E 1503 Ricinový olej

  éčko E1503 ricinový olej
  • Nebezpečnost: 1
  • Skupina: protispékavé látky

  Výroba:

  Ricinový olej se získává pomocí extrakce ze semen rostliny Ricinus communis, neboli ze Skočce obecného.

  Využití:

  E 1503 je viskózní kapalina používající se zejména jako protispékavá látka. Známa je však především jako projímadlo. V potravinářství se používá jako rozpouštědlo, dochucovadlo, anebo jako nosič. Mimo něj se používá i v kosmetickém průmyslu.

  Konkrétně jej můžeme nalézt v ochuceném cukru, sladkých nápojích či balsám na rty. Byly prokázány také léčivé účinky, které jsou způsobeny mastnými kyselinami, jež E1503 obsahuje. Proto se často používá při péči o pokožku a vlasy a je základem mnoha mastí či balzámů. V kosmetice se využívá zejména pro své bělící a posilující vlastnosti. Ovšem ricinový olej se nedoporučuje používat v čisté formě.

  Nežádoucí účinky:

  Jak už bylo zmíněno, ve vyšších dávkách má projímavé účinky, avšak v malém množství není pro člověka nijak nebezpečná. Při výrobě se však mohou objevit druhotné potencionální alergeny, jež mohou vyvolat podráždění pokožky, očí nebo trávicího traktu.

  Maximální denní dávka:

  Hodnota přijatelné maximální dávky je stanovena na 0,7 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

  Doplňující informace:

  Ze zdravotnického hlediska je látka naprosto bezpečná díky jejímu mnohaletému využívání v oblasti léčení. Avšak i přesto je v celé Evropské unii v potravinách zakázaná.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno