Filemafobie: Fobie z líbání, která vás dozajista překvapit!

fobie z líbání

Fobií je na světě opravdu velká spousta. Někdo má strach z pavouků nebo taky z hadů, jiný až chorobný strach z výšek. Pak existují i zvláštnější fobie. Ty běžně lidé úplně nemívají. Existuje pár jedinců, kteří však těmito fobiemi trpí. Například strach z knih, strach z dětí nebo teenagerů, strach z manželství nebo chronický strach ze zvracení a podobně. Kromě těchto a dalších fobií existuje také filemafobie. Co to je?

První pusa jako problém

Možná jste byli i vy celí nedočkaví z první pusy. Bude všechno správně? Nebudete se bát? Neuděláte něco špatně? Spousta věcí, která se lidem honí v dané chvíli hlavou. Přesně nevíte, jaké to bude, ale těšíte se. Teenageři se na první pusu těší, ale někteří mohou prožívat všechno, co je výše popsáno. Strach a obavy, zda uspějí. Pak existuje filemafobie, tedy strach z líbání. Ten může přepadávat především mladé a nezkušené „líbače“, kteří jdou do této zkušenosti úplně poprvé. Obvykle se může projevit v mírnější formě a zpravidla bývá rozptýlená někým, kdo je zkušenější nebo po první líbací zkušenosti.

Fobie z líbání

Problém nastává ve chvíli, kdy se tato líbací fobie zvrtne a začne být závažnějšího charakteru. Tento strach může lidi doslova paralyzovat a to bývá problém. Někdy může dojít až do takové roviny, kdy se dotyčný bojí navazovat vztahy s opačným pohlavím, protože strach z možného polibku je tak velký, že brání třeba jen v klasickém hovoru. Lidé, kteří se bojí líbání, zpravidla mohou mít také strach ze sexuálního styku a navázat klasický partnerský vztah je tak takřka nemožné.

Obavy z bakterií

Strach z líbání může například také souviset s přenosem bakterií. Během líbání jste v kontaktu s protějškem, můžete si vzájemně předat bakterie, sliny toho druhého a je tak jednoduché chytit nějakou nemoc. Takto alespoň přemýšlejí ti, kteří se bojí polibků kvůli bakteriím. Tito lidé obvykle nepraktikují klasický francouzský polibek, ale obyčejné polibky na tvář nebo lehká pusa, bez slin a tím pádem bez bakterií, snad nevadí.

Lze to překonat?

V prvním případě to jde celkem snadno. Je-li strach mírný a založen na nezkušenosti, může ustupovat sám od sebe. Bojíte se líbání, ale přesto to chcete zkusit? Pak je nejlepší radou neustále to zkoušet. Čím víc polibků a tréninků, tím se budete cítit jistější. V druhém případě bude potřeba odborná pomoc. Všechny strachy a fobie je možno řešit, jen to někdy potřebuje delší a odbornou péči.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno