E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7, Košenilová červeň A)

  • Nebezpečnost: 6
  • Skupina: Barviva

  Výroba

  Ponceau 4R má jasně červenou barvu a řadí se do skupiny azobarviv. Jeho teplota i pH je při skladování a zpracování velice stabilní. Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu a často bývá chybně zaměňován za přírodní barvivo košenilu (označení E120).

  Využití v jídle

  Nejširší použití má toto barvivo v jídle, najdeme jej v mnoha sladkých výrobcích (žvýkačky, pudinky, marmelády, zmrzliny a další cukrovinky), v kečupech, mléčných výrobcích, kompotovaném ovoci, limonádách, a také v produktech z ryb.

  Nežádoucí účinky

  Barvivo s sebou nese i prokazatelné nežádoucí účinky – může být původcem horečky a astmatu, obzvláště nevhodné je jeho požívání pro lidi citlivé na aspirin. Byly provedeny dlouhodobé studie na myších a krysách, na základě kterých bylo vzneseno podezření ohledně možného karcinogenního působení. Na obale každého výrobku, který tuto látku obsahuje, je zároveň uvedeno, že produkt může vyvolávat či zhoršovat dětskou hyperaktivitu.

  Doplňující informace

  Možný denní příjem se v průběhu let měnil, od roku 2009 je však Evropským úřadem pro bezpečnost potravin stanoven na 0,7 mg/kg tělesné váhy za den. V USA a mnoha dalších zemích je jeho použití kompletně zakázáno.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno