Fascinující fakta, které jste o lidském těle možná ještě neslyšeli

Lidské tělo je fascinující, má spoustu zajímavých vlastností a funkcí, které mohou lidi neustále udivovat a také překvapovat. Také vás překvapuje, co všechno umí lidské tělo? Co vydrží, zvládne, jak zvládá například stresové situace a podobně. Je to fascinující, co všechno lidské tělo zvládne a jak si poradí s některými nemocemi či problémy. Přinášíme pár zajímavostí o lidském těle, které jste možná nevěděli.

Stačí málo spánku

Ano, někteří lidí s mutací genu DEC2 mohou zkracovat spánek na minimum a přesto se cítí dobře. Šest hodin spánku je pro tyto lidi naprosto v pořádku. Říkáte si, že vás by tak málo spánku několik nocí po sobě zničilo? Pak zřejmě nepatříte mezi jedno procento populace, které stačí takto málo spánku.

Barevné vidění

Průměrné lidské oko může rozpoznat barvy v červeném, zeleném nebo modrém spektru. Podle BBC může rozlišit zhruba milion různých odstínů. Jste-li takzvaný tetrachromát, pak vnímáte většinu barev spektra. Těmto lidem jejich oči umožňují ocenit až sto miliónů zřetelných barev a barevných kombinací. Jde o vzácnou anomálii, která je častější u žen, než u mužů. Spousta lidí si dokonce ani neuvědomuje, že touto anomálii trpí.

Flexibilní oční bulvy

Máme na mysli stav, kdy oči mohou vypadat vykuleně, tedy vyčnívají z oční bulvy. Jde o poměrně nevšední schopnost, která se však pojí s nevýhodami. Podle odborníků to může být stav, který informuje o problémech štítné žlázy, syndrom očních víček a podobně. Celé to může vést také k neuropatii. Lidé s tímto problémem by měli pravidelně navštěvovat svého očního lékaře.

Dokonalý hlas

Mít perfektní hlas a hudební sluch neznamená pouze to, že se z vás stane velmi talentovaný hudebník a zpěvák. Umožňuje to některým lidem přesně identifikovat hudební noty. Jinými slovy, když slyšíte v písni nějakou notu, ihned ji na místě identifikujete. Jde o stav, který je poměrně vzácný, objevuje se ani ne u jednoho z deseti tisíce jedinců. Odborníci diskutují o tom, zda se s touto schopnosti lidé rodí, popřípadě zda jí nějakým tréninkem a učením nemohou získat.

Dvě řady řas

Nebývá to časté, ale existují lidé, kteří mají krom klasické jedné řady řas také druhou. Ty rostou z vnitřní slizniční vrstvy oka. Jde o defekt a je tak mezi námi, ženy by si jistě přály tento defekt mít. Tito lidé mají husté řasy a to bez jakýchkoliv úprav. Některé řasy z této druhé řady mohou dráždit oko a způsobovat záněty. V takovém případě musí být odstraněny.

Superochutnávač

Průměrný člověk má asi deset tisíc chuťových pohárků. Ovšem někteří lidé jsou schopni rozeznat mnohem víc chutí. Jejich chutě jsou silné a mají tak často velmi silné reakce například na hořké potraviny. Spousta lidí s touto anomálií se stávají profesionálními ochutnávači, protože se pro tuto práci takřka narodili.

Pod vodou až deset minut

Zkoušeli jste se ponořit pod vodu? Po zhruba třiceti sekundách, kdy zadržujete dech, se objevuje panika a snažíte se dostat co možná nejrychleji nahoru, pro trochu vzduchu. Nedávná studie však zjistila, že někteří jedinci mohou pod vodou strávit klidně pět až deset minut. Tito jedinci mají mimořádně vyvinutou slezinu, která slouží jako úložiště krevních buněk, které jsou bohaté na kyslík. Týká se to mořských kočovníků Bajau, kteří se pohybují v jihovýchodní Asii.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno