Detox i očista pokožky: Pomůže parní nebo finská sauna?

Asi nejvíce v chladných dnech oceníme návštěvu pěkně vyhřáté sauny. Jak finská sauna, tak ta parní jsou úžasný relax. Co ale dokážou udělat s vaším zdravím a krásou?

Finská i parní sauna vám pomohou:

  • snižovat napětí svalů
  • relaxovat a celkově se cítit dobře
  • podpořit oběhový systém
  • při očistě pokožky

Finská sauna:

  • odstraňuje syndrom studených nohou
  • posiluje imunitní systém
  • funguje jako prevence alergií

Parní sauna:

  • uvolňuje dýchací cesty
  • otevírá póry, čistí a oživuje pokožku
  • zbavuje stresu a migrény

Rozdíl je hlavně v teple a vlhkosti

Typická finská sauna produkuje suché teplo pomocí ohřívače, který vytápí hromadu kamenů sálajících teplo. Chcete-li saunu ještě více vyhřát, nalijete vodu na kameny. Ano, to sice vytváří vodní páru, ale finské sauny mají obvykle odvzdušnění, které zamezí nahromadění vlhkosti.

Typická teplota finské sauny je tedy 85–95 °C při vlhkosti 10–20 %.

V parní sauně je naopak parní generátor, který vaří vodu a tak se uvolňuje pára do místnosti. Vlhkost v parní sauně je schopná se udržet, protože je téměř vzduchotěsná. Vzduch je vlhký až do okamžiku, kdy voda zkapalní na stěnách parní místnosti. To občas bývá nepříjemné, protože padající voda je hodně horká.

Parní sauny dosahují teploty 40–50 °C při 100% vlhkosti, což způsobuje pocit mnohem většího tepla.

Parní sauna produkuje teplo vlhké zatímco sauna finská poskytuje teplo suché

Hmotnost a oběhový systém

Podle publikací Harvard Health Publications jsou oba typy sauny užitečné pro zlepšování funkce srdce a oběhového ústrojí. Díky vysokým teplotám se zvyšuje srdeční frekvence na úroveň, kterou často dosahujete až fyzickým cvičením.

Skvělé je, že můžete hezky o kousek zhubnout, ale počítejte, že svaly takto budovat nebudete. Hodně z hmotnosti, kterou v sauně ztratíte je právě hmotnost vody v těle. Tu ale musíte doplnit.

Pokožka a akné

Díky vysoké vlhkosti v parní sauně se pokožka hydratuje samozřejmě více než ve finské sauně. Proto je vhodná pro lidi, kteří trpí suchou kůží nebo ekzémem. Těm by totiž suchá sauna nebyla příjemná. Pára může také pomoci pokud trpíte na akné. Pomáhá totiž odstranit nečistoty z pokožky.

Obě sauny otevírají póry a současně zvyšují krevní oběh, což může pomoci zjemnit pokožku a dát jí zdravou růžovou barvu.

Detox

Finská i parní sauna pomáhají odstranit toxiny z těla, ale podle studie Journal of Environmental and Public Health se zdá, že finská sauna je schopna efektivněji zvýšit vnitřní teplotu těla, což stimuluje lépe krevní oběh a rozproudí lymfu.

Mějte ale na paměti, že musíte vypít dostatek vody, aby vaše tělo bylo hydratované a vaše krev tak mohla proudit.

Rizika

Pro osoby s dýchacími problémy je teplo finské sauny nepříjemné dýchat. Výběr vlhkého tepla v parní sauně je rozhodně lepší volbou.

Finská sauna však může být lepší volbou pro osoby, které trpí onemocněními jako je revmatoidní artritida, protože příznaky této nemoci se mohou zhoršit zase vlhkostí.

Některé osoby, jako jsou těhotné ženy, lidé s kardiovaskulárními chorobami či nestabilním krevním tlakem by se měli před saunováním poradit se svým lékařem.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno