E 143 Fast Green FCF

  E143
  • Nebezpečnost 4
  • Skupina barviva

  Výroba:

  E 143 nebo-li Fast Green FCF se vyrábí synteticky z naftalenu, jež se získává z uhelného dehtu.

  Využití v jídle:

  Toto barvivo se využívá v mnoha různých odvětvích – a to primárně na barvení potravin, drogistických nebo kosmetických produktů. Všechny tyto výrobky se ovšem nesmí používat v oblasti očí. V potravinářství se používá zejména k barvení želé, mražených dezertů, cukrovinek, různých džemů a nápojů, mléčných výrobků, sirupů, kečupů či pekařských výrobků nebo cereálií. Jeho použití je tedy velmi rozsáhlé.

  Mimo potravinářství jej můžeme nalézt například v krmivech pro zvířata, již zmiňované kosmetice nebo v tělových mýdlech. Ačkoliv je toto barvivo škodlivé, hojně se vyskytuje ve všech možných výrobcích, přestože studie dokázaly, že je nebezpečné. Najít jej můžeme například v tužkách Bubble pencils, jež budou u vašich ratolestí velmi oblíbené.

  Nežádoucí účinky:

  E 143 je důvodně podezřelý z toho, že způsobuje alergie. Dále pak výzkumy na zvířatech prokázaly, že po vpichu do kůže vznikly v tomto místě zhoubné nádory a postupem času se objevily i rakoviny močového měchýře. Velkým kontrastem je proto fakt, že Světová zdravotnická organizace hodnotí toto barvivo jako přijatelné z hlediska jeho toxicity.

  Maximální denní příjem:

  Hodnota doporučené denní dávky se pohybuje mezi 0 až 5 mg na 1 kilogram tělesné váhy.

  Doplňující informace:

  I když je toto barvivo považováno Světovou zdravotnickou organizací za bezpečné, je přesto v celé Evropské unii v potravinářství přísně zakázána. Naopak ve Spojených státech amerických je její používání povoleno.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno