E1201 – Polyvinylpyrrolidon (PVP, Povidon)

  • Nebezpečnost: 4
  • Skupina: Stabilizátory

  Výroba

  Polyvinylpyrrolidon, též pod označením E1201, PVP nebo Povidon, je zahušťovadlo světle žluté barvy, čiřící látka a stabilizátor, která má typické vlastnosti náplně v tabletách. K výrobě se využívá syntetická polymerace pyrrolidinové karboxylové kyseliny pomocí gamma záření. Tato karboxylová kyselina je původem z ropy.

  Využití v jídle

  V jídle najde E1201 využití při výrobě nejrůznějších cukrovinek, stolních sladidel, octa, ale také alkoholických a nealkoholických nápojů, například piva nebo vína.

  Využití v průmyslu

  Mimo jídlo můžeme tuto látku použít ve zmíněných tabletách nebo barvivech. Funguje jako stabilizátor, zahušťovadlo nebo disperzní činidlo.

  Nežádoucí účinky

  Žádné přímé nežádoucí účinky nejsou oficiálně známy, ovšem problém může nastat při odstraňování E1201 z těla ven. Existuje dosud nevyřešené podezření, že stopové množství látky zůstává v organismu nadále, například ve střevních uzlinách, klidně i několik měsíců až let. Přítomnost E1201 v těle může potom způsobit závažné zdravotní obtíže, jako je zvýšená citlivost pokožky, dermatitida, poškození plic či ledvin. Byla provedena i studia na krysách, která dokázala zvýšený potenciál vzniku nádorových onemocnění. Látka je proto potenciálně nebezpečná.

  Doplňující informace

  V celé Evropské unii, i v ČR, je použití této látky povoleno k vybraným účelům, stejně tak i v USA. Je nutné si zde hlídat denní dávku, přípustná je 0–50 mg na 1 kg tělesné hmotnosti člověka.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno