Divná vyrážka v létě: Může za ní horko, ale také sinice

Vyrážky se na těle mohou objevovat po celý rok, ovšem v létě je tělo trochu citlivější a může jimi trpět víc než jindy. V letních měsících je pokožka vystavena mnoha vlivům. Může jí vadit například velké horko, chlorovaná voda v bazénech, sluníčko, které svítí po celý den a podobně. Když už se nějaká ta vyrážka objeví, pak přemýšlíte nad tím, z čeho vlastně je?

Vyrážka způsobená sluncem

Alergií na sluníčko trpí až 85% lidí, i když se to ne vždycky musí projevit. Na začátku léta tak na těle vídáte zarudlou šupinatou pokožku, nejčastěji v oblasti hrudníku. K tomu se přidávají drobné vodnaté puchýřky, které ne vždycky bolí. Pokud se alergie na slunce objevila poprvé, jděte k lékaři, který vám předepíše antibiotika. Ovšem ani při užívání léků nejste stoprocentně chráněni, vyrážka se může objevit i tak.

Jak jí vyléčit – sáhněte po chladivých a hojivých gelech, panthenolu, které pomohou. Rovněž je dobré se během několika dní držet spíše ve stínu a určitě se nejít opalovat.

Vyrážka způsobená vedrem

Neboli také potničky. Často se objevují u malých dětí, ale kombinace vedra, dusna a pocení dává zabrat i dospělým. Potničky se tedy mohou objevit také u nich. Drobné červené pupínky odhalíte poměrně snadno. Potničky mohou trápit obéznější jedince nebo cyklisty. Nejčastěji se objevuje mezi stehny, v rozkroku, podpaží, pod ňadry a podobně. Vlivem toho vznikají opruzeniny a vyrážky.

Jak jí léčit – svědění a možný otok zmírníte ledovými obklady, studenou koupelí. Případně použít chladivé a zklidňující produkty nebo gely s obsahem aloe vera. Můžete se snažit potničkám předcházet a nosit oblečení z prodyšných materiálů, nepoužívat tělové oleje. Některé ženy používají například také dětský pudr na postižená místa.

Vyrážka po štípnutí hmyzem

Léto je na štípnutí hmyzem bohužel ideální měsíc. Teplo vás nutí nenosit dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty, pohybujete se dlouho a častěji venku. Navíc se na jaře probouzí k životu spousta zvířat a bohužel i hmyzu. Obvykle se nic moc neděje, maximálně se objeví štípanec a po pár dnech zmizí. Někdy se může vyskytnout nepříjemná vyrážka.

Jak jí léčit – na alergické štípnutí vám pomohou antihistaminika. Jestliže se objevuje otok a svědění, pak vyzkoušejte uklidňující gely, které mají protialergický účinek. Na místo můžete použít také kostku ledu nebo octový obklad.

Vyrážka z vody

Koupání v přírodě má své kouzlo, všude okolo příroda, stromy, obloha, zpěv ptáků. Kdysi bylo toto koupání oblíbené u spousty lidí, dnes už jej využívá pár jedinců. Hygienici pravidelně sledují stav vody a její čistotu. Pokud se v dané vodní ploše objevuje mnoho sinic, je koupání zakázáno. Sinice mohou vyvolávat různé druhy kožních vyrážek. Na těle se objeví červené hrbolky, které svědí a také mohou dost pálit.

Jak jí léčit – tuto vyrážku zmírníte antihistaminiky, které pomohou snížit svědění. Vyrážku můžete uklidnit krémem, který obsahuje hydrokortizol. Pokud se náhodou okoupete ve vodě, kde je spousta sinic, pak se určitě neutírejte ručníkem, protože je větřete do pokožky. Je lepší se osprchovat a teprve pak vzít ručník.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno