůvky, raději zůstaňte bosí, případně, pokud je obuv nutná, si doneste vlastní. Ale ani ve vašich botách by ale nohy neměly zůstávat příliš dlouho uzavřené, obzvlášť ne ve vlhku. Vyvarujte se dlouhodobého nošení holínek a jiné neprodyšné obuvi. Jednou týdně vydezinfikujte všechny své boty včetně domácích bačkor, společenských i tanečních bot, žabek a tenisek.
Celkově se snažte volit bavlněné oblečení, neboť na přírodních materiálech se plísním nedaří tolik jako na umělých.
Zapomeňte na gelovky
Nikdy se nesnažte jako prevenci ani jako léčbu volit umělé nehty a to jak na rukou, tak na nohou. Nehtům nijak nepomůže schovat je pod gel, naopak si můžete přivodit ještě více problémů. Pokud už plíseň nehtů chytíte, doporučuje se nepoužívat ani klasické barevné laky, natož akryl a podobně. Kontrolujte si, zda vaše manikérka dezinfikuje pilníky, než s vašima rukama začne pracovat, snížíte tím riziko nákazy.
Léčba
Trpíte-li na plíseň nehtů na nohou, je první pomocí samozřejmě dojít si na kožní, kde lékař dokáže jen z pohledu na váš nehet poznat, zda se jedná o plíseň a pomocí odběrů či jiného vyšetření vám nasadí léčbu. Pokud nejsou nehty nijak výrazně zasaženy a léčba bude probíhat na malém prostoru (pacient správně dorazil do ordinace včas ještě v době, kdy se infekce nestihla masivně rozšířit), postačí obvykle místní léčba. Je-li situace komplikovanější, zkombinuje váš lékař dva typy léčby, aby zvýšil její efektivitu na maximum.
Panika kvůli strhávání
Dobrá polovina dospělých, kteří mají nehty zdevastované plísněmi, se odmítá dostavit k lékaři kvůli strachu, že jim nehty budou brutálně strhávány za velkých bolestí. Přestože k tomuto zákroku se v dnešní době přistupuje jen v nejnutnějších případech a obvykle není příčinou natolik jednoduše léčitelné onemocnění, jako je plíseň nehtů, mezi populací převládá strach a každý člověk na vás z rukávu vysype deset svých známých, kterým to zrovna nedávno dělali.
Tato zbytečná obava by se dala přirovnat ke strachu z amputace, pokud jste se řízli na dlani – samozřejmě vám násilím nikdo nic trhat nebude. Plíseň nehtů na nohou není důvodem k tak razantním krokům, nemáte se tedy čeho obávat.
1) Lokální vnější léčba
Antimykotické přípravky se předepisují na několik měsíců až rok, protože je nutné, aby postižený nehet zcela odrostl a nový byl již bez infekce. Celé nohy včetně chodidla, nártu, meziprstí a ostatních prstů se natírají antimykotickými přípravky, například Exoderilem. Exoderil na plíseň nehtů je k dostání ve formě vodiček, krémů, nebo laků, kterými jednoduše potřete povrch nehtu. Pokud je nehet velmi ztluštělý, může lékař doporučit obroušení necitlivých částí, aby přípravek lépe pronikal dovnitř.
Kvůli této léčbě není nutné dělat odběry šupin nehtu, lékař posoudí závažnost nákazy na základě vzhledu nehtové ploténky. Exoderil na plíseň nehtů má vysokou efektivnost, bohužel je ale zdlouhavá a zdánlivě dlouho bez výsledků. Je tedy hlavně na poctivosti, pečlivost a vytrvalosti pacienta, aby se svého onemocněné zbavil jednou pro vždy.
2) Celková léčba
Pokud už se stihla infekce výrazně rozšířit a máte napadených mnoho nehtů, pravděpodobně váš kožař přistoupí k celkové léčbě, která kromě mazání nehtů zahrnuje i polykání tablet. Ty se krevním oběhem dostanou zevnitř až do nehtového lůžka. Zde útočí na membrány plísní a zničí je, případně naruší jejich metabolismus a jednoduše plísně zahubí. Pokud se obě léčby zkombinují, v nehtovém lůžku se shromažďuje velká koncentrace léčivých látek, jak ze shora, tak zespoda a plísně mají velmi malou šanci na přežití v tomto nevyrovnaném boji. Dvojitá síla znásobuje efekt léčby a vy si můžete být jisti, že po jejím zafungování si nebudete muset v tramvaji drbat prsty o druhou botu.
Na předepsání těchto léků musí zdravotníci udělat rozbor vašich nehtů a určitě druh plísně, který vás sužuje. Na základě výsledků těchto testů vám nasadí správnou léčbu. Tablety se berou zhruba tři měsíce, někdy je však nutné jejich užívání zopakovat, pokud se problém s plísněmi vrací.
Babské rady
V léčbě plísní nehtů jsou lidé velmi často nakloněni babským receptům, kterým leckdy věří více, než samotným lékům. Jak na to? Pokud se chcete napřed pokusit své nohy či ruce zachránit sami, vezměte si na pomoc věci a suroviny, které najdete doma – jablečný nebo klasický ocet, oregano, olivový olej a ústní vodu. Není nutné se hned vypravovat do lékárny, je-li vám léčba přírodou příjemnější, ovšem nesnažte se za každou cenu přechytračit medicínu. Můžete svého odsouvání lékaře trpce zalitovat.
1) Ocet
Jak víme od maminek a babiček, ocet dokáže vyřešit polovinu problémů v domácnosti, a to včetně těch zdravotních. Je tomu tak i u plísní, neboť jablečný ocet plíseň nehtů nemilosrdně likviduje – má velmi výrazný přírodní antimykotický účinek.
V tomto případě nejlépe poslouží jablečný, ale s klasickým si vystačíte taky. Nařeďte ocet v poměru jedna ku jedné s vodou, nehty vložte do lázně a vydržte 15 minut namáčet. Voda by měla být teplá ale ne příliš horká. Poté si nehty pečlivě vysušte. Octová lázeň funguje i jako skvělá prevence po opuštění bazénu, kdy si nohy na čtvrt hodiny ponoříte do octa k dezinfekci. Plíseň nehtů na nohou nedokáže s octem díky jeho síle bojovat.
2) Oregano s olivovým
Dvě kapky oreganové silice smícháme na lžičce s panenským olivovým olejem. Směsí si pak potíráme nehty a necháme zaschnout. Této léčbě se můžete věnovat maximálně tři týdny, ideální je namazat nehty večer na noc a ráno ihned po probuzení. Pokud by se oregano ukázalo jako neúspěšné, je lepší ho opustit a vybrat si jiný způsob léčby.
Oregano působí skvěle protizánětlivě, má blahodárný vliv na nervy, ale zejména je silným přírodním antimykotikem. Je proto vhodné ho kromě léčby zapojit i do jídelníčku. Je všeobecně známo, jak se dobromysl obecná vyjímá v italské kuchyni, ale skvěle slouží i jako koření do polévek a dalších pochutin.

3) Ústní voda
Pokud vám stojí na umyvadle obří lahev ústní vody, zajásejte, zužitkujete ji i jinak než jen k desinfekci zubů. Stačí lžičku ústní vody smíchat se lžičkou jablečného octa a citronu. Do vzniklé vodičky namočíme odličovací tamponky, přiložíme na nehty a připevníme, aby nemohly sklouznout. Necháme je na nohách 40 minut – abychom zabránili posouvání tamponků a podobně, je ideální aplikovat tuto léčbu večer u televize, kdy si vatičky na plíseň nehtů na nohou pouze přiložíte. Výsledky bychom měli vidět za dva týdny, budeme-li se nehtům takto věnovat opravdu každý den.
Shrnutí
Než aby člověk propadal panice s pocitem, že se plísní už nikdy nezbaví a s bolestí na špičce boty bude muset žít do konce života, pojďme si shrnout, co a jak s plísněmi, pokud se vyskytnou, ale i jako prevenci.
- I při sebemenším podezření zamířit k doktorovi – raději zbytečně plašit, než se dlouhé roky trápit.
- Nesdílet s nikým neznámým ani s rodinnými příslušníky ručníky, župany a jiné oblečení.
- Do bazénů a lázní nosit pantofle, aby se bosé nohy na kachličkách neprocházely přímo po nákaze od někoho jiného.
- Na návštěvách si nebrat cizí přezůvky.
- Netrávit příliš mnoho času v uzavřených botách, zouvat se kdykoliv to půjde.
- Dezinfikovat pravidelně své boty.
- Používat antimykotina jednou za čas na ošetření nohou, i když nejsou nakažené.
- Neděsit se trhání nehtů a jiných brutalit – léčba plísní v dnešní době už dávno nebolí.
- Bez obav vyzkoušet domácí recepty, ale na první místo sázet léčbu určenou dermatologem.
- Domácí léčbu nepraktikovat delší dobu, než je doporučováno a neexperimentovat s intenzitou roztoků.