- Nebezpečnost: 5
- Skupina: Barviva
Výroba
Košenila má živočišný původ, získává se extrahování z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus. Tento hmyz se vyskytuje například v Peru nebo na Kanárských ostrovech, žije zde na kaktusech. Toto barvivo je třeba často konzervovat s využitím E211 neboli benzoanu sodného.
E120 ve formě košenily je červené barvivo, jedná se o kapalinu, která je ve vodě rozpustná, a i při využití v potravinářském průmyslu si ve většině případů zachovává svou typickou červenou barvu. Existuje také její modrá varianta, po reakci se zásadou, která je méně častá. Jedná se o relativně drahé barvivo, často nahrazované levnějšími variantami. Karmín, který zde též uvádíme, a který se vyskytuje pod stejným označením, je přečištěné barvivo vyrobené z původní košenily.
Využití v jídle
Toto barvivo nalezneme v cukrovinkách a dalších sladkých výrobcích, jako jsou žvýkačky, džemy, dortové směsi, nebo také v kompotovaných třešních, různých nápojích, v mléčných výrobcích a v mnoha dalších potravinách.
Využití v průmyslu
Své využití našlo barvivo E120 také ve farmaceutickém průmyslu při výrobě potahových tabletek. V kosmetice jej můžeme nalézt ve rtěnkách, očních stínech nebo šamponech. V neposlední řadě se košenila používá i v textilním průmyslu, v krmivech pro zvířata, nebo jako součást produkce fotografií.
Nežádoucí účinky
Jako derivát antrachinonu může i E120 způsobovat rakovinu, přestože přímá antrachinonová barviva nejsou zcela shodnou chemickou formou. Některým citlivým jedincům může toto barvivo způsobit alergické reakce, sennou rýmu nebo astma, a košenile často také bývá přisuzována vina za dětskou hyperaktivitu. Dále může mít na svědomí i anafylaxi nebo kopřivku. Na místě je tedy opatrnost se všemi výrobky, které toto barvivo obsahují – nejsou vhodné pro děti.
Doplňující informace
V České republice a EU celkově je použití E120 povoleno jen v omezeném množství a pro vybrané kategorie potravin.