Dětská hřiště: Jak na nich své potomky udržet v bezpečí?

Dětská hřiště jsou pro spoustu dětí rájem na zemi. Pro rodiče je to možnost nechat děti v klidu řádit, chvíli vydechnout. Spousta rodičů bere hřiště jako místo, kde si děti mohou beztrestně hrát, ale i tam je nutno mít se na pozoru. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění je každoročně v Americe na pohotovosti ošetřeno víc než 200 tisíc úrazů, které jsou spojené s dětským hřištěm. Rizika jsou zde spojena s pády z výšky, se selháním konstrukce, s nárazy, převrácení prolézačky, zamotání do lan a podobně.

Přehnaná péče škodí

Ovšem také přehnaná péče o děti a to nejen na hřišti může škodit. Nemůžete děti izolovat od kamarádů nebo dětských hřišť. Někdy si prostě koleno rozbijí, odřou si ruce nebo spadnou na zem. To k dětství prostě patří. Stačí přípravu na dětské hřiště nepodcenit, poučit děti a občas na ně kouknout, můžete se vyhnout případným dětským zraněním.

Správné oblečení

Bezpečnost na dětském hřišti můžete zajistit i doma, když svému dítěti obléknete to správné oblečení. Sáhněte po obuvi s uzavřenou špičkou, pokud je to možné, vyvarujte se tkaniček, které se mohou rozvázat a dostat se do kolotoče. Volné oblečení může být riziko při pádu, může se někde zachytit.

Základní pravidla

Předtím, než půjdete s dětmi na hřiště, pak si s nimi sestavte pár pravidel a zásad, které se na hřišti dodržují. Pravidla můžete udávat, jaké chcete, může to být například pevné držení na prolézačkách, žádné pobíhání, opatrnost na jednotlivých atrakcích a podobně.

Vhodný věk dítěte

Jdete-li na hřiště, je dobré si přečíst jejich pravidla. Většinou je mívají napsané před vstupem, bude tam i věkové omezení. Pokud máte menší děti, pak vybírejte hřiště, které je uzpůsobeno menším dětem. Je to v rámci jejich bezpečí.

Rychle vše zkontrolujte

Jakmile dorazíte na místo, zkontrolujte, kde jsou prolézačky, zda dítě musí přejít přes cestu, zda se okolo nepohybují lidé na kole, na které by děti měly dávat pozor, zda je vše v pořádku a podobně. Nikdy nezajistíte stoprocentní bezpečí, ale můžete se snažit na vše připravit.

Mějte oči otevřené

I když zhodnotíte hřiště jako bezpečný prostor, dáte dítěti instrukce, jak se chovat, i tak na něj musíte dávat pozor a sledovat je, kde se pohybují, zda se na prolézačkách pevně drží a podobně. Děti se mohou zranit kdekoliv, takže je nutno je hlídat.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno