E142 – Zeleň S

  Abstract Green Background
  • Skóre škodlivosti: 3
  • Skupina: Barviva

  Charakteristika a využití:

  Jedná se o zelenomodré barvivo, které se přidává do různých cukrovinek, limonád a sladkostí. Dokresluje potravinám sladkou chuť. Dále se využívá v želé a konzervách. Potravinářská zeleň nachází své využití i v průmyslu jako součást dezinfekce nebo prostředek proti hmyzu a plísním. V lékařství se Zeleň S využívá k diagnostice poruch očního povrchu.

  Výroba:

  E 142 patří do skupiny barviv. Barviva jsou buď přírodní (získaná z přírody) nebo syntetická (nejsou získána přírodním způsobem). Zeleň S se vyrábí synteticky za použití naftalenového dehtu.

  Vedlejší účinky:

  Látka je v malém množství neškodná. Existují studie na krysách, které prokázaly zkrácení délky jejich života. Některé mezinárodní výzkumy ukázaly spojitost s hyperaktivitou, astmatem či nespavostí.

  Přijatelná denní dávka:

  Barvivo E142 se nedoporučuje dětem, alergikům a lidem, kteří jsou citliví na chemikálie v potravinách. V USA je látka zakázána, v Evropské unii je její využívání ve většině případů povoleno. Doporučuje se denní dávka 0-1 mg na 1 kg tělesné váhy, v nápojích 70 mg/l a 290 mg/kg v jídle.

  Předchozí článekE1420 – Acetát škrobu
  Další článek E1410 – Fosfát škrobu
  Bolest krku, zad nebo břicha - každého někdy něco začne bolet a neví co s tím. Symptomy i léčebné procedury pro vás probere Božka, protože zdraví máme jen jedno a je třeba si jej hlídat. Rady babiček i doporučení odborníků tak máte přehledně na jednom místě. Zdlouhavé a drahé návštěvy lékaře spolehlivě nahradí návštěva Božky!
  Sdílejte

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno