Každodenní péče o vlasy se neobejde bez různých vysoušečů a přípravků na vlasy. Nesmí chybět také kartáč na vlasy. Je jedním ze základních kamenů péče o vlasy, ostatně není se co divit, vlasy si češete pravidelně, nejlépe každý den.
Historie kartáče je bohatá
Důkazy o používání kartáčů se objevují už u starověkých Římanů, Řeků a Egypťanů. Archeologové našli první nástroje připomínající kartáče na vlasy na paleolitických místech po celém světě. Původní nástroje byly vyřezány z kostí, dřeva a skořápek a původně se využívali jako pomoc proti škůdcům a vším. Později se hřeben vyvíjel a rozvíjel. Z klasického hřebenu se vyvinul bratranec – kartáč na vlasy. Starověký Egypt až po Bourbon France je synonymem bohatých a zdobených účesů a paruk. Kartáč na vlasy pomáhá ve stylingu a načesávání vlasů. Jednotlivé kousky se bohatě zdobily, nebyly levnou záležitostí a tak představovaly také určitý komfort a luxus.
Výroba kartáčů na vlasy
V roce 1777 založil William Kent v Anglii Kent Brushes. Šlo o první společnost, která se stala známým výrobcem kartáčů na vlasy. Ty se skládaly ze dřeva a štětin – nejčastěji se vyráběly ze zvířecích chlupů nebo z peří. Na výrobě každého jednoho kartáče se podílelo dvanáct lidí. Společnost dodnes funguje a jde o nejstaršího světového výrobce kartáčů na světě.
V USA se pokračuje na modifikaci klasického kartáče na vlasy. Několik podnikatelů přispívá k vývoji nových postupů, metod a materiálů. Hugh Rock nechal v roce 1854 patentovat ozdobnou sadu kartáčů. Samuel Fiery zase nechal patentovat své kartáče na vlasy a to v roce 1870. Ty zahrnují kromě přírodních štětin také elastické štětinky.
Revoluce ve výrobě kartáčů na vlasy
Trvalo víc než sto let, kdy se kartáče na vlasy vyráběly ručně. Zlom přišel v roce 1885, kdy se objevil automatický stroj, který v tomto ohledu mnohé vyřešil. Najednou se kartáče na vlasy začaly, vyráběly rychleji. Rok 1885 byl přínosem pro kartáče na vlasy, Mason Pearson vytvořil „originální gumový polštářek“. Design se postupem času zdokonaluje ve dvacátých letech minulého století a v této podobě je populární dodnes.
V roce 1898 přišel další velký zlom a postarala se o něj Lyda Newman, která se zaměřila na štětinky kartáče. Tato aktivistka za práva žen a kadeřnice upravila a následně patentovala kartáč na vlasy, aby zahrnoval odolné syntetické štětiny, stejně jako větrací komoru umožňující snadnější čištění.
Dnešní podoba kartáče na vlasy
Dnes je na trhu opravdu spousta druhů kartáčů na vlasy, speciálně pro váš typ vlasů. Některé jsou dřevěné, mají syntetické nebo gumové štětinky, některé se vyrábí z plastu, jiné z gumy. Kartáče na vlasy jsou vyráběny také v různých designech a stylech, barvách a podobně. Mohou být v klasickém oválném tvaru, popřípadě může být kulatý, díky čemuž vytvoříte moderní účes.